Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 138), Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 185), Komisji Infrastruktury (nr 143) w dniu 26-09-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (138.),

Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (185.)

oraz Komisji Infrastruktury (143.)

w dniu 26 września 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r., przyjętych przez Międzynarodową Konferencję Pracy w Genewie w dniu 9 czerwca 2016 r. (druk senacki nr 946, druki sejmowe nr 2788 i 2818).

(Początek posiedzenia o godzinie 09 minut 28)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Marek Pęk)

Zastępca Przewodniczącego Marek Pęk:

Dzień dobry państwu.

Otwieram sto osiemdziesiąte piąte posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Dzisiaj obradujemy wspólnie z Komisją Infrastruktury i Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r., przyjętych przez Międzynarodową Konferencję Pracy w Genewie w dniu 9 czerwca 2016 r. (druk senacki nr 946, druki sejmowe nr 2788 i 2818)

Przedmiotem posiedzenia jest rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r., przyjętych przez Międzynarodową Konferencję Pracy w Genewie w dniu 9 czerwca 2016 r. – druk senacki nr 946, druki sejmowe nr 2788, 2818.

Witam gości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reprezentuje pani Agata Oklińska, zastępca dyrektora Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego – dzień dobry – oraz pani Magdalena Wysocka-Madej, naczelnik wydziału w Departamencie Dialogu i Partnerstwa Społecznego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentuje pan Konrad Marciniak, zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – pan Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu. Dzień dobry. Witam także panią Agnieszkę Piotrowską-Łagę, głównego specjalistę w Departamencie Gospodarki Morskiej, i legislatora, pana Macieja… Przepraszam, tu mam niewyraźnie zapisane nazwisko…

(Głos z sali: Maciej Telec.)

Pana Macieja Telca.

Stanowisko rządu będzie przedstawiał pan Grzegorz Witkowski.

Oddaję panu głos. Bardzo proszę.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Szanowni Państwo Senatorowie!

Polska od maja 2012 r. jest stroną Międzynarodowej Organizacji Pracy. Uchwalone w 2016 r. poprawki, o których dziś będziemy rozmawiać, wejdą w życie 8 stycznia przyszłego roku.

Celem pierwszej poprawki jest wyeliminowanie przypadków molestowania i zastraszania na statkach. Przypadkom takim, zgodnie z poprawką, należy zapobiegać i należy je eliminować, opierając się na wytycznych dotyczących tej kwestii, wydanych wspólnie przez Międzynarodową Izbę Transportu Morskiego i Międzynarodową Federację Pracowników Transportu.

Druga poprawka ma na celu umożliwienie przedłużenia ważności Morskiego Certyfikatu Pracy wydawanego statkowi jako potwierdzenie spełnienia na nim wymogów konwencji MLC na kolejny okres, nieprzekraczający 5 lat, gdy po zakończeniu inspekcji przeprowadzonej w celu jego odnowienia okaże się, że dany statek nadal spełnia wymogi tej konwencji.

Biorąc pod uwagę zakres zmian wrodzonych w tej konwencji, należy ocenić, że zmian w prawie krajowym wymagać będzie jedynie zmiana w Prawidle 5.1, ale mamy na to jeszcze trochę czasu i ją również będziemy implementować.

Zmiana załącznika A5-II do tej konwencji, czyli druga poprawka, przewiduje również zmiany we wzorze formularza Morskiego Certyfikatu Pracy.

Ratyfikacja tych zmian nie będzie powodowała obciążeń dla budżetu państwa.

Bardzo proszę państwa senatorów o przyjęcie tego projektu.

Zastępca Przewodniczącego Marek Pęk:

Dziękuję bardzo.

Otwieram dyskusję.

Czy ktoś z państwa senatorów chce zadać jakieś pytanie, zabrać głos?

Bardzo proszę, Pani Senator.

Senator Alicja Zając:

Ja chcę zwrócić uwagę na to, co w pierwszym słowie powiedział pan minister, a mianowicie powiedział o zastraszaniu i molestowaniu na statkach. Sama osobiście interweniowałam w sytuacji, kiedy na statku pływającym pod obcą banderą załoga, w większości zbieranina z całego świata… Było tam też kilku Polaków, w tym uczeń Szkoły Morskiej w Szczecinie. Doprowadzono go do takiego stanu, że zostawiono go w szpitalu w Kairze, oczywiście na oddziale psychiatrycznym, i do dzisiaj… Z trudem skończył on szkołę, cały czas jest pod kontrolą lekarza, okresowo przebywa w szpitalu. Tak że ja prosiłabym pana ministra o zwrócenie szczególnej uwagi właśnie na to, gdzie my wysyłamy na praktyki tych młodych chłopców czy dziewczyny ze szkół morskich. Dziękuję bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski:

Ja od razu się do tego odniosę. To było na praktykach?

(Senator Alicja Zając: Proszę?)

To było w czasie praktyk?

(Senator Alicja Zając: Tak, w czasie praktyk na studiach.)

Zasada jest taka, Szanowni Państwo, że studenci Akademii Morskiej w Gdyni czy w Szczecinie odbywają praktyki raczej na statkach polskiego armatora, Polskiej Żeglugi Morskiej. Tak się dzieje ze studentami ze Szczecina. Ale rzeczywiście Akademia Morska w Gdyni ma podpisane umowy na praktyki z kilkoma armatorami pływającymi pod obcymi banderami – czyli to nie jest polski armator. Ale dziękuję za ten sygnał, na pewno zwrócimy na te sprawy uwagę. To jest trudny rynek, to jest trudy zawód, dlatego wyeliminowanie takich praktyk jest w XXI w…

(Senator Alicja Zając: Szczegóły może poza mikrofonem…)

(Brak nagrania)

Zastępca Przewodniczącego Marek Pęk:

W takim razie przechodzimy do głosowania.

Kto z pań, panów senatorów jest za? (16)

Czy ktoś to liczy?

(Głosy z sali: Jest optyczna większość.)

(Rozmowy na sali)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał ? (0)

Nie widzę takich głosów. Dziękuję bardzo.

W takim razie ustawa została przyjęta.

Pozostaje wyznaczenie sprawozdawcy. Z tego, co wiem, pani senator Alicja Zając wyraziła chęć co do tego. Bardzo dziękuję.

Zamykam posiedzenie połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 34)