Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (nr 43), Komisji Infrastruktury (nr 114) w dniu 12-12-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (43.)

oraz Komisji Infrastruktury (114.)

w dniu 12 grudnia 2017 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druk senacki nr 678, druki sejmowe nr 2038, 2079 i 2079-A).

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Infrastruktury Stanisław Kogut)

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druk senacki nr 678, druki sejmowe nr 2038, 2079 i 2079-A)

Państwo Drodzy, rozpoczynam posiedzenie 2 komisji: Komisji Infrastruktury oraz Komisji Obrony Narodowej.

Serdecznie witam pana ministra Andrzeja Adamczyka. Gratuluję powtórnego wyboru na stanowisko ministra, powołania przez pana prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Muszę zapytać: czy w posiedzeniu biorą udział przedstawiciele firm lobbystycznych? Nie słyszę, nie widzę zgłoszeń.

Państwo Drodzy, pana ministra już powitałem. Witam serdecznie panią Agnieszkę Krupę, zastępcę dyrektora także z mojego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, z Departamentu Dróg Publicznych. Jest z nami także pani Agnieszka Buczma, jest też Iwona Wirant, główny specjalista. Witam pana pułkownika Dariusza Tarchałę z Ministerstwa Obrony Narodowej. Witam także pułkownika Mariusza Toszka. Witam pana Zbigniewa Miłka z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pana naczelnika wydziału. Witam także pana Wiesława Szczepaniaka, też naczelnika wydziału z dyrekcji dróg i autostrad.

Państwo Drodzy, ta ustawa nie budzi w ogóle, prawie żadnych kontrowersji. Ja powiem, że ona dotyczy tylko definicji, co jest drogą obronną.

Od razu oddałbym głos panu legislatorowi, bo w opinii była jedna proponowana poprawka, żeby się ustosunkował do tej poprawki. Później oddam głos panu ministrowi, następnie panom senatorom, no ale tu nie ma nad czym dyskutować, a na koniec przejdziemy do głosowania.

Proszę, Panie Legislatorze.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Dziękuję bardzo.

Szanowni Państwo!

To jest drobna kwestia redakcyjna. Chodzi o to, że w definicji określenia „droga o znaczeniu obronnym” użyto niewłaściwego przypadku. Panie twierdzą, że można to poprawić na etapie redagowania tekstu obwieszczenia, więc jest to poprawka do przyjęcia w sytuacji, gdyby były proponowane jakieś poważniejsze poprawki do tekstu. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję.

Proszę…

(Brak nagrania)

Przewodniczący Stanisław Kogut:

…Ministra zabierze głos. Proszę, Pani Dyrektor.

Zastępca Dyrektora Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Agnieszka Krupa:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Tak jak powiedział pan legislator, odmiana we właściwych przypadkach jest załatwiana przez Departament Dzienników Urzędowych i Tekstów Jednolitych, który przygotowuje teksty do publikacji. Nie ma żadnych uwag merytorycznych ani legislacyjnych pana legislatora co do brzmienia przepisów. Dziękuję.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję serdecznie.

Proszę, Panie Ministrze.

(Brak nagrania)

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Proszę.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Wysoka Komisjo! Szanowni Państwo!

Otóż drogi to nie tylko i wyłącznie dobra komunikacja, drogi to nie tylko dobra komunikacja na potrzeby gospodarki, na potrzeby społeczeństwa, ale drogi to także element infrastruktury bardzo ważny w przypadku konieczności obrony państwa. I w taki sam sposób powinniśmy traktować wszystkie inicjatywy drogowe, które dotyczą gospodarki czasów pokoju, jak i wszystkie te przedsięwzięcia, które dotyczą, nie daj Boże, czasu wojny, bo na to też musimy być przygotowani. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję serdecznie panu ministrowi.

Pan pułkownik, w imieniu ministra obrony, też niech się nagra. Nie były wnoszone żadne zastrzeżenia, ale proszę bardzo.

Szef Oddziału Typizacji i Koordynacji Budownictwa w Departamencie Infrastruktury w Ministerstwie Obrony Narodowej Dariusz Tarchała:

Dzień dobry państwu.

Panie Przewodniczący! Szanowna Komisjo!

Pułkownik Dariusz Tarchała, Ministerstwo Obrony Narodowej, Departament Infrastruktury.

Nie wnosimy uwag do redakcji, ona jest poprawna. Potwierdzam słowa pana ministra, że dzięki tej ustawie zapewnimy sobie sprawniejszy dojazd do obiektów szczególnie ważnych dla Ministerstwa Obrony Narodowej oraz poprawimy szybkość przemieszczania Sił Zbrojnych przez terytorium Polski. Tak więc jest to ustawa, która jest wspierana przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję serdecznie panu pułkownikowi.

Czy ktoś z panów…

Pan senator Florek. Proszę bardzo, pytanie. Proszę.

Senator Piotr Florek:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

No, ja mam trochę odmienne zdanie od pana przewodniczącego – i spróbuję je uzasadnić – że rzeczywiście to wszystko jest tak bardzo proste i jasne. Otóż wiemy, że obronność to jest bardzo ważna sprawa, że są drogi, które są na terenach zamkniętych, na poligonach, inne drogi. Ale są też drogi publiczne, z których w wypadku ewentualnie wojny, zagrożenia wojsko też korzystałoby. No i mówimy tutaj o drogach publicznych, czyli drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i drogach krajowych. Nie za bardzo rozumiem, co się zmieniło ostatnio w wojsku, w doktrynie wojskowej, że nagle jest procedowany taki projekt, tym bardziej że za chwilę będziemy procedować następny projekt zmiany ustawy o drogach publicznych. Co tutaj tak nagle się zmieniło, że musimy przyjmować taką ustawę? Otóż w tym projekcie, w tej już ustawie zdefiniowano drogę o znaczeniu obronnym, wyjaśniono, co to ma być za droga. Chodzi nie tylko o całe drogi, ale również o odcinki dróg, tak jest to zdefiniowane, żeby można było ewentualnie prowadzić prace również na odcinkach dróg. No, jest tam jeszcze kilka innych takich drobnych zmian. Ale zmiana zasadnicza jest w tym pkcie 7, chodzi o finansowanie tych dróg.

Otóż, proszę państwa, drogi publiczne to są drogi publiczne, dostępne dla wszystkich, z których ma również korzystać wojsko. Drogi publiczne są w odpowiedni sposób finansowane. Jest taki świetny program budowy dróg lokalnych – on zmieniał troszeczkę nazwy, teraz się nazywa „program budowy dróg gminnych i powiatowych” – od wielu, wielu lat realizowany i w nim są środki przeznaczone właśnie na budowę takich dróg. Zaraz powiem, jak to wygląda, bo ten program akurat realizowałem i dokładnie znam.

W związku z tym ja za bardzo nie widzę potrzeby, żeby minister finansów nie przeznaczał pieniędzy na budowę dróg lokalnych… Oczywiście można zmienić kryteria tak, żeby drogi o znaczeniu obronnym dostawały odpowiednią liczbę punktów i były realizowane w pierwszej kolejności. Ale te pieniądze przechodziłyby od ministra finansów bezpośrednio do wojewodów w poszczególnych województwach i drogi byłyby realizowane według tego programu. A tak mamy pieniądze, które są przekazywane ministrowi obrony i w ramach wydatków ministra obrony narodowej, czyli jego wydatków, a więc tych 2%, o których tak głośno cały czas mówimy, będzie realizowana budowa dróg.

Ja rozumiem, że wszystkie drogi, które są drogami zamkniętymi itd., są na terenach wojskowych czy poligonach, powinny być realizowane oczywiście z tych środków. Jednak drogi ogólnodostępne, z których wojsko tylko będzie korzystać, a może nie będzie korzystać, w niektórych wypadkach może korzysta… No, do tej pory nie było problemu z gminami, żeby rozmawiać, dyskutować i ewentualnie realizować takie inwestycje tam, gdzie rzeczywiście wojsko jest. Ja do tej pory osobiście nie znam takiego przypadku i nikt nie zgłaszał tego typu problemu, a jak były ewentualnie sprawy remontów, to można było to w odpowiedni sposób rozwiązać.

Dlatego sugeruję, że jest program budowy dróg lokalnych, na który rzeczywiście można te pieniądze przeznaczyć. Nie trzeba korzystać z pieniędzy w ramach wydatków obronnych. No bo to będzie w tej chwili realizowane tak, że zamiast wydawać na zbrojenie, na potrzeby, które są w wojsku, pieniądze będą przeznaczone na budowę dróg ogólnodostępnych. Wydaje mi się, że to jest rzeczywiście pomysł może i dobry, jednak my musimy myśleć o bezpieczeństwie kraju, o wydatkach na obronność.

Dlatego reasumując, powiem, że ja oczywiście składam wniosek o odrzucenie tego projektu, bo uważam, że nie ma żadnej potrzeby, żeby on był realizowany. A jeżeli ten wniosek by nie przeszedł, to składam jeszcze drugi wniosek, wniosek o skreślenie tego pktu 7, czyli tego punktu, który jasno mówi, że budowa tych dróg będzie realizowana w ramach wydatków obronnych, czyli w ramach tych 2%. Składam takie 2 wnioski: pierwszy to wniosek o odrzucenie, a drugi wniosek, jeżeliby ten pierwszy nie przeszedł – oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że będzie wniosek o przyjęcie bez poprawek i ten mój może nie być przyjęty, więc składam ten drugi wniosek na wypadek, gdyby do takiej sytuacji doszło – to wniosek o wykreślenie tego pktu 7, co oczywiście nie zmieni definicji drogi o znaczeniu obronnym itd., która dobrze, żeby była gdzieś zapisana, ale jeżeli chodzi o wydatki, to nie będzie to realizowane właśnie z tych ważnych pieniędzy na wydatki obronne. Dziękuję.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Więcej senatorów się nie zgłasza.

Proszę pana ministra o odpowiedź panu senatorowi i przystąpię do przeprowadzenia głosowania.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo! Panie Senatorze!

No, ja jestem świadom i rozumiem odniesienie się opozycji do zaproponowanych rozwiązań prawnych, ale w tym wypadku kompletnie nie rozumiem tej propozycji, aby wykreślić punkt, który mówi o finansowaniu. Oczywiście program przebudowy dróg lokalnych, finansowany z budżetu państwa czy dofinansowywany z budżetu państwa, jest realizowany. Jeżeli mówimy o zapisie, który potwierdza, iż z wydatków przeznaczonych na działania obronne państwa będą finansowane prace na tych drogach, to przecież pan senator zapewne sobie wyobraża, że budżet o tę ilość środków zostanie powiększony. Czyli to nie jest tak, że budżet zostanie na poziomie niezmienionym i będzie pomniejszony o konkretne środki na przebudowę drogi. Budżet będzie powiększony. Tak że, Panie Senatorze, bez obaw i bardzo proszę, aby opozycja mimo wszystko popierała te rozwiązania, które służą obronności państwa, bo to jest dedykowane także tym, którzy niekoniecznie dobrze życzą obecnej ekipie rządowej. To jest dedykowane wszystkim Polakom, tu chodzi o bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo jego obywateli. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Dziękuję panu ministrowi.

W związku z tym, że padł wniosek o odrzucenie ustawy w całości… No, przystępujemy do głosowania.

Kto jest za odrzuceniem wniosku pana senatora Florka? Kto jest za odrzuceniem wniosku?

(Głos z sali: Za odrzuceniem wniosku?)

Przepraszam, ustawy. Mam na myśli odrzucenie ustawy.

Kto jest za odrzuceniem ustawy, zgodnie z wnioskiem senatora Florka? Kto jest za? (1)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał? (1)

W związku z tym wniosek upadł.

Ja składam wniosek o przyjęcie ustawy…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam…

Senator Piotr Florek:

Wniosek mniejszości w takim razie.

Przewodniczący Stanisław Kogut:

Ale nie, nie, przepraszam. Teraz ja składam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za przyjęciem ustawy bez poprawek? (9)

Kto jest przeciw? (1)

Kto się wstrzymał? (1)

W związku z tym przeszedł mój wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Pan senator Florek składa wniosek mniejszości…

(Senator Piotr Florek: Wniosek mniejszości o odrzucenie, a drugi to wniosek o wykreślenie tego punktu.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Kto jest drugi?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Głos z sali: A drugi senator?)

Drugi senator?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

W związku z tym, Państwo Drodzy, ja na senatora sprawozdawcę proponuję senatora Hamerskiego. Czy są inne kandydatury? Nie ma.

W związku z tym zamykam…

(Głos z sali: A wniosku mniejszości kto będzie sprawozdawcą?)

Wniosku mniejszości? Pan senator Florek.

W związku z tym zamykam posiedzenie połączonych komisji, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Obrony Narodowej.

Serdecznie dziękuję panu ministrowi, panu pułkownikowi i wszystkim gościom. Dziękuję serdecznie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 42)