Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (nr 8), Komisji Ustawodawczej (nr 27), Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 21) w dniu 18-02-2016
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (8.),

Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (21.)

oraz Komisji Ustawodawczej (27.)

w dniu 18 lutego 2016 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 11. posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 04)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Janina Sagatowska)

Przewodnicząca Janina Sagatowska:

Witam serdecznie Wysokie Komisje, członków wszystkich trzech komisji.

Mamy sygnały od naszych sekretarzy, że jest kworum z członków wszystkich komisji.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 11. posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Myślę, że sprawnie to przeprowadzimy, dlatego że nie będziemy już omawiali całych zmian do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ja tylko przybliżę te poprawki, które złożyłam, inspirowana też, oczywiście – nie przeczę… Złożyłam je właśnie z rządowych inspiracji, bo ministrowie napotykali pewne głosy – szczególnie chodzi tu o głosy weteranów i weteranów poszkodowanych w rozumieniu ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa – były też głosy rzecznika praw obywatelskich i Ministerstwa Sprawiedliwości, że przez to, że ta działalność nie była wpisana do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mieli oni problemy… No, może więcej by uzyskiwano z odpisów z 1% naszych podatków. Ale mieli z tym trudności. I chodzi o to, żeby teraz już jasno i czytelnie im to zapisać i by, korzystając z tego, że jest zmieniana ustawa, umożliwić to.

Druga poprawka… W ogóle, żeby państwu… Jakby uprzedzając pytania, poproszę o wypowiedź także legislatora. Ja chcę od razu powiedzieć, że nie ma przedstawiciela rządu, tak jak słyszeliście, i nie musimy pytać o to, jakie jest stanowisko rządu, bo pan minister Michałkiewicz wyraził je w debacie – powiedział, że bardzo popiera te poprawki, są one wręcz oczekiwane przez resort. Tak że opinia rządu jest jednoznaczna: tam czekają na to.

Teraz proszę pana mecenasa.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Dziękuję bardzo.

Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo!

Rozumiem, że chodzi głównie o tę poprawkę nr 2…

(Głos z sali: Tak, tak.)

To jest doprecyzowanie, odesłanie do ustawy o finansach publicznych. Tutaj, z inspiracji ministra rodziny, pracy, polityki społecznej oraz ministra finansów…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Oczywiście. Ale inspiracja była rządowa. Pani senator postanowiła uzupełnić odesłanie, aby było jasne, że z pieniędzy senackich można także udzielać dotacji dla organizacji pozarządowych, które to dotacje będą przeznaczane na finansowanie lub dofinansowanie realizacji inwestycji. Tak że tylko w tym celu jest wnoszona ta poprawka.

Oczywiście my tutaj się nie sprzeciwiamy, takie odesłanie rzeczywiście jest zasadne. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Janina Sagatowska:

Dziękuję bardzo.

Czy są pytania?

Jeszcze raz podkreślę, to jest istotne dla nas, dla Senatu. Później, już przy opracowywaniu, przeprowadzaniu postępowań konkursowych czy innych wniosków polonijnych, będzie to ważne, bo to jest upoważnienie dla nas dotyczące kosztów inwestycji polonijnych. Tyle w skrócie.

Skoro nie ma pytań – a nie widzę zgłoszeń – to zarządzam głosowanie.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 1? (16)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Jednogłośnie za.

Dziękuję bardzo.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 2 z zestawienia wniosków? (18)

Dziękuję bardzo.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Aha, aha.

Kto jest przeciw? Pytam, bo nie zarządzałam…(0)

Kto się wstrzymał? (0)

Cieszę się, że jednogłośnie za, i dziękuję za takie zrozumienie dla tych zmian.

(Głos z sali: Nad całością nie trzeba…)

Nie, nie trzeba, bo to wnioski…

Teraz, jak rozumiem, trzeba wyznaczyć sprawozdawcę.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Rozumiem, że nie ma innych propozycji. Bo co do mojej osoby, to już zostało mi powierzone to zaszczytne zadanie. Dziękuję za zaufanie.

Do zobaczenia na posiedzeniu plenarnym.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 09)