Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (nr 1) w dniu 13-11-2015
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (1.)

w dniu 13 listopada 2015 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Bogdan Borusewicz)

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

Informuję państwa senatorów, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmuje punkt dotyczący wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad? Nie. Wobec braku głosów… Stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Punkt 1. porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego komisji

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Przypominam, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z Regulaminem Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Informuję, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco: za chwilę poproszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Pan senator Gogacz.

Senator Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Chciałbym, korzystając z tego uprawnienia, przedstawić kandydaturę na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Według mnie taką najlepszą kandydatką na przewodniczącego komisji jest pani senator Janina Sagatowska.

Miałem okazję z panią senator współpracować w IV kadencji Senatu, to było w latach 1997–2001. To był czas bardzo twórczy, jeżeli chodzi o wykształcanie relacji z Polonią i z Polakami za granicą. To był czas, kiedy po raz pierwszy powstała – co prawda, jak się później okazało, niedoskonała – ustawa o repatriacji, wykształcały się różne sposoby kontaktowania się…

Co do pani Janiny Sagatowskiej, to kiedy jesteśmy za granicą – bo myślę, że nie tylko ja – zawsze słyszymy od naszych rodaków, żeby pozdrowić panią przewodniczącą Janinę Sagatowską. To znaczy, że zdobyła bardzo duże zaufanie wśród Polaków, a to, uważamy, jest warunek konieczny do tego, żeby sprawować tak ważną funkcję. I w ogóle co do pracy w komisji jest bardzo ważne, żeby cieszyć się takim zaufaniem.

Aby nie przedłużać: chciałbym zgłosić kandydaturę pani senator Janiny Sagatowskiej na przewodniczącego komisji. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy pani senator Janina Sagatowska wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Janina Sagatowska:

Tak, wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję.

Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że pani senator Janina Sagatowska została zgłoszona jako kandydat na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Za chwilę zarządzę przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Czy są jakieś inne kandydatury? Nie ma.

Za chwilę zarządzę przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji. Powtarzam: trzech senatorów.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głosy z sali: Nazwiska, nazwiska.)

Z opozycji też ktoś może? Proszę, dwa, trzy nazwiska, po kolei.

(Głos z sali: Maciej Łuczak.)

Maciej Łuczak. Stanisław Gogacz. Nie? Przepraszam, to pan chciał… Artur Warzocha. I Ryszard Bonisławski. Dobrze.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji wyznaczam pana senatora Ryszarda Bonisławskiego, pana senatora Macieja Adama Łuczaka i pana senatora Artura Warzochę.

Zarządzam trzyminutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Panowie, ja bym proponował, żebyście przesiedli się tam, koło urny, bo będzie wam łatwiej liczyć. A potem trzeba sporządzić protokół.

(Brak nagrania)

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji. Proszę rozdać karty do głosowania.

Panie i Panowie Senatorowie, przypominam, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. Komisja została powołana w składzie 12 senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej 4 senatorów. Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Karty do przeprowadzenia głosowania tajnego zostały już rozdane. Proszę państwa senatorów o wypełnienie kart. Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak „x”. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak „x” lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny. Proszę o wrzucanie wypełnionych kart do głosowania tajnego.

Wszyscy oddali?

(Głos z sali: Jeszcze nie.)

Przepraszam.

Panów senatorów, którzy weszli później, proszę o podpisanie listy obecności, jeżeli nie podpisaliście.

(Głos z sali: Już, podpisano.)

Dobrze.

Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam pięciominutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Można jeszcze głosować, ja jeszcze nie zamknąłem głosowania.

(Rozmowy na sali)

(Brak nagrania)

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Odczytuję protokół głosowania tajnego.

„Protokół głosowania tajnego w dniu 13 listopada 2015 r. w sprawie wyboru pani senator Janiny Sagatowskiej na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie Ryszard Bonisławski, Maciej Łuczak i Artur Warzocha stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senator Janiny Sagatowskiej na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oddano głosów 11, w tym głosów ważnych – 11. Za głosowało 11 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Warszawa, dnia 13 listopada 2015 r.”. Tu podpisy członków komisji.

(Senator Janina Sagatowska: Dziękuję bardzo…)

Moment, zaraz będzie pani miała możliwość…

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wybrała panią senator Janinę Sagatowską na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Czy pani senator, kandydat na przewodniczącego komisji, chciałaby zabrać głos?

Senator Janina Sagatowska:

Tak. Bardzo dziękuję, Panie Marszałku.

Jestem bardzo zaszczycona, że zostałam zgłoszona do przewodniczenia komisji tak ważnej dla Senatu, dla Polski i dla Polonii, dziękuję za tak wielkie, jednomyślne zaufanie. Mogę tylko powiedzieć, że jeżeli Senat obdarzy mnie takim zaufaniem i zostanę przez Senat, przez całą Izbę, wybrana na przewodniczącą tej komisji, zrobię wszystko, aby prace komisji nie tylko były z pożytkiem dla wizerunku Senatu, całej Izby, oraz dla komisji, ale też aby były przyjemne. Zapewniam, że swoją osobą będę sprawiała, że praca i atmosfera w tej komisji… Zawsze tak było, że w komisji spraw emigracji i Polaków za granicą nie było podziałów, a istotną, najważniejszą sprawą był interes Polaków rozsianych po świecie – i tak będzie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Pani Senator.

Kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pani senator?

Senator Stanisław Gogacz:

Jeśli można, ja mogę przedstawić.

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:

Dobrze. Pan senator Stanisław Gogacz przedstawi kandydaturę na posiedzeniu plenarnym Senatu. Dziękuję.

Stwierdzam, że porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji został wyczerpany.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 44)