Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 2) w dniu 13-11-2015
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (2.)

w dniu 13 listopada 2015 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu (druk senacki nr 7).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 31)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Sławomir Rybicki)

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dzień dobry państwu. Witam państwa na drugim posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Punkt 1. porządku obrad: Pierwsze czytanie projektu uchwały Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu (druk senacki nr 7)

W porządku dzisiejszego posiedzenia jest jeden punkt: pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Stwierdzam, że jest kworum, więc możemy pracować merytorycznie na posiedzeniu komisji.

Czy któryś z panów senatorów zgłasza zastrzeżenia do porządku? Nie. Dziękuję.

Projekt uchwały został wniesiony przez grupę senatorów i zawarty jest w druku senackim nr 7. Wnioskodawcy do ich reprezentowania upoważnili senatora Krzysztofa Słonia.

Proszę pana senatora o przedstawienie członkom komisji zmian zaproponowanych w projekcie.

Senator Krzysztof Słoń:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Wysoka Komisjo!

Tak naprawdę chodzi o zmiany związane z podziałem kompetencji Komisji Gospodarki Narodowej na kompetencje, które zostałyby w tej komisji, i kompetencje, które byłyby przypisane Komisji Infrastruktury. Tak więc jest propozycja, aby z tej komisji powstały dwie komisje. W załączonym projekcie uchwały senatorowie otrzymali informację, jak miałby wyglądać ten podział. Nie będę tego przytaczał, bo jeśli się zsumuje kompetencje tych komisji, to okaże się, że są one tożsame z dotychczasowymi kompetencjami Komisji Gospodarki Narodowej. Założenie jest takie, aby Senat poprzez przygotowanie swoich komisji odpowiedział na planowaną intensyfikację prac rządu w sferze gospodarki narodowej, energetyki, infrastruktury i rozwoju. Te plany zostały zapowiedziane, a w związku z tym, że również podjęte zostaną działania legislacyjne, chodzi o to, żeby właściwe komisje senackie mogły nad tym szerokim zakresem proponowanych zmian legislacyjnych skutecznie pracować.

Druga zmiana dotyczy tego, aby z dwóch komisji, czyli z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Spraw Unii Europejskiej, stworzyć jedną komisję – poprzez połączenie zarówno dotychczasowych nazw, jak i kompetencji – czyli Komisję Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Wynika to z tego, że właściwie sprawy Unii Europejskiej, te najbardziej wymagające tego, zostały w ostatnich latach przepracowane, a szereg zagadnień związanych z polityką zagraniczną i sprawami Polski w Unii Europejskiej się zazębia. Dlatego wydaje się celowe, żeby te dwie komisje połączyć zarówno jeśli chodzi o nazwy… Tutaj jest ukłon w stronę dotychczasowych komisji poprzez to, że w nazwie tej nowej komisji pozostaną te dwa człony, które będą wskazywały na pewną integralność dotychczasowych komisji. Jednocześnie w zakresie kompetencji sprawy polityki zagranicznej i Unii Europejskiej zostaną połączone w jedno. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Szanowni państwo senatorowie mogą zgłaszać pytania do wnioskodawcy. Proszę – jeżeli te pytania będą – o przedstawianie się.

Proszę bardzo…

(Senator Grzegorz Napieralski: Ja nie jestem członkiem komisji, Panie Przewodniczący, ale czy w sprawie sugerowanej poprawki mogę zabrać głos?)

To w kolejnym punkcie. Jeszcze jesteśmy na etapie pytań. Jeżeli nie ma pytań, to oczywiście…

Ale najpierw mam prośbę o opinię przedstawiciela Biura Legislacyjnego.

Bardzo proszę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Dziękuję bardzo.

Szymon Giderewicz, legislator.

Wysoka Komisjo, przedstawiony projekt uchwały nie budzi wątpliwości legislacyjnych. Dziękuję.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Otwieram dyskusję.

Panie Senatorze, proszę o zabranie głosu.

Senator Grzegorz Napieralski:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

(Przewodniczący Sławomir Rybicki: To jest czas na zgłaszanie wniosków o charakterze legislacyjnym.)

Tak, tak.

Dwanaście lat temu zapytałem ministra nauki i – wtedy – informatyzacji o program superkomputerów. I pamiętam, że w odpowiedzi, w tym piśmie pan minister tak jakby patrzył na mnie dosyć zdziwiony, o co mi tak naprawdę chodzi. Dzisiaj zasiada w sali Senatu profesor Wiatr, który tak naprawdę ma pod swoją pieczą jeden z najszybszych i najmocniejszych komputerów na świecie. To tylko pokazuje tak naprawdę, jak niewiele lat trzeba, żeby Polska dogoniła świat, i jak ten świat bardzo szybko się zmienia. Wiem, że nie jest możliwe dzisiaj powołanie specjalnej komisji, która zajmowałaby się innowacyjnością, nowoczesnymi technologiami, badaniami czy rozwojem. Ale wczoraj w rozmowie z kolegami senatorami i z panem marszałkiem doszliśmy do, mam nadzieję, porozumienia, że można by było wprowadzić delikatną poprawkę i Komisję Gospodarki Narodowej nazwać Komisją Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, a do zakresu jej działania dopisać trzy, moim zdaniem, bardzo ważne sprawy: rozwój i wspieranie innowacyjnej gospodarki, edukacja w zakresie kreatywności i innowacyjności oraz wpływ nowych technologii i zmian technologicznych na szanse rozwojowe Polski. To nie zburzy tak naprawdę konstrukcji tej komisji. Myślę, że to słowo „innowacyjność” też jest bardzo ważne dla pracy tej komisji. Widzimy bardzo dokładnie na świecie, że wszystkie państwa, które postawiły na innowacyjność, bez względu na to, na jakim kontynencie się znajdują, po prostu wygrały. W Europie to Niemcy, Finlandia czy Wielka Brytania, gdzie indziej – Izrael, Korea Południowa, Stany Zjednoczone. To jest naprawdę bardzo szeroki wachlarz spraw do załatwienia.

Myślę, że komisja gospodarki byłaby też ciekawym miejscem wymiany myśli, bardzo pozytywnych sporów, nie politycznych, ale sporów merytorycznych o to, jak miałby wyglądać właśnie kształt innowacyjności w Polsce. Dlaczego komisja gospodarki? Myślę, że dlatego, że najwięcej tych zjawisk, które dzisiaj są związane z innowacyjnością – startupy, innowacyjna gospodarka – znajduje się w gestii Ministerstwa Gospodarki, więc nie byłoby tutaj konfliktu, mam nadzieję. Oczywiście innowacyjność jest i w medycynie, i w nauce, ale myślę, że ponieważ na razie nie ma takiej możliwości, żeby budować specjalną komisję, takie rozszerzenie działalności tej komisji, gdyby była zgoda panów senatorów, byłoby po prostu bardzo ciekawe.

Jeżeli mogę jeszcze na koniec zwrócić się z prośbą… Wczoraj słuchałem pana marszałka i pana prezydenta i dwa razy pojawiło się coś takiego, co zwróciło moją uwagę, a mianowicie to, że Senat jest izbą refleksji. Myślę, że dodatnie tego komponentu „innowacyjność” na pewno nam trochę pomoże i w zakresie stereotypów. Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący… Odpowiednia poprawka przy udziale Biura Legislacyjnego została wczoraj przygotowana, więc gdyby pan przewodniczący mógł ją przejąć – ona jest przygotowana – jeżeli byłaby oczywiście taka zgoda…

(Głos z sali: Pan sam może ją zgłosić.)

(Przewodniczący Sławomir Rybicki: Proszę ją zgłosić, ma pan oczywiście takie prawo.)

Chciałbym więc ją zgłosić i chciałbym, żeby była na nią zgoda, Panowie Senatorowie.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Chciałbym zapytać przedstawiciela wnioskodawców o ewentualne stanowisko w tej sprawie.

Senator Krzysztof Słoń:

Właściwie to, o czym mówił pan senator, jest zasadne i nie burzy koncepcji proponowanych zmian, a rozszerza je i ukierunkowuje właśnie na rozwój oraz odpowiada działaniom Senatu, które powinniśmy podjąć, aby również móc uczestniczyć w dyskusji, która jest w Sejmie. W Sejmie są i komisja gospodarki, i bodaj komisja innowacyjności… Jak ona się…

(Głos z sali: Nowoczesnych technologii.)

I nowoczesnych technologii. Zwyczajem Senatu jest to, że staramy się, siłą rzeczy, w naszych komisjach pewne rzeczy scalać. Nie budzi to moich zastrzeżeń. Myślę, że kwestie związane ze stanowiskiem pozostałych wnioskodawców będą mogły być przedyskutowane na posiedzeniu plenarnym.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Wobec tych stanowisk proszę Biuro Legislacyjne o uporządkowanie tego i przedstawienie tego wniosku, który ma być przegłosowany, zgodnie z zasadami techniki legislacyjnej.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Pan senator zgłosił poprawkę, która polegałaby na dodaniu do brzmienia rozpatrywanego dziś przez panów senatorów projektu nowej zmiany, rozszerzającej nazwę komisji gospodarki – ta nazwa brzmiałaby w tej chwili: „Komisja Gospodarki i Innowacyjności” – a także poszerzającej zakres działania tej nowej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności o rozwój i wspieranie innowacyjnej gospodarki, edukację w zakresie kreatywności i innowacyjności, wpływ nowych technologii i zmian technologicznych na szanse rozwojowe Polski. I taka poprawka, zgodnie z Regulaminem Senatu, powinna być przegłosowana w pierwszej kolejności, a następnie należałoby przegłosować całość zmian, czyli cały projekt. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję.

Proszę bardzo.

Senator Krzysztof Słoń:

Mam pytanie do pana legislatora. Jak usłyszałem od pana senatora, do członu „Komisja Gospodarki Narodowej” miałyby być dodane słowa „i Innowacyjności”, a pan legislator chyba pominął w swojej wypowiedzi wyraz „Narodowej”.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Tak, Komisja Gospodarki Narodowej i… Jeżeli to słowo pominąłem, to przepraszam bardzo, oczywiście ma to być Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Zmiana polega na dodaniu wyrazów „i Innowacyjności”.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Poddaję pod głosowanie wniosek senatora Grzegorza Napieralskiego.

Kto z państwa jest za przyjęciem wniosku? (6)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo. Wszyscy byli za.

W związku z przyjęciem poprawki poddaję pod głosowanie cały projekt uchwały wraz z przyjętą poprawką.

Kto z państwa jest za przyjęciem uchwały? (6)

Dla zasady zapytam: kto jest przeciw i kto się wstrzymał? Nikt.

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, wobec przyjęcia z poprawką projektu uchwały zostaje nam wyznaczenie senatora sprawozdawcy. Myślę, że przedstawiciel wnioskodawców, jeżeli podjąłby się tej roli…

(Senator Krzysztof Słoń: Tak. Dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa na tym, jeżeli nie ma innych spraw, kończę…

(Głos z sali: I jeszcze spotkamy się…)

Tak, tak.

Kończę to posiedzenie komisji i informuję, że w dniu dzisiejszym będą zwoływane kolejne posiedzenia komisji: i w sprawie przyjęcia w kolejnym czytaniu projektu uchwały, i w sprawie składów komisji. Tak że proszę być dzisiaj w gotowości.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 43)