Narzędzia:

26–28 lipca 2022 r. członkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Środowiska złożyli wizytę studyjną na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszego dnia, podczas spotkania z Wiktorem Kolbowiczem prezesem Zarządu Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku, rozmawiano na temat aktualnych problemów funkcjonowania sanatorium po dwuletnim okresie pandemicznym. Tego dnia senatorowie poznali metody leczenia uzdrowiskowego oraz wysłuchali wykładu dr Izabeli Kowackiej na temat rehabilitacji po przebytych chorobach wirusowych, w tym Covid-19. Obecni na spotkaniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski w swoich wystąpieniach podkreślali szczególną rolę funkcjonowania sanatoriów uzdrowiskowych w województwie kujawsko-pomorskim.Następnie senatorowie odwiedzili jeszcze dwa obiekty: Sanatorium MSWiA Orion oraz Sanatorium Wojskowe.

Drugiego dnia parlamentarzyści odwiedzili stopień wodny na Wiśle we Włocławku, zapoznali się z funkcjonowaniem zapory oraz Elektrowni Włocławek. Inwestycje tego gospodarstwa kierowane są na zwiększanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w zarządzaniu wodami.Dzięki temu, redukowana jest emisja szkodliwych gazów oraz zwiększana produkcja czystej energii. Przedstawiciele obydwu komisji byli zainteresowani retencją wód w odpowiedzi na często pojawiające się susze i powodzie, wynikające z postępujących zmian klimatycznych. Podkreślono, że dla propagowania dobrych praktyk w zakresie retencji niezbędna jest także edukacja społeczna.

Podczas pobytu we Włocławku członkowie senackich komisji rolnictwa oraz środowiska odbyli również wizytę w przedsiębiorstwie Anwil S.A., które należy do grona największych i najbardziej nowoczesnych zakładów chemicznych w Polsce. Z racji liczącej się w Europie Środkowo-Wschodniej pozycji zakładu w produkcji nawozów azotowych, spotkanie z przedstawicielami Zarządu Anwil S.A. zdominowane było obecną sytuacją na rynku nawozów. Senatorowie wyrażali swoje zaniepokojenie rosnącymi cenami, natomiast prezes Zarządu Agnieszka Żyro wraz z członkami Zarządu Jackiem Mendlewskim oraz Piotrem Stróżykiem poinformowała senatorów o uwarunkowaniach, w których funkcjonuje zakład, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych cen na rynku gazu.

W czwartek 28 lipca 2022 r. senatorowie złożyli wizytę w Cukrowni Kruszwica. W spotkaniu uczestniczył prezes zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Jan Wernicki oraz członkowie zarządu Tomasz Nowakowski i Zdzisław Salus.

Prezes Jan Wernicki zaprezentował bieżącą sytuację Krajowej Grupy Spożywczej S.A., jej działalność, strukturę oraz plany na przyszłość. Obecny na spotkaniu dyrektor Cukrowni Kruszwica Marek Kościński, przedstawił wyniki cukrowni za ostatnią kampanię oraz omówił realizowane i planowane inwestycje. W dyskusji senatorowie wyrazili wsparcie dla dalszego rozwoju spółki. Jednym z tematów spotkania były cena cukru i problem z jego dostępnością w sklepach dla klientów indywidualnych. Po spotkaniu, na terenie cukrowni, senatorowie obserwowali przygotowania do zbliżającej się kampanii oraz pracę w pakowni i na magazynie.

Tego dnia parlamentarzyści odwiedzili też dwa zakłady rolne: w Polanowicach i Osięcinach. Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin w Polanowicach od maja 2022 roku wchodzi w skład Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Gospodarstwo wyróżnia się jednymi z najlepszych gleb w Polsce i jest wyspecjalizowane w hodowli zarodowej bydła mlecznego. Zakład zaopatruje wiele gospodarstw rolnych w materiał siewny roślin uprawnych oraz materiał hodowlany bydła mlecznego i owiec. Areał uprawny, którym dysponuje, wynosi 1309 ha.

Jako ostatni senatorowie odwiedzili Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach, zajmujący się hodowlą bydła i produkcją roślinną. Senatorowie zapoznali się z nowoczesnymi metodami hodowli roślin opartymi na unikatowym materiale genetycznym oraz z zarodową hodowlą bydła mlecznego. W zakładzie  hodowanych jest blisko 3 tys. sztuk bydła, w tym 1,2 tys. krów. Jest to bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, odmiany czarno-białej. W strukturze produkcji rolniczej dominuje uprawa pszenicy konsumpcyjnej (34%), rzepaku ozimego (24%) i kukurydzy na ziarno (ok. 13%). Pozostałą część areału (ok. 29%) stanowią rośliny paszowe – kukurydza na kiszonkę, ziarno gniecione i lucerna. Na 35 ha spółka prowadzi sad jabłoniowy.