Narzędzia:

Wizyta studyjna Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Środowiska w Janowie Lubelskim

28–29 stycznia senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Środowiska złożyli wizytę studyjną w Janowie Lubelskim. Pierwszego dnia podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W służbie ludziom i przyrodzie – działalność  patriotyczna oraz społeczno-przyrodnicza myśliwych i leśników”  rozmawiano o wybranych postaciach myśliwych i leśników, których służba i poświęcenie przysłużyły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybrano Janów Lubelski, usytuowany wśród uroczych Lasów Janowskich. Tereny te są niemymi świadkami licznych bitew toczonych przez wojska rosyjskie, austriackie i niemieckie. Podczas II wojny światowej Lasy Janowskie były miejscem walk oddziałów partyzanckich z niemieckim okupantem. To pomiędzy lasami ziemi janowskiej, na Porytowym Wzgórzu, 14 czerwca 1944 roku odbyła się jedna z największych bitew par­tyzanckich we wschodniej części Polski. Obecny na spotkaniu przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Jerzy Chróścikowski przywoływał postaci Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Bora-Komorowskiego czy Ignacego Mościckiego, jako bojowników o wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny. Senator Zdzisław Pupa, przewodniczący Komisji Środowiska przypomniał wojenne i powojenne losy leśników, także tych w niemieckich oflagach i sowieckich łagrach, oraz podkreślił wkład myśliwych z terenu Puszczy Sandomierskiej w proces budowy niepodległej Polski. W konferencji w Janowie Lubelskim udział wziął wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego − zarządy okręgowe w Tarnobrzegu i w Lublinie, Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”, samorządowcy, posłowie i senatorowie.

            Drugiego dnia senatorowie z Komisji Rolnictwa i Komisji Środowiska wysłuchali referatów o życiu, pracy i działalności Józefa Rivoli, Adama Loreta, Józefa Władysława Kobylańskiego i Władysława Janta-Połczyńskiego. Uczestnicy złożyli kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Porytowego Wzgórza i przed pomnikiem Leśników Poległych i Pomordowanych za Wolną Polskę na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim.

Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów ukazujących postacie leśników i myśliwych oraz ich patriotyczną działalność. Wernisaż został przygotowany przez członków Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego. Uzupełnienie wystawy stanowiły tablice poległych i zamordowanych leśników i myśliwych z Galicji w latach 1938–1946.