Narzędzia:

Celem wizyty było zapoznanie się z prawnymi i praktycznymi aspektami działania duńskiego systemu alimentacyjnego wsparcia dzieci. Senatorom Antoniemu Szymańskiemu, Bogusławie Orzechowskiej i Janowi Rulewskiemu towarzyszył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk. Organizatorem wyjazdu delegacji była Kancelaria Senatu we współpracy z Ambasadą RP w Danii.

Wizyta była związana z pracami komisji nad przygotowaniem projektu założeń nowego systemu alimentacyjnego w Polsce, które podjęto w 2017 r. Założenia te nawiązują do rozwiązań duńskich. Dania należy do grona państw UE najskuteczniej egzekwujących należności alimentacyjne – ok. 80% (2018), w Polsce – ok. 30% (2018). W okresie 2005 – 2016 egzekucja alimentów w Polsce była na poziomie 8-13%.

***

W dniu 17 września 2018 r. delegacja odbyła spotkanie z pracownikami urzędu Statsforvaltning w mieście Ringkøbing, które jest oddalone od stolicy kraju o 350 km. Statsforvaltning to urząd państwowej administracji regionalnej, właściwy w sprawach ustalania wysokości świadczeń alimentacyjnych w przypadkach, gdy rodzice nie ustalili wysokości alimentów na drodze wzajemnego porozumienia (umowy), lub jeśli umowa jest ewidentnie nieuczciwa albo sprzeczna z najlepszym interesem dziecka. Do urzędu kierowane są sprawy sporne z terenu całej Danii.

Spotkanie w Ringkøbing

Spotkanie w Ringkøbing

***

Przedmiotem spotkania było funkcjonowanie duńskiej administracji oraz systemu alimentacyjnego w Danii, w tym m.in. zasad udzielania pomocy i ustalanie wysokości świadczeń alimentacyjnych, umowy alimentacyjnej między rodzicami oraz ustalania zobowiązań alimentacyjnych na podstawie wniosku elektronicznego.

W drodze powrotnej do Kopenhagi, w mieście Aarhus, delegacja odbyła spotkanie z adwokatem p. Dominiką Prokop, Polką mieszkającą w Danii, specjalizującą się w sprawach rodzinnych. Dominika Prokop omówiła m.in. podstawy prawne systemu alimentacyjnego, różnice w sposobie ukształtowania zagadnień związanych z alimentacją w prawie duńskim i polskim. Poruszono kwestie związane z prawem rodzinnym, rozwodami i sytuacją osób małoletnich.

Główny nurt dyskusji dotyczył społecznych uwarunkowań duńskiego systemem alimentacyjnego, szczególnie silnie obecnego w nim kompromisu, leżącego u podstaw rozwiązywania problemów społecznych, w tym także małżeńskich i rodzinnych.

Spotkanie z Dominiką Prokop w Aarhus

Spotkanie z Dominiką Prokop w Aarhus

***

W dniu 18 września 2018 r. odbyło się spotkanie z pracownikami urzędu Udbetaling Danmark w mieście Hillerød pod Kopenhagą. Zadaniem urzędu jest wypłata świadczeń, w tym m.in. emerytur, rent, dodatków  socjalnych oraz zaległych alimentów.

Pracownicy urzędu przedstawili zasady i procedury postępowania administracyjnego zgodnie z kompetencjami urzędu oraz omówili proces elektronicznego składania wniosku przez obywateli.

Spotkanie w Hillerød.

Spotkanie w Hillerød.

 

W dyskusji największe zainteresowanie wzbudziły m. in. rozwiązania informatyczne systemu wypłaty świadczeń, kwestie unikania płacenia alimentów przez rodziców, zdolność urzędu do ustalania miejsca pobytu tych rodziców, procedury i egzekwowanie zaległych świadczeń, dzięki efektywnemu dostępowi do informacji o obywatelach.

***

Członkowie delegacji spotkali się także z przewodniczącym Komisji Spraw Wewnętrznych, Spraw Społecznych i Dzieci Parlamentu Królestwa Danii (Folketing) Troelsem Ravn i jego zastępcą, Perniką Bendixen, którzy przedstawili niektóre zagadnienia dotyczące prac komisji oraz systemu alimentacyjnego w Danii. W krótkiej dyskusji poruszono także sprawy dotyczące imigracji zarobkowej obywateli polskich do Danii oraz aktywność gospodarczą firm duńskich w Polsce.

Spotkanie w parlamencie duńskim.

Spotkanie w parlamencie duńskim.

Spotkanie w parlamencie duńskim.

***

W czasie wizyty studyjnej delegacja odbyła dwa spotkania z przedstawicielami polskiej dyplomacji. Pierwsze, w dniu 16 września 2018 r. z ambasador RP w Królestwie Danii Henryką Mościcką-Dendys, drugie – w dniu 18 września 2018 r. z radcą-ministrem, kierownikiem Wydziału Polityczno-Ekonomicznego polskiej ambasady Arturem Soroko. Przedmiotem rozmów były sprawy związane z przebiegiem wizyty delegacji, a także bieżąca sytuacja społeczna i gospodarcza Danii. Poruszono także kwestie dotyczące relacji
polsko-duńskich oraz sytuacji Polaków mieszkających w Danii.