Narzędzia:

21 listopada 2013 r. w Senacie odbyło się spotkanie członków  Komisji Środowiska z posłami i senatorami parlamentu włoskiego, którzy byli delegatami  na 19.Sesję KonferencjiStron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP-19) odbywającej się w Warszawie w dniach 11-22 listopada 2013 r.

Tematyka spotkania obejmowała: wymianę poglądów nt. COP – 19, międzynarodowe polityki dotyczące środowiska i zrównoważonego rozwoju,  priorytety środowiskowe Polski i Włoch oraz działalność włoskich i polskich komisji do spraw środowiska.

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli senatorowie: Jadwiga Rotnicka – przewodnicząca Komisji Środowiska, Stanisław Gorczyca – zastępca przewodniczącej, senatorowie: Bogdan Pęk – członek Komisji, Wojciech Skurkiewicz – przewodniczący Komisji Obrony Narodowej oraz przedstawiciele resoru środowiska: Małgorzata Skucha – prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Jacek Mizak – dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Ministerstwie Środowiska.

Członkowie delegacji włoskiej: senator Gianpiero Dalla Zuanna, senator Carlo Martelli, członkowie Izby Deputowanych Mariastella Bianchi i Massimo Felice De Rose, urzędnicy parlamentuFederico Pommier Vincelli, Paola Talevi, Federica Tagliani, Umberto Cini.

Podczas dyskusji, biorący udział w spotkaniach konferencji COP-19 członkowie delegacji włoskiej przekazali informację, że na poszczególnych sesjach konferencji klimatycznej trwają prace nad nowym, międzynarodowym porozumieniem klimatycznym, które określi nowy sposób podziału zobowiązań związanych z redukcją gazów cieplarnianych. Jednak, w ich odczuciu, prace nie postępują w taki sposób, który zapewniłby przyjęcie planowanego międzynarodowego porozumienia w Paryżu w 2015 r., dla którego podwaliny miały stworzyć konferencje w Warszawie w 2013 roku oraz w Limie (Peru) w 2014 r.

Dyrektor Jacek Mizak zrelacjonował stan prac nad przygotowaniem porozumień, omówił główne problemy z jakimi spotkała się prezydencja polska podczas konferencji. Podkreślił, że podczas konferencji klimatycznej w Warszawie jej uczestnicy dyskutują m.in. o zasadach, na jakich kraje rozwijające się otrzymają pomoc finansową od państw najbogatszych. W tej płaszczyźnie rozmowy przebiegają pomyślnie i spodziewane jest przyjęcie porozumienia.

Prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha przedstawiła polski system finansowania ochrony środowiska i poinformowała, iż jest on rekomendowany przez wiele instytucji międzynarodowych (OECD, Bank Światowy, Komisję Europejską) jako wzór do budowy podobnych mechanizmów ekonomicznych w innych krajach.

Członkowie komisji podczas dyskusji zwrócili uwagę, że przygotowywane porozumienie będzie miało ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę, zwłaszcza na sektor energetyczny. Senatorowie polscy zwrócili uwagę na fakt, że konieczna jest troska o środowisko, ale też podejście do rozwiązywania problemów z rozwagą, bez emocji oparte na rzetelnych podstawach i badaniach naukowych.