Narzędzia:
Wizyta KGN i KON w Stoczni Remontowej Nauta SA w Gdyni. Foto Barbara Kapis

18 lipca 2013 r. w Stoczni Remontowej Nauta SA w Gdyni odbyła się wizyta studyjna Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Obrony Narodowej. Komisje reprezentowali: przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator Marek Ziółkowski, zastępca przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej senator Andrzej Owczarek, zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej senator Stanisław Jurcewicz oraz senatorowie: Wiesław Kilian, Jan Michalski, Sławomir Preiss, Witold Sitarz, Bogusław Śmigielski, Roman Zaborowski.

W trakcie wizyty senatorowie zapoznali się z działalnością i osiągnięciami spółki oraz zwiedzili stoczniowe tereny przemysłowe. Stocznia Nauta SA jest jedną z najszybciej rozwijających się stoczni w Polsce. 93,15% akcji stoczni należy do Funduszu Inwestycyjnego MARS, 3,64% – Ministerstwa Skarbu Państwa, a 3,21% – pracowników. Stocznia specjalizuje się w budowie i remontach skomplikowanych technologicznie statków, zajmuje się wznoszeniem konstrukcji stalowych do stawiania farm wiatrowych na morzu oraz prowadzi działalność offshore, tj. związaną z wydobyciem z dna morskiego ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzięki dobrej jakości i terminowości realizowanych prac spółka zajmuje wysoką pozycję w branży stoczniowej. Głównym odbiorcą usług są armatorzy zagraniczni z krajów skandynawskich i Europy Zachodniej.

Oprócz produkcji cywilnej stocznia świadczy usługi dla polskiej Marynarki Wojennej. W związku z planowaną modernizacją techniczną Marynarki Wojennej, obejmującą m.in. zakup nowych okrętów podwodnych, niszczycieli min oraz dalsze remonty i modernizacje posiadanych jednostek pływających, władze spółki liczą na pozyskanie zamówień od polskiej armii, co przyczyni się do rozwoju rodzimego przemysłu stoczniowego, w tym stoczni Nauta.

Grupa kapitałowa, której podmiotem dominującym jest Stocznia Remontowa Nauta SA, składa się z 14 spółek, które zatrudniają około 1000 pracowników stałych i, w zależności od zapotrzebowania na usługi stoczniowe, od 500 do 1000 pracowników sezonowych. Dzięki efektywności działań stocznia w 2012 r. osiągnęła wzrost przychodów w stosunku do 2010 r. w wysokości 263%. W 2013 r. zakłada się utrzymanie przychodów na podobnym poziomie.

Dotychczas spółka prowadziła działalność gospodarczą przy ul. Waszyngtona 1. Ze względu na plany rozwoju Gdyni zakupiono tereny produkcyjne należące do Stoczni Gdynia SA i od września 2012 r. całe zaplecze produkcyjne jest przenoszone na nowe miejsce. Na uprzednio zajmowanej powierzchni będzie realizowany projekt deweloperski Gdynia Waterfront. W celu zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej terenu stocznia prowadzi działania zmierzające do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przewidującego powstanie centrum handlowego, biuro i hotelu.  

W trakcie spotkania w siedzibie spółki senatorowie zapoznali się także z kierunkami prac badawczo-rozwojowych. W sprawie stosowania innowacyjnych rozwiązań stocznia uczestniczy w kilkunastu projektach badawczych i współpracuje z Akademią Morską w Gdyni i Politechniką Gdańską.

Program wizyty w stoczni przewidywał również zwiedzanie terenów produkcyjnych, zarówno stoczni Nauta, jak i firm z nią współpracujących: stoczni Crist SA i spółki Elektromontaż-Północ Gdynia. Senatorowie mogli obejrzeć należące do stoczni doki oraz remontowane w nich jednostki, a także odbyli rejs statkiem po porcie gdyńskim.