Narzędzia:

23 lutego 2021 r. miała miejsce wizyta delegacji Komisji Budżetu i Finansów Senatu RP w Narodowym Banku Polskim.

Wizyta miała miejsce z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, na zaproszenie Profesora Adama Glapińskiego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego. W skład delegacji weszli:

1.    Kazimierz Kleina, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP

2.    Leszek Czarnobaj, Zastępca Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP

3.    Krzysztof Mróz, Członek Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP

4.    Ryszard Świlski, Członek Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP

W ramach wizyty delegacja odwiedziła Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Członkowie delegacji z uznaniem odnieśli się do zasobów wystawienniczych dostępnych w Centrum, jak i nowoczesnej formy ich prezentacji. Podkreślono profesjonalny charakter ekspozycji, która wspiera istotnie popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii i historii pieniądza. Wskazano na atrakcyjny dla odbiorców sposób przekazywania treści edukacyjnych, wykorzystanie różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. Oceniono, że Centrum pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i przybliżenie zagadnień związanych z rozwojem gospodarki, ewolucją form i funkcji pieniądza na przestrzeni dziejów, a także historii powstania i rozwoju systemu bankowego i bankowości centralnej.

Po wizycie w Centrum Pieniądza NBP odbyło się spotkanie z Panem Profesorem Adamem Glapińskim, Prezesem NBP. Prezesowi NBP towarzyszyła Pani Prof. Marta Kightley, Pierwszy Zastępca Prezesa NBP, Pan Juliusz Jabłecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Finansowym oraz Pan Piotr Szpunar, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych.

Delegacja zapoznała się z prezentacją dotyczącą sytuacji gospodarczej w Polsce po wybuchu pandemii COVID-19 oraz prognozami ekonomicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem procesów inflacyjnych. W trakcie dyskusji poruszono szereg istotnych dla polskiej gospodarki i systemu finansowego zagadnień. Dyskutowano m.in. nad perspektywami rozwoju systemu bankowego, zmianami struktur bankowych, zagadnieniami koncentracji i konkurencyjności systemu bankowego. Szczególną uwagę poświęcono sytuacji banków spółdzielczych, w tym omówione zostały specyficzne uwarunkowania działalności tego sektora, a także kierunki zmian, które wydają się pożądane dla realizacji przewag sektora spółdzielczego, w tym wynikających z więzi lokalnych oraz relacyjnego charakteru prowadzonej działalności.

W podsumowaniu stwierdzono, że wizyta istotnie poszerza możliwość wymiany informacji i była ważna dla zrozumienia zmian zachodzących w polskiej gospodarce i w systemie bankowym. Prezes NBP ponowił zaproszenie do składania kolejnych wizyt przez przedstawicieli Senatu RP, podkreślając znaczenie wymiany poglądów na poszczególne zagadnienia gospodarcze dla kształtowania procesu legislacyjnego i funkcjonowania instytucji Państwa.