Narzędzia:

Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego tematem obrad komisji senackich

14.02.2012

Tematem wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Spraw Zagranicznych były obchody 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego w 2014 r. zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, organizowane w ramach realizowanego przez Muzeum Historii Polski programu "Jan Karski. Niedokończona misja." i komitetu "Jan Karski US Centennial Campaign", działającego w Stanach Zjednoczonych we współpracy z muzeum.

Otwierając spotkanie, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Bogdan Klich podkreślił, że "Jan Karski to człowiek symbol. Symbol odpowiedzialności za losy innych. To ten, który niósł na swoich barkach wielkie brzemię tego, co zobaczył i usłyszał w kraju i czym chciał podzielić się ze światem". Senator przypomniał, że w czasie II wojny światowej Jan Karski (prawdziwe imię i nazwisko – Jan Romuald Kozielewski) przekazał aliantom informacje o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Jego wstrząsających relacji o Holokauście wysłuchali amerykańscy i brytyjscy politycy, dziennikarze i artyści.

Podczas posiedzenia, w którym uczestniczyli m.in. ambasador USA w Polsce Lee Feinstein i b. minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld, przedstawiono realizowany przez Muzeum Historii Polski program "Jan Karski. Niedokończona misja". Program zainaugurowano w 2010 r., w 10. rocznicę śmierci Jana Karskiego, a jego uroczyste zakończenie zaplanowano na 2014 r. Jak poinformowała Ewa Wierzyńska, kierownik programu, ma on za zadanie ukazanie postaci i dziedzictwa Karskiego, wprowadzenie go na stałe do pamięci zbiorowej. Program przewiduje do 2014 r. postawienie pomnika Jana Karskiego i nazwanie jednej z ulic w Warszawie jego imieniem. Planowana jest także międzynarodowa konferencja przedstawiająca dzieło Jana Karskiego, a także liczne wykłady i warsztaty edukacyjne. W 2012 r. muzeum zaprezentuje animowany film "Posłaniec z piekła", poświęcony Janowi Karskiemu. Współproducentem filmu jest Walt Disney Company, a rysunki przygotował Neal Adams, twórca znanych amerykańskich komiksów, takich jak "Batman" czy "X-Men". Swojego głosu użyczył aktor Maciej Stuhr. Zostaną również podjęte działania na rzecz utworzenia stypendium i katedry im. Jana Karskiego na Georgetown University w Waszyngtonie, której to uczelni Jan Karski przez 40 lat był profesorem. Więcej informacji o programie znajduje się na stronie internetowej www.jankarski.org.

Podczas spotkania przedstawiono także działania komitetu "Jan Karski US Centennial Campaign" realizowane w Stanach Zjednoczonych. Dzięki zaangażowaniu komitetu, a także pomocy byłych studentów i przyjaciół polskiego emisariusza, Jan Karski ma zostać wyróżniony pośmiertnie najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym - Prezydenckim Medalem Wolności. W grudniu 2011 r. wniosek w tej sprawie skierowany do Białego Domu poparło 68 amerykańskich kongresmenów i 11 senatorów.

W trakcie dyskusji senatorowie podkreślali, że Jan Karski to bohater 3 narodów: Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zdaniem senatorów, jego życie i postawę moralną należy popularyzować.

Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. W 1942 r. jako emisariusz polskiego państwa podziemnego dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.

Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi był wielokrotnie honorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.