Narzędzia:

Uczestnicy IV Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą gościli w Senacie

24.08.2012

Senat nadal będzie opiekował się polską diasporą – zapewnił uczestników IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy marszałek Senatu Bogdan Borusewiczna spotkaniu 24 sierpnia 2012 r. w Senacie. Wyraził nadzieję, że wprowadzona zmiana finansowania pomocy dla Polonii poprawi sytuację, bo jak powiedział: „zmiany wprowadza się po to, by było lepiej”.

Senat będzie się przyglądał i oceniał jak działa nowy system udzielania tej pomocy – podkreślił marszałek. Dodał, że nadal w Senacie funkcjonuje Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, w której są senatorowie z ogromnym doświadczeniem w pracy z Polonią i Polakami za granicą.

Marszałek wyraził zadowolenie, że gości w Senacie przedstawicieli Polonii z całego świata. Podkreślił, że spotkanie odbywa się w historycznym miejscu - sali im. Andrzeja Stelmachowskiego, pierwszego marszałka odrodzonego Senatu, który podjął się dzieła nawiązania bliskich kontaktów z naszymi rodakami z zagranicy po latach wojny i okresie komunizmu.

Marszałek podziękował też senatorom obecnym na spotkaniu, którzy przerwali swoje urlopy, by spotkać się z uczestnikami Zjazdu. Marszałek wymienił wszystkich z imienia i nazwiska, nie podając ugrupowania politycznego. Jak powiedział zrobił to specjalnie, by zaakcentować, że opieka sprawowana przez Senat nad Polonią zawsze była apolityczna.

Marszałek oddał głos Władysławowi Zachariasiewiczowi, nestorowi Polonii amerykańskiej. W. Zachariasiewicz podziękował Senatowi, który był  tradycyjnym opiekunem Polonii i budował pomosty między macierzą a diasporą. Zaznaczył, że rola Senatu jest niekwestionowana w kontaktach z Polonią. Dodał, że Senat i Polska docenia rolę Polonii i Polaków  za granicą, bo to wielki potencjał, który dla dobra naszej ojczyzny należy wspierać. Nestor Polonii gorąco dziękował obecnemu marszałkowi Senatu i senatorom za pracę na rzecz Polonii.      

Wcześniej marszałek Senatu wziął udział w uroczystym otwarciu Zjazdu na Zamku Królewskim. Po spotkaniu w Senacie uczestnicy Zjazdu przeszli do Sejmu, gdzie w sali plenarnej rozpoczęły się obrady.

Honorowy patronat nad Zjazdem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w Domu Polskim we wsi Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Wicemarszałek Borusewicz z wizytą na Litwie

W trzecim dniu wizyty Wicemarszałek Senatu RP odwiedził m.in. polskie gimnazjum w Solecznikach, spotkał się także z merem miasta. Bogdan Borusewicz złożył także kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie.