Narzędzia:

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Archiwum Emigracji

01.10.2012

1 października 2012 r. podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński i senator Andrzej Person wręczyli nagrody i wyróżnienia Archiwum Emigracji.

Nagrody otrzymali Anna Prokopiak-Lewandowska z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za pracę doktorską „Władysław Pobóg-Malinowski (1899–1962). Życie i dzieła” oraz Kamil Dźwiniel z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za pracę magisterską „Podmiot liryczny poezji Stanisława Barańczaka”. Wyróżnieni to Magdalena Białonowska z Wydziału Nauk Humanistycznych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II za pracę doktorską „Andrzej Stanisław Ciechanowiecki (ur. 1924) – kolekcjoner, marszand i mecenas” oraz Marcin Giełzak z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego za pracę magisterską „Lidia i Adam Ciołkoszowie jako historycy socjalizmu polskiego”.

Nagrody Archiwum Emigracji są przyznawane od 2000 r. za wyróżniającą się pracę magisterską i doktorską na temat emigracji polskiej XX w. Jury nagrody stanowią członkowie redakcji i naukowej rady redakcyjnej czasopisma „Archiwum Emigracji”, wydawanego przez Archiwum Emigracji, pracownię archiwalno-badawczą powstałą w Bibliotece Uniwersyteckiej w 1995 r. Kancelaria Senatu dofinansowała nagrody, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu, w ramach działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą w 2012 r. Środki na nagrody Kancelaria Senatu przekazała również w latach 2008-2011. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w Domu Polskim we wsi Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Wicemarszałek Borusewicz z wizytą na Litwie

W trzecim dniu wizyty Wicemarszałek Senatu RP odwiedził m.in. polskie gimnazjum w Solecznikach, spotkał się także z merem miasta. Bogdan Borusewicz złożył także kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie.