Narzędzia:

Wakacje polonijne z Senatem

20.06.2012

W polonijnej akcji letniej, współfinansowanej przez Senat, w 2012 roku weźmie udział prawie 3 tys. dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z osiemnastu krajów świata. Zorganizowanie pobytów edukacyjnych oraz imprez polegających na wychowaniu przez sport (w ramach wspierania oświaty)  Prezydium Senatu zleciło 47 organizacjom pozarządowym. Na ich realizację otrzymały one dofinansowanie Kancelarii Senatu  w wysokości ponad 2,5 mln złotych.

Podczas letnich wakacji do Polski przyjadą dzieci i młodzież z Ukrainy (ok. 1000 osób),  Białorusi (ok. 750), Litwy (ok. 400) , Rosji (ok. 120). Będziemy gościć dzieci i młodzież polskiego pochodzenia także z Mołdowy, Francji, Niemiec, Włoch, Czech, Węgier, Kanady, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Łotwy, Czarnogóry, Serbii, Kirgistanu i Słowacji.

Wypoczynek letni najmłodszych rodaków z zagranicy jest organizowany przez polskie podmioty należące do trzeciego sektora, dzięki kontaktom i współpracy z partnerami społecznymi spoza granic kraju, nawiązanym i pielęgnowanym przez kilkanaście ostatnich lat. Dzięki tej oddolnej inicjatywie, przy wsparciu jednostek samorządu terytorialnego, sponsorów prywatnych oraz wolontariuszy, a także resortu edukacji oraz pracy i polityki społecznej młoda Polonia i Polacy z zagranicy mają możliwość poznawania najpiękniejszych zakątków naszego kraju, zwiedzania miejsc historycznych oraz zabytków we wszystkich województwach, a także nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami z innych krajów oraz z Polski.

Wakacyjne pobyty organizowane są od czerwca do września br., w formie letnich obozów, kolonii, zlotów młodzieży. Oferują uczestnikom bogaty program edukacyjny: kursy i warsztaty języka polskiego, spotkania z polską tradycją, historią i kulturą, warsztaty liderskie i praktyki zawodowe. Dla gości zaplanowano liczne wycieczki krajoznawcze połączone ze zwiedzaniem regionalnych zabytków, muzeów, zajęcia mające na celu pogłębianie wiedzy o Polsce, dyskusje oraz spotkania z przedstawicielami władz lokalnych i organizacji pozarządowych oraz z reprezentantami mniejszości narodowych.

Polonijna akcja letnia to także okazja do integracji poprzez aktywność sportową. Dzieci i młodzież będą zachęcane do rozwijania swoich umiejętności żeglarskich, jeździeckich, jak również poszanowania zasad fair play podczas rozgrywek piłki siatkowej i w turniejach piłki nożnej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w Domu Polskim we wsi Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Wicemarszałek Borusewicz z wizytą na Litwie

W trzecim dniu wizyty Wicemarszałek Senatu RP odwiedził m.in. polskie gimnazjum w Solecznikach, spotkał się także z merem miasta. Bogdan Borusewicz złożył także kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie.