Narzędzia:

Wystąpienie marszałka Senatu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

04.05.2012

Telewizyjne wystąpienie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą 2 maja 2012 roku
Szanowni Państwo,
           Po raz jedenasty  obchodzimy drugiego maja  Dzień Polonii i Polaków za granicą.  W tym dniu  Polacy w kraju łączą się myślami z tymi, którzy mieszkają na stałe  z dala od Polski. Coraz częściej  już urodzonymi za granicą,  ale świadomymi  swoich korzeni.  Inicjując ustawę o Dniu Polonii i Polaków za Granicą  Senat Rzeczypospolitej  oddał hołd i wyrazy wdzięczności tym, którzy przebywając stale poza krajem działają  na rzecz prestiżu  i pozycji Polski w świecie.
W roku 2012  minie 90 lat  od pierwszego posiedzenia  odrodzonego Senatu, przywróconego Rzeczypospolitej przez Konstytucję Marcową  po ponad 100 latach niewoli.  Właśnie w tamtym okresie  ukształtowała się tradycja patronowania Senatu nad Rodakami  rozsianymi po całym świecie.
W bieżącym roku  mija również XV rocznica  przyjęcia obecnej konstytucji  . Uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w 1997 roku,  nawiązując w preambule  do najlepszych tradycji I i II Rzeczypospolitej, przyjęła zobowiązanie  do udzielania pomocy  Polakom zamieszkałym za granicą  w zachowaniu ich związku   z narodowym dziedzictwem.
Od początku swego istnienia  Senat  przywiązywał ogromną uwagę  do spraw związanych z Polakami  żyjącymi w diasporze i do problemów migracji.  Mam nadzieję,  że zmiana sposobu  wspierania środowisk polskich na świecie,  jaka dokonała się w tym roku,  nie wpłynie negatywnie  na realizację przez Państwo Polskie,  tego zaszczytnego  obowiązku.
Z okazji Dnia Polonii  życzę wszystkim Rodakom  przebywającym z różnych przyczyn za granicą,  aby byli zawsze przekonani,  że Ojczyzna o nich pamięta.  Pragnę Was zapewnić,  że w dalszym ciągu Polska  będzie Was wspierać.
Raz jeszcze  wszystkim moim Rodakom  mieszkającym poza krajem  życzę sukcesów w życiu osobistym,  spełnienia marzeń  i zapraszam do odwiedzania Ojczyzny.

Wystąpienie marszałka Senatu w © TVP

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w Domu Polskim we wsi Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Wicemarszałek Borusewicz z wizytą na Litwie

W trzecim dniu wizyty Wicemarszałek Senatu RP odwiedził m.in. polskie gimnazjum w Solecznikach, spotkał się także z merem miasta. Bogdan Borusewicz złożył także kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie.