Narzędzia:

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych rozstrzygnięty

27.12.2020

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych został rozstrzygnięty. Celem konkursu, w kontekście 100-lecia Bitwy Warszawskiej, było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Polaków ponad granicami łączy pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych.

W tegorocznej, 17. edycji konkursu pt. „Człowiek rodzi się nie sobie, tylko dla swojej ojczyzny”  pierwszą nagrodę otrzymali Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert za film pt. „Polacy Odessy – zniszczona pamięć” opublikowany na kanale „Polska Nuta” TV, na portalu You Tube, którego premiera odbyła się 11 listopada 2020 r.

Ten film to przejmująca opowieść o tragicznych losach Polaków mieszkających w Odessie na przełomie XIX i XX wieku. Pokazuje ich udział w ważnych dla Polski wydarzeniach – w wojnie z bolszewikami, w Powstaniu Styczniowym. Film bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi, dokumentami, wypowiedziami historyków, wspomnieniami potomków represjonowanych Polaków, w ocenie jury, zasłużył na pierwszą nagrodę. W ocenie jury, to właśnie ta praca najgłębiej oddaje myśl przewodnią tegorocznego konkursu.

Drugą nagrodę jury przyznało Iwonie Piętak za reportaż radiowy „Od frontów I wojny światowej do obozu jenieckiego w Starobielsku – rzecz o żołnierzu i lekkoatlecie Tadeuszu Kirchnerze”, wyemitowany w Polskim Radiu Rzeszów 11 listopada 2020 r.

To opowiedziana w sposób niezwykle interesujący  historia bohaterskiego żołnierza i sportowca – kpt. Tadeusza Kirchnera. W pracy istotny jest wątek emigracyjny. Reportaż ukazuje, jak ponad granicami trwa pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych i  bohaterach tych wydarzeń. Z reportażu wnika, że pamięć o wydarzeniach historycznych  splata losy Polaków żyjących na emigracji z losami ludzi żyjących w Polsce i skłania do wspólnego działania na rzecz utrwalenia tej pamięci.

W tym roku jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych trzecich nagród:

Ewie Szkurłat za reportaż radiowy „Bilet z rowerem”, wyemitowany 8 marca 2020 r. w Radiu Kraków.

Reportaż  pokazuje, że historia Polski wpisuje się w osobiste losy  Polaków żyjących za granicą, a nawet je zmienia. Bohaterka reportażu, odkrywając rodzinną historię, powraca z emigracji w Kanadzie do Polski. Motto konkursu "Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny", bohaterka wciela niejako w życie - osiedla się w Krakowie i pomaga dzieciom Sybiraków w poznawaniu losów ich przodków. Na wyróżnienie, w ocenie jury, zasługuje ciekawy sposób przedstawienia losów głównej bohaterki reportażu i intrygujący początek audycji.

Ewie Trzcińskiej za reportaż „Lekcja historii, czyli życia” opublikowany 19 listopada 2020 r. na portalu polacywewłoszech.com

Jest to relacja ze zdalnej lekcji historii na temat Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia dla współczesnej młodzieży mieszkającej za granicą, przeprowadzonej przez autorkę reportażu w polonijnej szkole w Bolonii. Tematyka trudna dla 12-13-latków, ale lekcja łączy wątki historyczne z życiem codziennym młodzieży, co sprawia, że tekst jest interesujący. Reportaż zainspirowany został tematem konkursu. Pokazuje postawy i przywiązanie do polskości młodych Polaków żyjących we Włoszech.

Jury w tym roku przyznało jedno wyróżnienie:

Sławie Ratajczak za esej ”W setną rocznicę bitwy warszawskiej 1920”, opublikowany w portalu internetowym Gazeta Rynek –Hamburg 10 listopada 2020 r.

Esej „W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej”. W ocenie jury praca odpowiada  założeniom konkursu. Są to wspomnienia - także rodzinne - polonijnej nauczycielki i dziennikarki, wpisane w historię Polski. Podobnie jak refleksje dzieci ze szkoły polonijnej w Niemczech i ich rodziców

W tym roku na konkurs nadesłano prace m.in. z  Litwy, Ukrainy, Niemiec, Austrii i  Polski. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, filmy, teksty z portali internetowych.

Z nadesłanych prac wynika, że  wielu Polaków w kraju i poza granicami interesuje się przeszłością i wciąż żywa jest pamięć o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej z 1920 r. i jej bohaterach. Okazuje się, że pamięć historyczna ma wpływ na kształtowanie  postaw współczesnych Polaków żyjących poza granicami, a także że  łączy nas pamięć o pokoleniach naszych przodków, co ma wpływ na umacnianie więzi łączących Polonię i Polaków z zagranicy z Polakami w kraju.

Laureaci będą zaproszeni na spotkanie w Senacie, które odbędzie się na początku nowego roku, wyjątkowo będzie to spotkanie w formie on-line. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych jego edycjach.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja na temat migracji w Stambule

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz senator Margareta Budner uczestniczą w konferencji organizowanej przez Unię Międzyparlamentarną oraz Wielkie Narodowe Zgromadzenie Turcji.

Wizyta wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej w Genewie

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w sesji Komitetu Zarządzającego Parlamentarnej Konferencji ds. Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z wizytą w Kanadzie

Wicemarszałek Marek Pęk zakończył wizytę w Kanadzie