Narzędzia:

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych rozstrzygnięty

27.12.2020

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych został rozstrzygnięty. Celem konkursu, w kontekście 100-lecia Bitwy Warszawskiej, było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Polaków ponad granicami łączy pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych.

W tegorocznej, 17. edycji konkursu pt. „Człowiek rodzi się nie sobie, tylko dla swojej ojczyzny”  pierwszą nagrodę otrzymali Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert za film pt. „Polacy Odessy – zniszczona pamięć” opublikowany na kanale „Polska Nuta” TV, na portalu You Tube, którego premiera odbyła się 11 listopada 2020 r.

Ten film to przejmująca opowieść o tragicznych losach Polaków mieszkających w Odessie na przełomie XIX i XX wieku. Pokazuje ich udział w ważnych dla Polski wydarzeniach – w wojnie z bolszewikami, w Powstaniu Styczniowym. Film bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi, dokumentami, wypowiedziami historyków, wspomnieniami potomków represjonowanych Polaków, w ocenie jury, zasłużył na pierwszą nagrodę. W ocenie jury, to właśnie ta praca najgłębiej oddaje myśl przewodnią tegorocznego konkursu.

Drugą nagrodę jury przyznało Iwonie Piętak za reportaż radiowy „Od frontów I wojny światowej do obozu jenieckiego w Starobielsku – rzecz o żołnierzu i lekkoatlecie Tadeuszu Kirchnerze”, wyemitowany w Polskim Radiu Rzeszów 11 listopada 2020 r.

To opowiedziana w sposób niezwykle interesujący  historia bohaterskiego żołnierza i sportowca – kpt. Tadeusza Kirchnera. W pracy istotny jest wątek emigracyjny. Reportaż ukazuje, jak ponad granicami trwa pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych i  bohaterach tych wydarzeń. Z reportażu wnika, że pamięć o wydarzeniach historycznych  splata losy Polaków żyjących na emigracji z losami ludzi żyjących w Polsce i skłania do wspólnego działania na rzecz utrwalenia tej pamięci.

W tym roku jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych trzecich nagród:

Ewie Szkurłat za reportaż radiowy „Bilet z rowerem”, wyemitowany 8 marca 2020 r. w Radiu Kraków.

Reportaż  pokazuje, że historia Polski wpisuje się w osobiste losy  Polaków żyjących za granicą, a nawet je zmienia. Bohaterka reportażu, odkrywając rodzinną historię, powraca z emigracji w Kanadzie do Polski. Motto konkursu "Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny", bohaterka wciela niejako w życie - osiedla się w Krakowie i pomaga dzieciom Sybiraków w poznawaniu losów ich przodków. Na wyróżnienie, w ocenie jury, zasługuje ciekawy sposób przedstawienia losów głównej bohaterki reportażu i intrygujący początek audycji.

Ewie Trzcińskiej za reportaż „Lekcja historii, czyli życia” opublikowany 19 listopada 2020 r. na portalu polacywewłoszech.com

Jest to relacja ze zdalnej lekcji historii na temat Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia dla współczesnej młodzieży mieszkającej za granicą, przeprowadzonej przez autorkę reportażu w polonijnej szkole w Bolonii. Tematyka trudna dla 12-13-latków, ale lekcja łączy wątki historyczne z życiem codziennym młodzieży, co sprawia, że tekst jest interesujący. Reportaż zainspirowany został tematem konkursu. Pokazuje postawy i przywiązanie do polskości młodych Polaków żyjących we Włoszech.

Jury w tym roku przyznało jedno wyróżnienie:

Sławie Ratajczak za esej ”W setną rocznicę bitwy warszawskiej 1920”, opublikowany w portalu internetowym Gazeta Rynek –Hamburg 10 listopada 2020 r.

Esej „W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej”. W ocenie jury praca odpowiada  założeniom konkursu. Są to wspomnienia - także rodzinne - polonijnej nauczycielki i dziennikarki, wpisane w historię Polski. Podobnie jak refleksje dzieci ze szkoły polonijnej w Niemczech i ich rodziców

W tym roku na konkurs nadesłano prace m.in. z  Litwy, Ukrainy, Niemiec, Austrii i  Polski. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, filmy, teksty z portali internetowych.

Z nadesłanych prac wynika, że  wielu Polaków w kraju i poza granicami interesuje się przeszłością i wciąż żywa jest pamięć o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej z 1920 r. i jej bohaterach. Okazuje się, że pamięć historyczna ma wpływ na kształtowanie  postaw współczesnych Polaków żyjących poza granicami, a także że  łączy nas pamięć o pokoleniach naszych przodków, co ma wpływ na umacnianie więzi łączących Polonię i Polaków z zagranicy z Polakami w kraju.

Laureaci będą zaproszeni na spotkanie w Senacie, które odbędzie się na początku nowego roku, wyjątkowo będzie to spotkanie w formie on-line. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych jego edycjach.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

Budujmy naszą tożsamość, patrzmy w przyszłość, wzmacniajmy V4, ale nie zapominajmy, że jesteśmy jedną wielką rodziną europejską – apelował Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas rozmów 16 lipca br. w Fehérvárcsurgó na Węgrzech.

Marszałek Senatu RP na uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ci, których dziś honorujemy, nie byli obojętni. Będąc zagrożonymi, nie odmówili pomocy tym, którzy byli zagrożeni jeszcze bardziej – powiedział prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystości, która odbyła się 7 lipca br. w Warszawie.

Nagroda „Polonicus” dla Senatu RP

Wyróżnienie przyznane przez organizacje polonijne za długoletnią opiekę Senatu nad Polonią odebrał 28 czerwca br. podczas uroczystości w Akwizgranie w Niemczech Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.