Narzędzia:

9 października 2019 r.

09.10.2019

Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska spotkała się 9 października 2019 r. w Senacie z przedstawicielami Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II z Zaporoża na Ukrainie. Rozmawiano o działaniach na rzecz Polonii i Polaków za granicą, a także o ich potrzebach.

Senator Janina Sagatowska podkreśliła, że Senat stara się odpowiadać na potrzeby rodaków żyjących za granicą. Co roku w budżecie Kancelarii Senatu zwiększa wysokość środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. „Pokazujecie nam, jak droga wam jest Polska, jak wiele pracy wkładacie w pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji, naukę języka polskiego. To jest najważniejsze. Jeśli rodacy za granicą chcą działać, to nas bardzo cieszy i tym bardziej staramy się im w tym pomagać” – mówiła przewodnicząca komisji spraw emigracji.

Podczas spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II działającego przy Sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu opowiadali o swojej działalności. Podkreślali, że tworzą małą, ale bardzo zżytą i prężnie działającą wspólnotę. Przywieźli ze sobą egzemplarze wydawanego przez siebie pisma „Zaporoska Polonika”, które jest dofinansowane przez Senat. Jak mówili, organizują zajęcia dla dzieci i osób starszych, odbywają się także lekcje języka polskiego. Podkreślano, że problemem jest brak nauczycieli, posiadających kwalifikacje do uczenia dzieci. Kursy języka polskiego prowadzone są też na Uniwersytecie w Zaporożu, na którym pracuje wielu członków stowarzyszenia, te zajęcia są jednak płatne. Niestety, stowarzyszenie nie ma swojej siedziby. Mówiono również o działalności kulturalnej. Stowarzyszenie współorganizuje dwa ogólnoukraińskie festiwale: z okazji Święta Niepodległości i Dnia Flagi RP. Goście zaznaczyli, że stroje ludowe szyją sami, co stanowi dla nich duże wyzwanie.

Senator Janina Sagatowska poinformowała, że rozpoczął się nabór ofert na realizację zadań dotyczących opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 r. Zachęcała do zapoznania się z zasadami składania wniosków i starania się o środki na działalność polonijną.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy – drugi dzień

W dokumencie końcowym, podpisanym przez Marszałka Senatu RP oraz przewodniczących parlamentów Litwy i Ukrainy, znalazło się m.in. potępienie Rosji za agresję przeciwko Ukrainie oraz Białorusi za wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Litwą i Polską.

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w Domu Polskim we wsi Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.