Narzędzia:

13 września 2019 r.

13.09.2019

Galowy koncert muzyków polskiego pochodzenia

W Galerii Porczyńskich w Warszawie, pod patronatem marszałka Stanisława Karczewskiego, 13 września 2019 r. odbył się galowy koncert I Międzynarodowego Spotkania Młodych, wręczono także nagrody „Zasłużonym dla Polaków na Wschodzie”, przyznawane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

„W Polonii i Polakach poza granicami tkwi ogromny potencjał, czego dziś doświadczyliśmy” – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości. Przypomniał też pierwsze przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, w którym mówił on o budowaniu przez Polaków wspólnoty narodowej zarówno w kraju, jak i za granicą. Podkreślił, że słowa prezydenta inspirują i mobilizują do pracy, by ta wspólnota była coraz silniejsza. Marszałek Senatu podziękował nagrodzonym za pracę na rzecz polskiej wspólnoty i zachowania dziedzictwa narodowego. Zapewnił, że będzie nadal realizował testament pierwszego marszałka odrodzonego Senatu Andrzeja Stelmachowskiego, by praca na rzecz Polonii i Polaków za granicą była jeszcze bardziej intensywna, bo jest to potrzebne naszej wspólnocie.

Podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. Według premiera I Międzynarodowe Spotkanie Młodych to okazja do wspólnej nauki i wymiany doświadczeń. „Gratuluję osobom zaangażowanym w pracę Fundacji «Pomoc Polakom na Wschodzie», dziękuję za aktywne działania i wysiłek na rzecz jednoczenia naszych rodaków rozproszonych po różnych krajach świata” – napisał premier. Młodym muzykom przekazał wyrazy uznania dla ich „artystycznych talentów i wrażliwości”.

Uroczysty koncert z udziałem wybitnych artystów był ukoronowaniem spotkania i warsztatów młodych muzyków polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi i Ukrainy z rówieśnikami z Polski. Artyści wspólnie pracowali i stworzyli zespół muzyczny. Grali muzykę polskich kompozytorów urodzonych na dawnych Kresach Rzeczypospolitej: Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Konstantego Gorskiego, Wojciecha Kilara. Wspólny koncert był promocją najzdolniejszych muzyków polskiego pochodzenia ze Wschodu. Warsztaty i koncert zorganizowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Polsko-Ukraińską Fundacją im. Ignącego J. Paderewskiego przy wsparciu Senatu.

Podczas uroczystości marszałek Stanisław Karczewski i przewodniczący Rady Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Jan Dziedziczak wręczyli po raz pierwszy nagrody „Zasłużonym dla Polaków na Wschodzie”. Laureatami zostały osoby działające na rzecz kultury polskiej na Wschodzie: Aliwda Bajor, Lila Kiejzik, siostra Michaela Rak, Artur Ludkowski, Halina Smułko, Wanda Baulina, Żanna Stankiewicz, Eugeniusz Lickiewicz, Andrzej Poczobut, Angelika Borys, Alina Jaroszewicz, Zbigniew Chrzanowski, Mirosław Rowicki, ksiądz Waldemar Pawelec, Ireneusz Derek, Natalia Siniawska, Karol Lipiński, Romuald Karaś, Janusz Wasylkowski, Janusz Smaza.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Senatorowie rozmawiali w Gdyni z ekspertami i przedstawicielami młodej polskiej emigracji o tym, jakie powinny być obecnie kierunki i priorytety polityki państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą.

Senatorowie wzięli udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja

Senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer wzięli udział w paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago, największym wydarzeniu polonijnym w Stanach Zjednoczonych.

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk oddał hołd ostatniej Pierwszej Damie II RP Śp. Karolinie Kaczorowskiej

Ostatnia Pierwsza Dama II RP Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej