Narzędzia:

11 września 2019 r.

11.09.2019

Wicemarszałek Maria Koc uczestniczyła w konferencji „II Dzień Ameryki Łacińskiej”, która odbyła się 11 września 2019 r. w Sejmie. Podczas niej dyskutowano o Ameryce Łacińskiej, jej miejscu w świecie i w polityce zagranicznej Polski.

Odbyły się 2 panele dyskusyjne. Pierwszy, z udziałem zaproszonych ekspertów międzynarodowych, poświęcono zmianom porządku międzynarodowego z perspektywy Ameryki Łacińskiej.

W drugim panelu, w którym wzięła udział wicemarszałek Senatu, przedstawiciele parlamentów Polski i Dominikany zastanawiali się nad perspektywami rozwoju współpracy Polski z partnerami latynoamerykańskimi. „Chcemy głębszej współpracy z Ameryką Łacińską, chcemy bliskiej więzi z Polonią. Nasza konferencja jest też tego wyrazem” – powiedziała wicemarszałek Maria Koc. Mówiła o wspólnocie więzi kulturowych, wartości i chrześcijańskiej tradycji, która stanowi niezmienny fundament związków Polski z Ameryką Łacińską. Podkreśliła wagę kilkumilionowej społeczności polskiego pochodzenia, obecnej przede wszystkim w Argentynie i Brazylii, którą Senat stara się doceniać i wspierać. Wspomniała również o obchodach 150. rocznicy osadnictwa polskiego w Brazylii, o najstarszych tradycjach zaangażowania Polonii w sprawy współpracy dwustronnej. Poinformowała o powołanych podczas VIII kadencji Sejmu 8 grupach przyjaźni z państwami Ameryki Łacińskiej – Argentyną, Brazylią, Chile, Dominikaną, Kolumbią, Kubą, Peru i Meksykiem. Wicemarszałek Senatu przypomniała ponadto o nowelizacji ustawy o Karcie Polaka i korzyściach wynikających z jej rozszerzenia na wszystkie kraje świata, co jest również dobrodziejstwem dla Polonii mieszkającej w Ameryce Południowej.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie wzięli udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja

Senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer wzięli udział w paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago, największym wydarzeniu polonijnym w Stanach Zjednoczonych.

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk oddał hołd ostatniej Pierwszej Damie II RP Śp. Karolinie Kaczorowskiej

Ostatnia Pierwsza Dama II RP Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej

Komisja emigracji o pomocy uchodźcom z Ukrainy z Kartą Polaka

Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska opracowały program - Pomoc dla Polaków z Ukrainy, który będzie finansowany z rezerwy Prezesa Rady Ministrów w kwocie 28,5 mln zł.