Narzędzia:

7 września 2019 r.

07.09.2019

Trzeciego dnia wizyty na Łotwie, 7 września 2019 r., marszałek Stanisław Karczewski wziął udział w Narodowym Czytaniu na uniwersytecie w Dyneburgu. Przeczytał fragment „Katarynki” Bolesława Prusa. Nowelę czytali również: ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn, aktorka Monika Mariotti, żołnierze 5. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie i młodzież z polonijnego zespołu „Kukułeczka”. 

Marszałek Senatu podkreślił, że Narodowe Czytanie to akcja inspirująca, potrzebna i powinna być kontynuowana. Jego zdaniem dzięki niej budowana jest wspólnota narodowa Polaków nie tylko w Polsce, ale też na Łotwie i w wielu innych krajach. Tkwi w niej wielki potencjał. „Państwo jesteście wielkim skarbem i naszym, i Łotyszy, bo nas łączycie” – powiedział marszałek. Podziękował miejscowej Polonii, licznie zebranej w auli uniwersyteckiej, „za zaangażowanie, trud, ale przede wszystkim za wielką serdeczną troskę o polskość oraz nauczanie w niej dzieci i młodzieży”.

„Nasze narody wiele łączy: kampania łatgalska, historia okupacji rosyjskiej, wyzwolenie i to, co dla nas charakterystyczne – umiłowanie wolności, suwerenności, umiłowanie ojczyzny. I z rozmów z państwem wynoszę wielką satysfakcję” – mówił marszałek. Jego zdaniem kontakty Polski i Łotwy mogą być jeszcze lepsze. Marszałek wyraził przekonanie, że gwarantem tego jest m.in. współpraca wojskowa, która zwiększa bezpieczeństwo obu krajów i całego regionu. „My wiemy, jak bezpieczeństwo jest dla nas ważne, i zrobimy wszystko, żebyśmy mogli w spokoju i pokoju się rozwijać, ale warunkiem jest bezpieczeństwo militarn, to, o które dbają nasi i wasi żołnierze oraz żołnierze z wielu krajów członkowskich NATO” – oświadczył marszałek Stanisław Karczewski. Wspomniał też o znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego.

Ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn mówiła o tym, jak ważne jest popularyzowanie czytelnictwa w języku polskim i odkrywanie na nowo piękna literatury polskiej. Podkreślała, że kultywowanie polskości wymaga podtrzymywania umiejętności posługiwania się polszczyzną. Dziękowała Senatowi za wsparcie oświaty polskiej m.in. poprzez dofinansowanie remontów polskich placówek edukacyjnych i tzw. bonu pierwszaka. „Polskość na Łotwie nie umarła, a Polacy na Łotwie są warci każdego polskiego grosza” – zapewniła.

Mer Dyneburga Andrejs Elksniņš powiedział, że bardzo podoba mu się pomysł Narodowego Czytania, to doskonały przykład dbania o mniejszość narodową, o język, historię i kulturę. Wyraził chęć propagowania takiej akcji w swoim kraju.

W czasie uroczystości marszałek Karczewski przekazał dyneburskiemu gimnazjum im. J. Piłsudskiego tablicę interaktywną, zakupioną ze środków senackich.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie wzięli udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja

Senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer wzięli udział w paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago, największym wydarzeniu polonijnym w Stanach Zjednoczonych.

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk oddał hołd ostatniej Pierwszej Damie II RP Śp. Karolinie Kaczorowskiej

Ostatnia Pierwsza Dama II RP Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej

Komisja emigracji o pomocy uchodźcom z Ukrainy z Kartą Polaka

Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska opracowały program - Pomoc dla Polaków z Ukrainy, który będzie finansowany z rezerwy Prezesa Rady Ministrów w kwocie 28,5 mln zł.