Narzędzia:

30 lipca 2019 r.

30.07.2019

Marszałek Stanisław Karczewski spotkał się 30 lipca 2019 r. w Senacie z grupą polonijną z Argentyny, biorącą udział w programie „Polskie Korzenie”. W spotkaniu uczestniczyli także wiceprezes Polsko-Argentyńskiej Izby Gospodarczo-Handlowej Janusz Rusinek i dyrektor prawno-administracyjny Fundacji „Dla Polonii” Agnieszka Wieszczycka-Bromska.

„Jesteśmy zainteresowani, żeby Argentyńczycy o polskich korzeniach przyjeżdżali do Polski studiować i pracować. Nasz kraj stawia na nowoczesność i innowacyjność. Chcemy budować mosty. Współpraca jest korzystna dla obu stron” – mówił marszałek Senatu. Jak poinformował, Polska dynamicznie się rozwija i ma bardzo wysoki wzrost gospodarczy. „Możecie się z nami rozwijać, Polska jest otwarta i czeka na was” – zachęcał. Program „Polskie Korzenie” ocenił jako bardzo i interesujący.

Zdaniem wiceprezesa Janusza Rusinka zachowywanie polskości to utrzymywanie stałego kontaktu z Polską. Stwierdził, że odzew na 1. edycję programu „Polskie Korzenie” był „fenomenalny”, a uczestnicy projektu są zachwyceni Polską. Zapowiedział, że program będzie realizowany w kolejnych latach. Wyraził też nadzieję, że większość jego uczestników będzie podtrzymywać kontakty z Polską. Wspomniał też o znaczącym wsparciu finansowym ze strony Senatu, nieodzownym dla realizacji programu.

Podczas spotkania młodzi ludzie z Argentyny mówili, że są wnukami i prawnukami polskich emigrantów. Kultywując tradycję rodzinną, należą do stowarzyszeń polonijnych. Mówili też, że są dumni z naszego kraju i polskiej historii. „Odczuwamy wielką radość i dumę, że jesteśmy Polakami” – podkreślił jeden z uczestników programu „Polskie Korzenie”. Inny natomiast zauważył, że wyprawa do Polski jest bezcenna i od każdego uczestników projektu zależy, jak ją wykorzysta.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie wzięli udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja

Senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer wzięli udział w paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago, największym wydarzeniu polonijnym w Stanach Zjednoczonych.

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk oddał hołd ostatniej Pierwszej Damie II RP Śp. Karolinie Kaczorowskiej

Ostatnia Pierwsza Dama II RP Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej

Komisja emigracji o pomocy uchodźcom z Ukrainy z Kartą Polaka

Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska opracowały program - Pomoc dla Polaków z Ukrainy, który będzie finansowany z rezerwy Prezesa Rady Ministrów w kwocie 28,5 mln zł.