Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny ze wspólnego posiedzenia

Komisji Gospodarki Narodowej (5.)

oraz Komisji Spraw Zagranicznych (7.)

w dniu 19 stycznia 2012 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, sporządzonej w Brukseli dnia 6 października 2010 r. (druk senacki nr 35, druki sejmowe nr 73 i 126).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 32)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz)

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Dzień dobry państwu.

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Spraw Zagranicznych Senatu.

W porządku obrad jest tylko jeden punkt: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, sporządzonej 6 październiku 2010 r.

Obie komisje są reprezentowane w składzie gwarantującym spełnienie warunku kworum, możemy więc przystąpić do procedowania.

Pewnie państwo o tym wiedzą, niemniej pozwolę sobie przypomnieć, że Sejm przyjął ten projekt ustawy, wszystkie kluby były za, chociaż podczas debaty formułowano różne pytania do rządu, dotyczące zwłaszcza skutków ekonomicznych. Dzisiaj pewnie usłyszymy wyjaśnienia w tej sprawie. W głosowaniu przyjęto ten projekt nieomal jednomyślnie, przytłaczającą większością głosów - tylko trzech posłów było przeciw. Tak więc...

(Głos z sali: Trzy osoby wstrzymały się od głosu.)

Tak? Wydawało mi się, że w stenogramie jest informacja, że trzy osoby były przeciw, ale nie będę się spierał. W każdym razie stanowisko Sejmu było zupełnie jednoznaczne.

Proponuję, żebyśmy zaczęli nasze prace od wysłuchania przedstawicieli rządu, jako że projekt jest oczywiście jego autorstwa. W naszym gronie są przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Myślę, że pan minister Dycha zechce zabrać głos. Tak?

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Dycha: Tak.)

Proszę bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Dycha:

Dziękuję.

Panowie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Korei jest pierwszą z nowego typu umów o wolnym handlu pomiędzy Unią a krajami pozaunijnymi.

Parlament Europejski wyraził zgodę na jej podpisanie w dniu 17 lutego ubiegłego roku. Umowa obowiązuje tymczasowo od 1 lipca 2011 r. w zakresie kompetencji wyłącznych Unii Europejskiej. Z tym że część zagadnień objętych tą umową nadal pozostaje w kompetencjach wyłącznych państw członkowskich Unii Europejskiej - chodzi o kwestie związane ze współpracą kulturalną oraz o przepisy karne dotyczące ochrony własności intelektualnej. Z tego względu wspomniana umowa musi być ratyfikowana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą jest najambitniejszą umową handlową, jaką kiedykolwiek wynegocjowała Unia Europejska. Dotyczy to zarówno zakresu, jak i tempa, w jakim usuwane mają być bariery handlowe. Unia i Korea zgodziły się na zniesienie w ciągu pięciu lat 98,7% ceł na towary przemysłowe i rolne. Ponadto umowa określa zobowiązania dotyczące znoszenia pozataryfowych barier we wzajemnym handlu, szczególnie w sektorze motoryzacji, produktów farmaceutycznych, wyrobów medycznych i elektroniki. Umowa stworzy również nowe możliwości dostępu do rynku w obszarze usług i inwestycji.

Umowa zawiera dwustronną klauzulę ochronną, przewidującą możliwość przywrócenia wysokości stawek celnych, obowiązujących przed zawarciem tej umowy, w wypadku nadmiernego wzrostu importu, który szkodziłby przemysłowi unijnemu. Jest to istotne dla tych przedsiębiorstw unijnych, w tym również polskich, które obawiają się wzrostu importu z Korei, to jest dla firm motoryzacyjnych, elektronicznych oraz tekstylnych.

Panowie Przewodniczący, wejście w życie umowy nie spowoduje konieczności zmiany polskiego prawodawstwa. Przewiduje się, że umowa wpłynie korzystnie na współpracę gospodarczą polskich przedsiębiorstw z firmami koreańskimi. W ostatnim okresie nastąpił wzrost obrotów handlowych z Koreą, zwiększyły się inwestycje koreańskie w Polsce, wzrosło również zainteresowanie polskich podmiotów wymianą handlową. Umowa daje szansę na zwiększenie eksportu polskich produktów chemicznych, instrumentów precyzyjnych, sprzętu medycznego i opon. Można również oczekiwać dalszego wzrostu eksportu urządzeń transportowych. Ponadto szacuje się, że z tytułu zniesienia ceł korzyści odniosą polscy eksporterzy produktów rolno-spożywczych, takich jak: wieprzowina, drób, mąka, wyroby cukiernicze, sery, przetwory owocowe i warzywne. Umowa zapewni dalsze funkcjonowanie zakładów i podtrzymanie inwestycji koreańskich w naszym kraju. W dalszej perspektywie stworzy także sprzyjające warunki do lokalizacji w Polsce produkcji komponentów, które byłyby wykorzystywane w fabrykach już u nas działających. Powinno to sprzyjać stabilizacji, jeśli chodzi o utrzymanie zatrudnienia. Dziękuję.

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Dziękuję bardzo.

Czas na pytania, na wypowiedzi pań i panów senatorów.

Proszę bardzo.

Senator Wiesław Dobkowski:

Dziękuję bardzo.

Ja mam następujące pytania: jaka jest wielkość obrotów między Polską a Republiką Korei, czy więcej importujemy, czy też eksportujemy, w jakich dziedzinach mamy przewagę eksportu nad importem? Dziękuję.

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Dziękuję bardzo.

Panie Ministrze?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Dycha:

Dziękuję.

Panowie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

W pierwszych dziesięciu miesiącach ubiegłego roku eksport wzrósł o 35% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku, to jest w roku 2009, i wyniósł 240 milionów euro. Import spadł natomiast w ciągu wspomnianych dziesięciu miesięcy o 12% i wyniósł 2 miliardy 700 milionów euro. To oznacza, że nie ma równowagi w wymianie handlowej pomiędzy Koreą a Polską - obecnie nasz deficyt w handlu wynosi 2 miliardy 460 milionów euro.

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Dziękuję.

No, tu zaszła jednak dosyć istotna zmiana, bo rok wcześniej było chyba 4 miliardy euro deficytu. Rzeczywiście ten skok eksportu i zmniejszenie importu dały już o sobie znać.

Proszę bardzo. Czy są inne pytania...

(Głos z sali: Korea Południowa czy Północna?)

Południowa. Niech pan się nie niepokoi, Panie Senatorze.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

No, trudno byłoby mówić o wolnym handlu z tą drugą.

(Głos z sali: I ratyfikacji.)

Proszę bardzo. Czy są inne pytania? Nie widzę zgłoszeń.

Ja mam pytania do pana ministra. Czy dotarły do nas sygnały z któregokolwiek z państw unijnych świadczące o jakichkolwiek kłopotach ratyfikacyjnych?

I drugie. W reakcji na tę ratyfikację pojawia się pytanie o los inwestycji koreańskich w Polsce. Wiele z nich, między innymi inwestycje LG, było tutaj lokowanych, ponieważ istniała ochrona celna rynku europejskiego, no a w tej chwili ta ochrona zostaje zniesiona. Jakie są gwarancje, że wspomniane inwestycje będą odgrywały dotychczasową rolę? Te fabryki na pewno nie zostaną zamknięte, to jest oczywiste, ale w sytuacji, w której zmieniają się relacje ekonomiczne w handlu wyrobami gotowymi i w handlu częściami, podzespołami do montażu...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, proszę bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Dycha:

Dziękuję.

Panowie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, to nie mamy informacji na temat tego, czy w innych krajach Unii Europejskiej pojawiały się problemy z ratyfikacją. Z informacji, którą uzyskałem w ubiegłym tygodniu, wynika, że procedura ratyfikacyjna została zakończona w dziewięciu państwach - tutaj spoglądam na przedstawiciela MSZ.

(Głos z sali: Tak.)

Tak że my nie mamy żadnych sygnałów świadczących o tym, że istnieją problemy z ratyfikacją tej umowy.

Jeżeli chodzi o pytanie drugie, dotyczące gwarancji trwałości inwestycji przedsiębiorstw koreańskich w Polsce, to sytuacja wygląda następująco. Wspomagając Komisję Europejską w negocjacjach z partnerem koreańskim, zadbaliśmy z jednej strony o to, aby w umowie został przewidziany mechanizm, który znosi ochronę celną, jeżeli chodzi o podzespoły importowane z Korei do Polski, z drugiej zaś zadbaliśmy o utrzymanie w perspektywie pięciu lat ochrony celnej w odniesieniu do produktów gotowych. Inwestycja poczyniona ostatnio przez firmę Samsung, która zakupiła fabrykę we Wronkach produkującą pralki i sprzęt AGD, świadczy o tym, że koreańscy inwestorzy myślą o długofalowym utrzymaniu produkcji w Polsce. Ponadto chciałbym podkreślić, iż w tekście umowy zostało zawartych wiele klauzul, które mają zapewnić trwałość inwestycji koreańskich w Polsce.

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Dziękuję bardzo.

Proszę.

Senator Stanisław Jurcewicz:

Panie Ministrze, ja mam pytania dotyczące właśnie inwestycji. Czy dysponuje pan informacjami na temat wartości inwestycji w roku 2011? Jaki wpływ, krótko rzecz ujmując, miały te inwestycji na liczbę miejsc pracy?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Dycha:

Dziękuję.

Panowie Przewodniczący, nie dysponujemy danymi dotyczącymi roku 2011. Wiadomo jednak, że łączna wartość inwestycji koreańskich w Polsce to 1 miliard 700 milionów euro. W polskich fabrykach, które zostały założone przez koncerny koreańskie, jest zatrudnionych około pięciu tysięcy osób.

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Dziękuję bardzo.

Umowa zmierza do liberalizacji handlu między Unią i Koreą głównie przez zniesienie ochrony celnej. Jaka jest jednak gwarancja, że rynek koreański będzie realnie otwarty? Mam tu na myśli bariery pozataryfowe. Interesuje mnie zwłaszcza obowiązujący, zdaje się, w Korei system rejestracji produktów, która to rejestracja jest warunkiem niezbędnym do wejścia produktów na rynek.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Dycha:

Dziękuję.

Panie Przewodniczący, czy mógłbym prosić, żeby na to pytanie odpowiedział pan dyrektor z Ministerstwa Gospodarki?

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Tak, oczywiście. Proszę bardzo.

Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Handlowej w Ministerstwie Gospodarki Adam Orzechowski:

Dziękuję.

Nazywam się Adam Orzechowski, jestem zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Handlowej w Ministerstwie Gospodarki.

Główną ideą umowy o wolnym handlu jest eliminacja nie tylko barier celnych, ale również barier pozataryfowych, które mają istotne znaczenie w przypadku rynku azjatyckiego. Umowa zawiera regulacje, które pozwolą na obniżenie tych barier. Notowany w ostatnim czasie wzrost eksportu z Polski jest zresztą tego zapowiedzią. Proces znoszenia barier będzie polegał na wzajemnym uznawaniu certyfikatów i świadectw pochodzenia towarów, jak również na eliminacji tego wszystkiego, co ewidentnie będzie utrudniało przepływ towarów na rynek koreański mimo obniżki ceł. Ten rynek jest bardzo trudny, między innymi, z powodów kulturowych, dlatego że Koreańczycy są, powiedziałbym, kulturowo przyzwyczajeni do używania towarów albo wyłącznie azjatyckich, albo wręcz wyłącznie koreańskich. W umowie zostało to przewidziane i ustanowiono pewne mechanizmy, które będą powodowały zwiększenie faktycznego przepływu towarów.

Przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz:

Dziękuję uprzejmie.

Czy są jeszcze jakieś pytania? Nie ma.

Możemy więc przystąpić do rozstrzygnięcia, jakie zajmujemy w tej sprawie stanowisko. Będziemy głosowali.

Proszę bardzo. Kto z pań i panów senatorów jest za poparciem tej ustawy i wyrażeniem zgody na ratyfikację umowy? (20)

Kto jest przeciw? (0)

Czy ktoś się wstrzymał? (1)

A, jedna osoba.

Dziękuję uprzejmie.

Obie komisje poparły ten wniosek.

Kto będzie sprawozdawcą komisji?

(Głos z sali: Myślę, że pierwszeństwo ma przedstawiciel Komisji Spraw Zagranicznych.)

(Głos z sali: Jeszcze pan minister ani razu...)

(Głos z sali: Proponuję na sprawozdawcę pana przewodniczącego Cimoszewicza.)

Ja wolałbym, żeby sprawozdawcą był ktoś z ekonomistów.

Może pan profesor Rocki? Czy pan senator Rocki może być sprawozdawcą? Tak? Dziękuję. Świetnie. Postanowione.

Dziękuję państwu.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 47)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów