Narzędzia:

4 marca 2014 r.

04.03.2014

4 marca 2014 r. gościem Prezydium Senatu była Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Podczas spotkania podjęto decyzję o współpracy w kwestii podejmowania przez Senat inicjatyw ustawodawczych w sprawach ważnych dla rzecznika z punktu widzenia praw człowieka i wolności obywatelskich. W opinii marszałka Bogdana Borusewicza, współpraca wzmocni Senat i zwiększy jego znaczenie w porządkowaniu prawa. Ustalono, że spotkania z rzecznikiem będą się odbywać co pół roku.

Prof. Irena Lipowicz podziękowała marszałkowi za zainteresowanie współpracą i podjęcie pracy nad kilkoma wcześniej sygnalizowanymi problemami. Podkreśliła, że liczba skarg wpływająca do jej urzędu wzrosła o 22%. Zaznaczyła, że liczy na pomoc Senatu przy rozwiązywaniu problemów obywateli, najczęściej spowodowanych poczuciem krzywdy. Powinno się to odbywać ponad politycznymi podziałami i łączyć wszystkich polityków pracujących nad takimi inicjatywami ustawodawczymi.

Marszałek Bogdan Borusewicz poinformował, że zwrócił się do komisji senackich o rozpatrzenie m.in. problemów wynikających z ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, dotyczących penalizacji zachowań właścicieli kamienic, mających na celu zmuszenie lokatorów do opuszczenia mieszkań, problemu zróżnicowania wysokości zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego, a także braku możliwości uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego przez osoby z nieustaloną datą powstania niepełnosprawności.

Zdaniem Ireny Lipowicz, ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, która miała m.in. zapewnić ofiarom przestępstw środki na leczenie wynikłych z nich urazów, jest martwa i szkodliwa. Jak podkreśliła, docenia senacką inicjatywę zmiany tej ustawy. Rzecznik dodała, że kolejna sprawa, jaką powinien zająć się Senat, dotyczy reprezentanta ustawowego pacjenta zakładu psychiatrycznego. Podniosła także kwestię monitorowania wydawania aktów wykonawczych do ustaw. Zwróciła uwagę, że niewydawanie w określonym czasie aktów wykonawczych może być celowym działaniem, ponieważ w grę mogą wchodzić różne interesy, szczególnie w zakresie telekomunikacji, energetyki czy prawa farmaceutycznego.

Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Michał Seweryński przypomniał, że odbyło się już posiedzenie komisji poświęcone problematyce wydawania aktów wykonawczych. Dodał, że senackie komisje gotowe są do cyklicznego organizowania takich posiedzeń i przeprowadzania przeglądu wydawania przez poszczególne resorty aktów wykonawczych. Senator podkreślił też, że wiele spraw poruszanych przez rzecznika praw obywatelskich wpływa równolegle do Senatu w formie petycji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krązenia

Eksperci, m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób układu krążenia, debatowali na temat priorytetów dla kardiologii na najbliższe lata.