Narzędzia:

30 września 2002 r.

30.09.2002

30 września 2002 r. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z kierownictwem Rady Polonii Świata i jej nowo wybranym prezesem Lesem Kuczyńskim.

Podczas uroczystego obiadu wydanego w Sejmie na cześć gości marszałek Senatu powiedział, że po wyborach Rady Polonii Świata, która zakończyła trzydniowe obrady w Pułtusku, podział Polonii przejdzie do historii.

Marszałek L. Pastusiak przypomniał, że tendencje jednościowe środowisk polonijnych w świecie występowały już od dawna. W 1929 roku odbył się I Światowy Zjazd Polaków, w 1934 r. odbył się drugi zjazd. Trzeci kongres, który miał się odbyć w 1939 r. nie doszedł do skutku z powodu wybuchu wojny.

Na początku lat 50. podjęto pierwsze próby zorganizowania różnych organizacji polonijnych w świecie, jednak nie doszły one do skutku. Dopiero w drugiej połowie lat 70. Polonia zaczęła się organizować w skali światowej.

"Dziś działa Rada Polonii Świata, która jest organem zrzeszającym największe organizacje polonijne" - powiedział marszałek Senatu.

Marszałek wyraził zadowolenie, że po pewnym okresie niezbyt aktywnej działalności Rady jej nowe władze z prezesem Kuczyńskim nadadzą nowego dynamizmu i impetu tej strukturze.

Marszałek L. Pastusiak zapewnił, że wkrótce zostanie powołana Polonijna Rada Konsultacyjna przy Marszałku Senatu RP. Dodał, że jej celem będzie utrzymywanie więzi między społecznością polską i strukturami Rady Polonii na całym świecie oraz przybliżanie współpracy między Polonią i Polakami w świecie a macierzą.

"Cieszymy się, że zakończone obrady Rady Polonii Świata doprowadziły do konsolidacji organizacji polonijnych. Cieszymy się, że stało się to pod polskim niebem, a nie gdzieś na obczyźnie" - powiedział marszałek L. Pastusiak. Jak stwierdził, liczy na bardzo dobrą, konstruktywną współpracę z radą, gdyż Senat uważa się za opiekuna Polonii i Polaków za granicą.

Marszałek przekazał pamiątkowy medal Senatu RP na ręce nowego prezesa Rady Polonii Świata L. Kuczyńskiego.

Marszałek Senatu otrzymał od rady pamiątkowy znaczek USA, symbolizujący tragedię 11 września.

Prezes L. Kuczyński, dziękując marszałkowi za zaproszenie i wyróżnienie, powiedział m.in.: "Reprezentujemy najważniejsze grupy etniczne Polaków poza krajem. Jesteśmy tu, pracujemy dla dobra Polonii i dla dobra Polski".

Rada Polonii Świata powstała w 1978 roku w Toronto pod nazwą Rada Koordynacyjna Polonii Wolnego Świata, a jej głównym celem była walka o niepodległość Polski. W 1992 roku na zjeździe w Krakowie zmieniono jej nazwę na Radę Polonii Świata i dopuszczono do udziału organizacje polonijne z krajów byłego bloku komunistycznego.

Obecnie do rady należą organizacje centralne prawie wszystkich krajów osiedlenia Polonii i Polaków oraz organizacje o zasięgu światowym. W ciągu 24 lat swojej działalności zorganizowana Polonia świata organizowała wiele akcji pomocy krajowi, broniła dobrego imienia Polski i Polaków, wstawiała się u rządów krajów osiedlenia na rzecz wstąpienia Polski do NATO, a teraz do Unii Europejskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.