Narzędzia:

12 lutego 2012 r.

13.02.2012

Z okazji 93. rocznicy pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego (10 lutego 1919 r.) i uchwalenia małej konstytucji, Sejm i Senat zorganizowały dzień otwarty. 20 lutego 1919 r. jednoizbowy Sejm Ustawodawczy uchwalił tzw. małą konstytucję, która wprowadziła system rządów parlamentarnych w Polsce i powierzyła urząd naczelnika państwa Józefowi Piłsudskiemu.

Podczas dnia otwartego obie Izby postanowiły uczcić pierwsze kobiety parlamentarzystki. W Senacie z tej okazji prezentowano sylwetki 5 kobiet, które piastowały mandat w przedwojennym Senacie. Były to: Józefa Bramowska – propagatorka polskości na Śląsku, która zasiadała w Senacie w latach 1929–1930 i w roku 1935; Władysława Macieszyna – odznaczona Krzyżem Virtuti Militari za służbę w oddziale wywiadowczym Legionów, mandat senatorski sprawowała w latach 1935–1938; Julia Kratowska – działaczka niepodległościowa i oświatowa, sprawowała mandat senatorski w latach 1935–1938; Dorota Kłuszyńska – działaczka na rzecz przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski, publicystka, senator w latach 1925–1935, Zofia Daszyńska-Golińska – naukowiec, publicystka, działaczka społeczna, sprawowała mandat senatorski w latach 1928–1930. Bierne i czynne prawa wyborcze po raz pierwszy przyznano kobietom w Polsce po odzyskaniu niepodległości w roku 1918. 28 listopada 1918 r. naczelnik Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Stanowił on, że „Wyborcą do sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci”. Dzięki dekretowi Polki otrzymały prawa wyborcze wcześniej niż w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii. Postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową z 1921 r.

W czasie dnia otwartego parlament zwiedziło 6300 osób. W Senacie można było zasiąść w fotelach senatorskich na sali obrad i wziąć udział w głosowaniu, prowadzonym przez marszałka Bogdana Borusewicza. W sali marszałka Andrzeja Stelmachowskiego prezentowano przyznany mu order Orła Białego. Na zwiedzających czekali przewodnicy, którzy opowiadali o ważnych miejscach w parlamencie i odpowiadali na pytania dotyczące jego funkcjonowania. Dla opuszczających Senat przygotowano liczne materiały informacyjne, m.in. broszury edukacyjne dla dzieci i młodzieży poświęcone pracy senatorów, historii Izby czy przebiegowi procesu legislacyjnego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów