Narzędzia:

31 stycznia 2012 r.

01.02.2012

Marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się w Senacie z korpusem dyplomatycznym. Przypomniał, że to już jego siódme spotkanie z dyplomatami akredytowanymi w Polsce. „Za nami rok wyborów parlamentarnych. W wypadku Senatu po raz pierwszy odbyły się one w okręgach jednomandatowych” – powiedział. Zdaniem marszałka, to poważna zmiana, która wzmacnia podmiotowość senatorów i Senatu.

Podsumowując miniony 2011 r. w dziedzinie polityki międzynarodowej, za najważniejsze wydarzenia uznał polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, kryzys finansowy w Europie i wydarzenia w Afryce Północnej.

Zdaniem marszałka Senatu, najważniejszym wyzwaniem polskiej prezydencji był kryzys w strefie euro. Jak zaznaczył, przyjdzie się z nim borykać nie tylko obecnej prezydencji duńskiej, ale także krajom sprawującym przewodnictwo w Radzie UE w kolejnych latach. „Udało nam się doprowadzić do zakończenia rozmów w sprawie tzw. sześciopaku, zorganizowany został szczyt Partnerstwa Wschodniego, którego celem było wzmocnienie wschodniego wymiaru polityki sąsiedztwa, doprowadziliśmy do zakończenia negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej UE – Ukraina” – wyliczał marszałek sukcesy polskiego przewodnictwa. W jego opinii, wysiłki polskiej prezydencji i następujących po niej powinny zmierzać do tego, by kryzys euro wykorzystać do dalszej integracji UE.

Marszałek przypomniał, że w ramach wymiaru parlamentarnego polskiej prezydencji Sejm i Senat zorganizowały w Polsce 8 spotkań przewodniczących komisji parlamentarnych i 2 wspólne posiedzenia z Parlamentem Europejskim w Brukseli. Z inicjatywy Senatu po raz pierwszy przedmiotem wspólnych obrad Parlamentu Europejskiego i delegacji parlamentów narodowych UE był kryzys demograficzny i problematyka spójności społecznej. Marszałek zaznaczył, że parlamentarny wymiar polskiej prezydencji zakończy się 21 kwietnia 2012 r., podczas szczytu parlamentarnego Unii Europejskiej w Warszawie, poświęconego parlamentarnemu nadzorowi nad polityką zagraniczną i bezpieczeństwa UE.

Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że 2012 r. przejdzie też do historii jako rok rewolucyjnych zmian w Afryce Północnej. Przypomniał, że w 2011 r. złożył wizyty w Tunezji i Egipcie, by nawiązać kontakt z nowym władzami tych państw i zapoznać się z ich sytuacją na miejscu. „A także odpowiadać na pytania – a było ich wiele – dotyczące polskiej drogi do demokracji” – zaznaczył. Jak dodał, Senat we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności zorganizował też w Gdańsku spotkanie na ten temat dla kilkudziesięciu aktywnych młodych ludzi z Tunezji i Egiptu. Marszałek zwrócił ponadto uwagę, że grupa obserwatorów związanych z ECS i z Senatem monitorowała wybory w tych dwóch krajach. „Muszę powiedzieć, że raporty tych obserwatorów dotyczące wyborów w Tunezji i Egipcie są raportami pozytywnymi, oceniającymi je dobrze” – powiedział.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Senat będzie kontynuował kontakty z krajami Afryki Północnej. „Polskę, która jest w UE, interesują nie tylko kraje sąsiadujące, czyli nie tylko wymiar wschodni, bardzo dla nas istotny, ale także wymiar południowy UE” – mówił. Jak zaznaczył, „wszystko, co interesuje UE, co jest dla UE ważne, jest ważne także dla Polski”.

W swoim wystąpieniu marszałek Senatu podkreślił również zamiar kontynuowania współpracy w ramach trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Litwy, Ukrainy i Polski, a także współpracy z Radą Federacji Rosyjskiej. Współpracę tę ocenił jako dobrą. Dodał, że w maju 2012 r. w Krakowie odbędzie się kolejne Forum Regionów Polski i Rosji, zeszłoroczne zorganizowano w Moskwie. Marszałek pozytywnie ocenił dynamicznie rozwijającą się współpracę regionalną w ramach tego forum.

Zwrócił ponadto uwagę, że Senat angażuje się w pomoc rozwojową udzielaną przez Polskę krajom słabiej rozwiniętym. „W ubiegłym roku w polskim parlamencie została uchwalona ustawa o pomocy rozwojowej, która daje trwałe podstawy do takiego działania, i Senat będzie w tym zakresie współpracował z MSZ” – zadeklarował marszałek.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że od początku swojego istnienia Senat opiekuje się Polonią i Polakami za granicą. W tym czasie przeznaczył na ten cel ponad 800 mln zł. Marszałek dziękował Polonii i Polakom za granicą za dotychczasową współpracę, a ambasadorom krajów, w których mieszkają nasi rodacy, za umożliwienie im korzystania z pełni swobód obywatelskich.

Marszałek B. Borusewicz poinformował, że Sejm i Senat jednogłośnie podjęły uchwałę w sprawie tworzenia parlamentarnych grup bilateralnych. Zachęcał ambasadorów do aktywności i wpływania na tworzenie takich grup przyjaźni w polskim parlamencie.
W imieniu Senatu i swoim złożył ambasadorom najlepsze życzenia noworoczne.

Podczas spotkania dziekan korpusu dyplomatycznego nuncjusz papieski w Polsce abp Celestyno Migliore pogratulował wszystkim nowo wybranym senatorom i marszałkowi wyboru i życzył im owocnej pracy dla dobra kraju. Gratulował także półrocznego kompetentnego wysiłku struktur państwowych w sprawowaniu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podkreślił, że Nowy Rok to okazja, by spojrzeć w przyszłość. Przewiduje się, że będzie to trudny rok, pełen wyrzeczeń i napięć społecznych. „Co bardziej zapobiegliwi sformułowali już nawet na potrzeby przewidywanych trudności nowe błogosławieństwo: błogosławiony, kto niczego nie oczekuje, bo nie będzie rozczarowany” – mówił abp C. Migliore. Zdaniem nuncjusza, rozsądny optymizm jest lepszym sposobem na stawianie czoła trudnościom i wyzwaniom. Życzył, by „czekający nas rok był czasem dobrym, w którym nie zabraknie mądrości, roztropności, konstruktywnego działania, podejmowanego w duchu solidarności i troski o dobro wspólne oraz dobro każdego obywatela”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i jej wpływie na rozwój samorządności.

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krązenia

Eksperci, m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób układu krążenia, debatowali na temat priorytetów dla kardiologii na najbliższe lata.

Partnerstwo publiczno-prywatne w systemie ochrony zdrowia

Parlamentarny Zespół ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego debatował na temat możliwości współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w ochronie zdrowia.