Narzędzia:

24 stycznia 2012 r.

25.01.2012

W konferencji „Niekonwencjonalne złoża węglowodorów – szanse i zagrożenia”, zorganizowanej z inicjatywy wicemarszałka Jana Wyrowińskiego i Komisji Gospodarki Narodowej, wzięli udział senatorowie, posłowie, wiceminister gospodarki Maciej Kaliski, byli główni geolodzy kraju Henryk Jezierski, Mariusz Orion Jędrysek i Krzysztof Szamałek, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki, przedstawiciele resortów środowiska i spraw zagranicznych, urzędów marszałkowskich i sejmików wojewódzkich, na terenie których trwają prace poszukiwawcze, PGNiG, PKN Orlen, Grupy LOTOS, organizacji rządowych i pozarządowych, a także naukowcy.
Otwierając konferencję, wicemarszałek J. Wyrowiński przypomniał, że Izba nie po raz pierwszy zajmuje się sprawą niekonwencjonalnych złóż gazu w Polsce. 28 lipca 2010 r. senacka komisja gospodarki swoje posiedzenie poświęciła ochronie i racjonalnej gospodarce zasobami złóż w kontekście projektu nowego prawa geologicznego i górniczego oraz ujawnianiu potencjalnych zasobów gazu łupkowego w naszym kraju.
Podczas konferencji prof. Wojciech Górecki, kierownik Katedry Surowców Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przedstawił m.in. informacje na temat obszarów mogących zawierać złoża gazu z łupków w Polsce (pas przecinający Polskę z północnego-zachodu na południowy-wschód, od Pomorza przez Mazowsze i zachodnie Podlasie po Lubelszczyznę), a także lokalizacji 15 koncesji dla PGNiG na poszukiwanie gazu łupkowego (badania i pomiary w otworze Lubocino-1 potwierdziły występowanie złóż gazu ziemnego typu shale gas). Prof. W. Górecki mówił także o wysokich kosztach pozyskiwania gazu łupkowego, o technologii, wydajności oraz zagrożeniach pojawiających się w trakcie poszukiwania i ewentualnej eksploatacji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Jego zdaniem, należy równolegle prowadzić badania nad konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi zasobami gazu.
Prof. W. Górecki przypomniał też, że firma konsultacyjna Wood MacKenzie oceniła zasoby gazu w Polsce na 1,4 bln m3, a Advanced Rest Int. − około 3 bln m3. To jednak informacje nie poparte żadnymi wynikami poszukiwań i należy je traktować tylko jako prognozę. Przestrzegał przed przedwczesnymi szacunkami wielkości złóż gazu, a także korzyści ekonomicznych z eksportu gazu łupkowego, skoro roczne zużycie gazu w Polsce wynosi 14 mld m3, a roczna produkcja gazu z konwencjonalnych złóż – 5 mld m3.
Przewodniczący Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN prof. Marek Nieć mówił o etapach badania złóż, racjonalnej gospodarce nimi i ich ochronie, w tym m.in. znaczeniu ochrony złóż kopalin niezagospodarowanych dla bezpieczeństwa surowcowego kraju, ograniczeniu możliwości wykorzystania złóż (m.in. protesty społeczne, istniejące lub planowane zagospodarowanie przestrzenne terenu, prawo własności nieruchomości gruntowych i wymagania ochrony krajobrazu). Prof. M. Nieć wskazał również na konieczność ustawowego objęcia ochroną złóż niezagospodarowanych i perspektywicznych obszarów złożowych, a także modyfikacji prawa geologicznego i górniczego poprzez uwzględnienie w nim: planowania ochrony złóż i zarządzania ich zasobami, prowadzenia przez Państwową Służbę Geologiczną prac poszukiwawczych, rekonesansowych i wstępnych, finansowanych z opłat eksploatacyjnych; udzielania koncesji na podstawie przedstawionych projektów prac geologicznych ocenianych merytorycznie; ujednolicenia finansowych obciążeń górnictwa (opłaty eksploatacyjne za zużycie zasobów, podatek od wydobycia zamiast nabycia praw do użytkowania górniczego).
Obowiązujące przepisy dotyczące gospodarki zasobami kopalin, a w szczególności węglowodorów przedstawił Jan Stefanowicz z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych ISP PAN. Wskazał też na, jego zdaniem, wadliwe uprawnienia administracji geologicznej. Wśród nich wymienił m.in.: wyznaczanie obszarów koncesyjnych bez uwzględnienia planu zagospodarowania przestrzennego kraju, strategii rozwoju kraju i rozwoju regionalnego, polityki gospodarczej, w tym energetycznej; wybór i ogłoszenie w Dzienniku Unii Europejskiej obszarów koncesyjnych w Polsce nieobjętych przetargami na eksploatację węglowodorów; całkowitą swobodę w decydowaniu o wielkości i terminach koncesji i ich wymogach; zmarginalizowanie i sformalizowanie umów o użytkowanie górnicze z pominięciem specyfikacji istotnych warunków umowy; swobodę w kształtowaniu kryteriów i warunków do sporządzania dokumentacji geologicznych i określania granic złóż; praktycznie pełną swobodę w administracyjnym zatwierdzaniu projektów prac geologicznych, dokumentacji geologicznych i planów zagospodarowania złóż bez obowiązku jakiejkolwiek oceny merytorycznej.
W swoim wystąpieniu J. Stefanowicz podkreślił, że zarządzanie zasobami surowców mineralnych powinno się odbywać przy zachowaniu ogólnej dyrektywy tzw. zrównoważonej gospodarki zasobami złóż kopalin. Postulował nałożenie na ministra środowiska obowiązku sporządzania, w uzgodnieniu z głównym geologiem kraju, Państwową Służbą Geologiczną, Wyższym Urzędem Górniczym oraz Komisją Zasobów Kopalin, i przedkładania Radzie Ministrów planu gospodarowania zasobami kopalin i jego aktualizacji z uwzględnieniem bilansu zasobów i wstępnego udokumentowania złóż perspektywicznych na podstawie przeglądu dokonywanego nie rzadziej niż co 3 lata.
Z kolei prof. Andrzej Jasiński, przewodniczący Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, mówił o zagrożeniach środowiskowych przy rozpoznawaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego, a także o skutkach społecznych tej działalności. Podkreślił, że społeczność lokalna powinna być informowana o oddziaływaniach przedsięwzięcia na środowisko w momencie wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych tego przedsięwzięcia. W praktyce jednak tak nie jest.
Prezes spółki CASE-DORADCY Andrzej Cylwik przedstawił analizę rzeczywistych i szacowanych kosztów eksploatacji gazu niekonwencjonalnego oraz potencjalnych przychodów. Wynika z niej, że pokrycie kosztów nakładów inwestycyjnych będzie wymagało wydobycia większego niż obecne roczne wydobycie gazu konwencjonalnego. W opinii A. Cylwika, wyjście z takiej sytuacji to przede wszystkim obniżenie kosztów odwiertów eksploatacyjnych oraz wspólne poszukiwania i eksploatacja gazu łupkowego firm polskich i amerykańskich.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów

Wicemarszałkini Senatu na gali z okazji 50-lecia powołania komitetu powązkowskiego

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na gali w Teatrze Dramatycznym