Narzędzia:

19 grudnia 2011 r.

20.12.2011

W Senacie odbyła się konferencja podsumowująca konkurs "Samorządowy lider zarządzania 2011 - usługi społeczne", zorganizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wspólnie ze Związkiem Miast Polskich. Celem konkursu realizowanego przez Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji jest poprawa jakości usług dla mieszkańców, świadczonych przez administrację samorządową w różnych dziedzinach oraz upowszechnianie dobrych praktyk.

Podczas uroczystości dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski przypomniał, że konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest jednym z elementów projektu "Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego (gminach i powiatach)". Na projekt składają się także "System analiz samorządowych", pozwalający na obliczanie kosztów i jakości usług w miastach, i "Grupa wymiany doświadczeń" w zakresie zarządzania usługami i szkolenia pracowników samorządowych.

W ocenie przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatora Janusza Sepioła, samorząd w Polsce był i jest wielkim innowatorem życia publicznego. Przykładem tego jest m.in. podsumowywany właśnie konkurs. Jego zdaniem, trudno jest o innowacje w takich dziedzinach jak kultura, zdrowie czy pomoc społeczna. Wymagają one ostrożności, empatii, delikatności, ponieważ ich celem jest człowiek. Senator J. Sepioł życzył finalistom dalszych sukcesów.

Konkurs jest organizowany w dwóch dziedzinach - usług społecznych i technicznych, ocenianych na przemian co 2 lata. Tegoroczna edycja dotyczy usług społecznych z zakresu kultury, oświaty, ochrony zdrowia i pomocy społecznej rozpatrywanych w 4 kategoriach: powiaty, miasta na prawach powiatu i miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, miasta małe i średnie oraz gminy wiejskie.

Zgłoszono 93 projekty, z których komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 33. Zostały one zaprezentowane podczas konferencji. Eksperci oceniali projekty, biorąc pod uwagę przede wszystkim innowacyjność wdrożonego rozwiązania pod kątem doboru celów, skuteczność w podnoszeniu jakości obsługi i efektywność kosztów.

Tegorocznymi laureatami w dziedzinie oświaty zostali: Koszalin za działania na rzecz podniesienia jakości oferty edukacyjnej w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych (programy "Kompleksowe badanie kompetencji uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych", "Wspieranie uczniów przygotowujących się do egzaminów zewnętrznych"); Jarocin za wyposażenie wszystkich szkół na terenie gminy w mobilne pracownie komputerowe (projekt "Jarocin - kreatywna szkoł@") oraz gmina Dłogosiodło za program "Ośrodki przedszkolne szansą na dobry start" upowszechniającego alternatywne formy edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku 3-5 lat. W dziedzinie pomocy społecznej pierwsze miejsce zajęli: Bielsko-Biała za działania wspierające rodziny wielodzietne; Przasnysz za program przeciwdziałania przemocy w rodzinie; gmina Lubicz za projekt "Program aktywności lokalnej - jako pogłębiona diagnoza rodzinna i środowiskowa a dalsza droga rozwoju klientów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu", a także powiat gryfiński za kompleksowy system opieki nad dzieckiem i rodziną w tym powiecie. W dziedzinie kultury wygrali: Płońsk za multimedialne widowisko "Płońskie zaduszki muzyczne - pamięć za serce"; Słupsk za projekt "Społeczna pracownia dygitalizacji" oraz powiat elbląski za konkurs "Wieś z inicjatywą", promującego najciekawsze przedsięwzięcia zrealizowane przez mieszkańców powiatu w 2010 r. W dziedzinie ochrony zdrowia pierwszym miejscem uhonorowano: Słupsk za realizację 5 programów profilaktycznych w ramach projektu "Zdrowie - mama i ja"; Toruń za program edukacyjny dotyczący zdrowego stylu życia oraz powiat pilski za program "Modyfikowanie sposobu żywienia i aktywności fizycznej dzieci w wieku przedszkolnym oraz jego wpływ na stan odżywienia i sprawność fizyczną".

Wszystkie projekty zakwalifikowane do finału są umieszczane w Bazie Dobrych Praktyk Zarządczych Samorządu, która jest dostępna na stronie www.dobrepraktyki.pl. Do tej pory zebrano w niej ponad 300 projektów.

Poprzednie edycje konkursu były współfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach projektu doradczo-szkoleniowego "Budowanie potencjału instytucjonalnego jednostek samorządu dla lepszego dostarczania usług publicznych (2007-2011)", a obecna - ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krązenia

Eksperci, m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób układu krążenia, debatowali na temat priorytetów dla kardiologii na najbliższe lata.