Narzędzia:

Szef Kancelarii Senatu uczcił pamięć ofiar obozów koncentracyjnych

14.06.2022
Szef Kancelarii Senatu uczcił pamięć ofiar obozów koncentracyjnych

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski 14 czerwca 2022 r., w imieniu Marszałka Senatu RP, złożył wieniec pod Pomnikiem-Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady został ustanowiony w 2006 r., w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do nowo założonego obozu w Auschwitz 728 Polaków, m.in. żołnierzy kampanii wrześniowej, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjalistów, studentów, harcerzy, a także niewielką grupę polskich Żydów. Był to pierwszy masowy transport więźniów do tego obozu, dlatego ten dzień jest uznawany za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 27 września 2022 r.

Obradowała Komisja Infrastruktury.

Prace w komisjach senackich – 26 września 2022 r.

Obradowały połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Wiceszefowa Kancelarii Senatu na Gali X edycji Konkursu im. Olgierda Fietkiewicza

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk uczestniczyła w uroczystej Gali X edycji Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.