Narzędzia:

Marszałek Senatu RP na obchodach 70-lecia Polskiej Akademii Nauk

10.06.2022
Fot.Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Pozostańcie oazą wolności naukowej na niwie Rzeczypospolitej – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do członków obchodzącej 70-lecie Polskiej Akademii Nauk. Podczas uroczystości, która 10 czerwca br. odbyła się w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, Marszałek podkreślał rolę i znaczenie nauki oraz samej Akademii w historii i najnowszych dziejach Polski.

W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu powiedział, że choć Polska Akademia Nauk ma już 70 lat, to wyniki badań i rankingi dowodzą, że „duch tej organizacji jest wciąż młody”. Zaznaczył, że Senat RP niezwykle ceni możliwość współpracy naukowej z członkami PAN, „z fachowcami, z rzetelną nauką, która potrafi oddzielić ziarno od plew. „W zalewie fake newsów, teorii spiskowych, kłamstw i prób wpływania na społeczeństwo przez sianie dezinformacji, Polska Akademia Nauk jawi się jako oaza wolnej myśli, jako oaza prawdy, oaza dociekania, jaka jest prawdziwa natura zjawisk, jak można je ocenić, opisać i dodać nowy impuls naukowy wielu z nich" – mówił prof. Tomasz Grodzki. Nawiązał tu m. in. do analiz i opracowań PAN z czasu pandemii COVID-19.

Prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że wiedza i doświadczenie naukowców wykorzystywane są podczas wielu konferencji, jakie mają miejsce w Izbie Wyższej zgodnie z formułą Senatu otwartego: dotyczących rolnictwa, energetyki humanistyki, medycyny i praktycznie wszystkich dziedzin, w których postęp i rzetelna analiza jest dla społeczeństwa niezwykle ważna. Kontynuował, że patrząc na dokonania instytutów PAN, liczbę prowadzonych programów, pozycjonowanie akademii w klasyfikacjach obejmujących świat nauki, to można być dumnym. "Jestem niezwykle rad, że Polska Akademia Nauk jest obecna w zasadzie od Arktyki po Antarktydę” – powiedział Marszałek. Wspominał także swoją wizytę w stacji PAN w Rzymie w 2020 r., kiedy wraz z delegacją Senatu RP składał oficjalną wizytę we Włoszech. „Jak zobaczy te unikalne archiwa, to proszę wierzyć, czuliśmy tam powiew historii, czuliśmy tam atmosferę pracy naukowej, bezcenną dla humanistów, historyków i nas wszystkich” – mówił prof. Grodzki. „Wszyscy musimy pamiętać, że przyszłość budujemy z dumnej, czasem burzliwej, ale ciągłej naszej przyszłości, to było dla mnie niezapomniane, przeżycie” – podkreślił.

Marszałek podziękował też społeczności akademickiej za wsparcie okazywane gościom i przyjaciołom z Ukrainy, wśród których jest wielu przedstawicieli świata nauki. „Bardzo dziękuję PAN, że wyciąga w tych ciężkich czasach rękę do narodu, który walczy o przyszłość Europy i walczy w tym konflikcie cywilizacji wolnego świata z cywilizacją barbarzyńców i-  płaci wysoką cenę krwi i życia, za to, że bronią nas wszystkich” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu RP życzył Polskiej Akademii Nauk następnych 70-ciu lat owocnej pracy, dalszego rozwoju i pamiętania o tym, że niezależnie od turbulencji i wichrów historii prawda musi zawsze zwyciężyć. „Wedle starej łacińskiej maksymy: Amicus Plato, sed magis amica veritas (Platon przyjacielem, lecz większą przyjaciółką prawda). Strzeżcie tej prawdy i pozostańcie oazą wolności naukowej na niwie Rzeczypospolitej" – powiedział Marszałek Tomasz Grodzki.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krązenia

Eksperci, m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób układu krążenia, debatowali na temat priorytetów dla kardiologii na najbliższe lata.