Narzędzia:

Marszałek Senatu RP otrzymał „Białą Księgę” Samorządowego Okrągłego Stołu

10.06.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otrzymał „Białą Księgę” z obrad Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu. Opracowanie, które  zawiera pełne rekomendacje najpotrzebniejszych zmian prawnych w związku z przyjazdem do Polski 3 milionów uchodźców z Ukrainy, przekazał na konferencji prasowej w Senacie 10 czerwca br. prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Jak mówił Marszałek Senatu, cały świat docenił ogromną pracę, którą wykonały samorządy oraz organizacje pozarządowe, by poradzić sobie z niespotykaną dotąd liczbą uchodźców. „To był spontaniczny odruch, w którym pokazaliśmy, co znaczy polska gościnność” – mówił o reakcji Polaków na wybuch wojny prof. Tomasz Grodzki. Jak podkreślił, teraz nadszedł czas na opisanie doświadczeń i zaproponowanie oraz skodyfikowanie rozwiązań na przyszłość. „Samorządowcy i niezależni eksperci wykonali gigantyczną pracę, oddolnie przygotowując raport na ten temat, zwany »Biała Księgą«” – ocenił Marszałek Senatu. Zapowiedział, że dokument ten zostanie skierowany do komisji senackich, gdzie w porozumieniu z jego autorami senatorowie będą starali się przekuć go w akty legislacyjne, pozwalające lepiej zmierzyć się z problemami imigracyjnymi. „Świat jest rozedrgany i nie możemy wykluczyć, a raczej możemy przypuszczać z ogromną pewnością, że następne fale migracyjne, czy to z powodu głodu, braku wody czy wojen, mogą się zdarzyć” - zaznaczył Marszałek Grodzki.

Wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc przypomniał, że w obradach Samorządowego Okrągłego Stołu 8-9 maja br. we Wrocławiu uczestniczyło ponad 120 ekspertów, samorządowców, działaczy NGO, związkowców, przedstawicieli nauki, świata biznesu i nauki. Zwrócił uwagę, że sam uczestniczył w pracach przy jednym z ośmiu tzw. podstolików tematycznych, którym było mieszkalnictwo. Całe opracowanie można uznać za - jak mówił wiceprezydent Wrocławia – „gotowiec i ściągę dla parlamentu i polskiego rządu”. „Mogę powiedzieć w imieniu samorządów, że my sobie poradzimy z kryzysem uchodźczym, poradzimy sobie z otwartym, gościnnym, przyjaznym przyjmowaniem osób z Ukrainy. Chcemy tylko wsparcia od polskiego rządu. Chcemy, żeby nas solidnie, rzetelnie wsparli, a nie przeszkadzali” - oświadczył Lorenc.

Nawiązał do tego prezydent Sopotu mówiąc, że samorządowcy „przyzwyczaili się brać sprawy w swoje ręce”. „Nie trzeba czekać, aż ktoś nam coś da coś narzuci, coś zada, tylko wsłuchać się w potrzeby naszych mieszkańców. W tym wypadku nowych mieszkańców, naszych gości z Ukrainy i razem z organizacjami pozarządowymi, z naszymi obywatelami, i wziąć sprawy w swoje ręce” - zaznaczył Jacek Karnowski. Jak dodał, celem i motywacją było „napisanie diagnozy i programu, jak przyjąć i być dobrym dla naszych nowych mieszkańców, jak ich zintegrować”. Podkreślił, że samorządowcy pracowali nad programem, który jest bardzo ważny dla gości z Ukrainy, ale też dla Polaków, którzy - jak to ujął - także są narodem uchodźców. „Mam nadzieję, że na podstawie tej »Księgi Prawdy« powstanie prawdziwa polityka imigracyjna” – powiedział Jacek Karnowski.

Agnieszka Kosowicz, prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne zwróciła uwagę na problem integracji społecznej uchodźców z Ukrainy, mówiła też o jakości wspólnego życia Polaków i Ukraińców w kraju, który się radykalnie zmienił po wybuchu wojny 24 lutego br. „To było doświadczenie ogromnej rzeszy ludzi, którzy zaangażowali się w pomoc humanitarną” – podkreśliła, mówiąc o działaniach organizacji pozarządowych. Apelowała też, aby Ukraińców, którzy trafili do Polski nie traktować jako jednorodnej grupy i by nie ulegać stereotypom, bo mają oni wielki potencjał, zasoby i możliwości. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krązenia

Eksperci, m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób układu krążenia, debatowali na temat priorytetów dla kardiologii na najbliższe lata.