Narzędzia:

Porozumienie w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów podpisane w Senacie

03.06.2022
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Politycy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji społecznych podpisali 3 czerwca br. w Senacie porozumienie w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów, którego celem jest przeciwdziałanie możliwym nieprawidłowościom podczas wyborów w Polsce. Chodzi między innymi o delegowanie do komisji wyborczych swoich przedstawicieli w roli członków komisji, mężów zaufania czy obserwatorów społecznych.

Jak powiedział podczas spotkania Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, zapoczątkowana porozumieniem droga do obywatelskiej kontroli wyborów „jest tylko po to, by odbyły się one tak, jak przewiduje Konstytucja RP”.  „Fakt, że dzisiejsze spotkanie odbywa się w Senacie, traktujemy jako wyraz zrozumienia dla istotnej roli, którą odgrywamy w obecnym systemie konstytucyjnym i politycznym” – podkreślił Marszałek.

W swoich wystąpieniach uczestnicy spotkania podkreślali, że społeczna kontrola głosowania w wyborach powszechnych jest niezbędna. Zwracali uwagę, że poprzednie wybory prezydenckie były wolne, ale jednocześnie stronnicze, poprzez  wykorzystywanie środków publicznych, czy mediów państwowych na rzecz jednego kandydata. W ich przekonaniu, nadchodzące wybory mogą nieść ze sobą pokusę fałszerstw w celu ocalenia władzy. Dlatego też jak mówili, konieczna jest mobilizacja Polek i Polaków do obywatelskiej kontroli prawidłowości przeprowadzanych w przyszłości wyborów.  

Porozumienie dotyczy wspólnych działań: naboru oraz koordynacji obsady komisji wyborczych: członków komisji, obserwatorów społecznych i mężów zaufania, obserwacji oraz kontroli przebiegu procesu wyborczego, systemowego raportowania wyników wyborów oraz potencjalnych nieprawidłowości. Patronują mu byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Porozumienie podpisali przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska, lider ruchu samorządowego „TAK! Dla Polski!” Jacek Karnowski Karnowskiego, lider Komitetu Obrony Demokracji Jakub Karyś oraz Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Adrian Kulczyński (Zieloni), Joanna Kotkowska-Pyzel (Partia Razem), senator Wojciech Konieczny (Polska Partia Socjalistyczna) i Elżbieta Bińczycka (Unia Europejskich Demokratów).

W dokumencie podkreślono, że celem porozumienia jest przeciwdziałanie "możliwym nieprawidłowościom podczas przyszłych wyborów powszechnych w Rzeczypospolitej". "Zawieramy to porozumienie w imię uczciwości, praworządności i obywatelskiego prawa do kontroli władzy. To jest istota społeczeństwa obywatelskiego” - napisano w deklaracji.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie