Narzędzia:

Marszałek Senatu RP spotkał się z laureatami Olimpiady Historycznej Juniorów

27.04.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wiczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się 27 kwietnia br. w Senacie z laureatami III Olimpiady Historycznej Juniorów. Z okazji przypadającego w tym roku stulecia pierwszego posiedzenia Senatu II RP finał tegorocznego konkursu poświęcony był historii Izby Wyższej polskiego parlamentu. Laureaci zostali wyłonieni podczas zmagań na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 23 kwietnia br.

Prof. Tomasz Grodzki wyraził zadowolenie, że zarówno Olimpiada, jak i rozgrywany kilka tygodni temu w Izbie konkurs wiedzy o Senacie cieszyły się powodzeniem wśród młodzieży z całej Polski. W swoim wystąpieniu Marszałek nawiązał do zawołania Andrzeja Frycza Modrzewskiego o tym, że „Senat jest tym, co pozostałe władze do szlachetnych działań pobudza, od nieuczciwych odwodzi, a namiętności studzi”. „Senat jest tym, który ma poprawiać legislację, ma proponować dobre rozwiązania legislacyjne, ma opiekować się Polonią i wypełniać wiele innych zadań, które są nam przypisane i w konstytucji, i w regulaminie Senatu” – wyjaśnił Marszałek.

Laureaci Olimpiady Historycznej Juniorów otrzymali od Marszałka Senatu RP egzemplarze Konstytucji RP oraz upominki. Zwiedzili także Senat i przysłuchiwali się toczącym się obradom 41. posiedzenia.

Laureatami Olimpiady zostali:

- I miejsce – Maksymilian Pietrzak (Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczecinie),

- II miejsce – Marta Grzegorczyk (Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Urszuli Ledóchowskiej Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Poznaniu),

- II miejsce – Mateusz Klinger (Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Inspiracja" w Warszawie),

- III miejsce – Kajetan Kurtek (Szkoła Podstawowa nr 3 Przymierza Rodzin w Warszawie), -

- III miejsce – Marek Rudnik (Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej),

- IV miejsce – Bartosz Grudziński (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łasku),

- V miejsce – Krzysztof Piotrowski (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Samuela Bogumiła Lindego w Warszawie),

- VI miejsce – Jakub Służałek (Szkoła Podstawowa nr 32 im. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach),

- VI miejsce – Mikołaj Krawczyk (Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach),

- VI miejsce – Michał Mamajek (Chrześcijańska Szkoła Podstawowa "Daniel" w Warszawie),

- VI miejsce – Cyprian Matelski (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu).

W finale uczestniczyło 61 uczniów wyłonionych z grona 1006 osób ze 174 szkół podstawowych, które wzięły udział w etapie szkolnym konkursu. Marszałek Senatu RP objął konkurs swoim patronatem.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.

Obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności

Co należy zmienić, by przygotować ośrodki zamknięte dla uchodźców na większą presję migracyjną i by były przestrzegane w nich unijne standardy - na ten temat dyskutowali parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.