Narzędzia:

17 listopada 2021 r.

17.11.2021

17 listopada w Senacie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sportu Kobiet, podczas którego omawiano sytuację kobiet w świecie sportu w aspekcie zawodniczym, trenerskim, sędziowskim i menadżerskim zarówno w sporcie zawodowym, jak i amatorskim. Zespół postanowił, że wypracuje dezyderat do resortów zajmujących się m.in. sportem i edukacją, a także do samorządów, o udostępnianie informacji dotyczących planowanych lub realizowanych programów, których celem jest równouprawnienie płci. Jak podkreśliła przewodnicząca zespołu posłanka Małgorzata Niemczyk, w posiedzeniu wzięły udział pomysłodawczynie i organizatorki I Forum Sportu Kobiet, które odbyło się w Gdańsku w maju 2021 r. Prezes Stowarzyszenia Sportowego „Ich Własna Liga” Elżbieta Jachlewska i wiceprezes Stowarzyszenia WAGA przedstawiły wnioski i rekomendacje wypracowane podczas tego forum. Wydarzeniu przyświecała idea aktywizacji kobiet w środowisku sportowym, ze szczególnym naciskiem na edukację i dofinasowanie ich aktywności. W opinii uczestniczek forum działania edukacyjne powinny się opierać na kampanii medialnej promującej aktywność sportową kobiet, a także na zwiększeniu świadomości społecznej, że kobieta może być równie dobra w sporcie jak mężczyzna.

Według uczestników posiedzenia przy refinansowaniu organizacji, zajęć, zawodów, turniejów i szkoleń specjalistycznych dla kobiet udział finansowy samorządów powinien być sprawiedliwy. Zgodzono się, że sport to dziedzina tradycyjnie zdominowana przez mężczyzn, a postęp w kwestii równości kobiet i mężczyzn w sporcie utrudniają powszechnie panujące wyobrażania na temat ról społecznych obu płci. Panujące stereotypy wpływają na mniejszy udział kobiet w procesach decyzyjnych w organizacjach sportowych, a także na ich udział w zajęciach sportowych. Wskaźnik równouprawnienia pokazuje, że kobiety, poświęcając więcej czasu na zajęcia związane z opieką nad dziećmi i wypełnianiem ról społecznych przypisanych tradycyjnie kobietom  w mniejszym stopniu uczestniczą w innych zajęciach takich, jak zajęcia sportowe, kulturalne czy rekreacyjne. Pomimo stopniowo zwiększającego się udziału kobiet w sporcie są one nadal w niedostatecznym stopniu reprezentowane w organach zarządczych instytucji sportowych na szczeblu lokalnym, krajowym, europejskim i światowym.

W ocenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sportu Kobiet do równouprawnienia niezbędne jest wyeliminowanie stereotypów płci.   Kluczowe jest łamanie barier mentalnych, osiągnięcie równości mężczyzn i kobiet, a także zwiększenie udziału kobiet w procesie decyzyjnym w sporcie. Cele te mogą zostać zrealizowane poprzez organizację debat publicznych, szkoleń czy programów mentorskich, które zachęcą kobiety do zajmowania się sportem.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów