Narzędzia:

20 listopada 2021 r.

20.11.2021

„Senat Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jest gotowy do współpracy z wami dla lepszej przyszłości Polski, przyszłości waszej i kolejnych pokoleń” – powiedział marszałek Tomasz Grodzki w swoim wystąpieniu skierowanym do uczestników VI posiedzenia Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Młodzi parlamentarzyści spotkali się 20 listopada 2021 r. w Senacie pod hasłem „Polska – wspólnota małych ojczyzn. Aktywność lokalna i polityka samorządowa z perspektywy młodego pokolenia”.

Marszałek Senatu wyraził zadowolenie, że młode pokolenie wróciło do parlamentu; na jego zaproszenie po raz pierwszy od 2 lat sesja Parlamentu Młodych mogła się odbyć w gmachu Izby wyższej. Podkreślił, że Senat X kadencji jest otwarty dla wszystkich środowisk, szczególnie tych, którym rządzący odmawiają prawa głosu lub ten głos lekceważą. „Jestem przekonany, że wniesiecie w nasze progi swój młodzieńczy entuzjazm, pasję i zaangażowanie, a wasze dyskusje i podejmowane uchwały będą dla nas cenną wskazówką, jakiej Polski chcecie,  co powinniśmy zrobić, by w sztafecie pokoleń przekazać wam naszą ojczyznę, która będzie bezpiecznym domem dla nas wszystkich, w której będzie szanowana godność każdego człowieka, w której będziemy się cieszyć zdrowiem i czystym powietrzem” – mowił marszałek Tomasz Grodzki. Jak zauważył, ten, kto nie słucha młodzieży, popełnia wielki błąd. „My w Senacie to wiemy i dlatego z naszej inicjatywy powstał projekt, by przy radach powiatów i sejmikach województw powstawały młodzieżowe rady. W tym wypadku wyjątkowo większość rządowa zgodziła się z Senatem i odpowiednia ustawa już obowiązuje. To szczególnie ważne, zwłaszcza, że tematem waszych obrad jest aktywność lokalna i polityka samorządowa z perspektywy młodego pokolenia” – zauważył marszałek Senatu. Wyraził pewność, że głos młodych ludzi w ich małych Ojczyznach będzie mocny i słyszany przez tych, którzy decydują o rozwoju gmin, powiatów i województw. „Jestem przekonany, że troska o to, co najbliżej was, zainspiruje was do zgodnego działania ponad podziałami na rzecz tego, by w waszych miejscowościach wszystkim żyło się lepiej” – powiedział.

Jak ocenił przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski, Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej to inicjatywa skazana na sukces, bo to „duża idea, konkretne przedsięwzięcie”. „Widzę ludzi, których ta idea połączyła, cel i jasny pomysł” – mówił. Wspominał swoje doświadczenia z działalności w Federacji Młodzieży Walczącej w czasach PRL oraz ze szkoły młodych liderów społeczno-politycznych z lat dziewięćdziesiątych. „Pamiętam, jakie to było niesamowite doświadczenie w pełni profesjonalnego pokazania, jak wygląda demokracja w praktyce” – podkreślił, odnosząc się do swojego zaangażowania w szkołę prowadzoną przez prof. Zbigniewa Pełczyńskiego. Senator Kwiatkowski przekonywał młodzież, że nikt z rządzących nie ma prawa zabierać młodym ludziom ich wolności, „o którą musicie walczyć i której musicie bronić”. „Upominajcie się o to, co jest wam bliskie, ważne z punktu widzenia waszych poglądów i światopoglądu, gdy są łamane prawa człowieka, czy jest łamane czy ograniczane prawo do demonstracji” – mówił senator Krzysztof Kwiatkowski. Życzył młodym parlamentarzystom, by działalność publiczna dawała im satysfakcję i mogli realizować swoje pasje. Zapewnił, że w Senacie młodzi zawsze będą mieli „otwartość, sympatię i życzliwość”.

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk odwołała się do swoich doświadczeń, kiedy to – jak mówiła – od wczesnej dorosłości angażowała się w różnego rodzaju działalność, była m.in. radną warszawskiej dzielnicy Mokotów. „To bardzo ważne, bo na tym etapie kształtuje się nasz światopogląd, nabywamy bardzo ważnych kompetencji poruszania się w sferze publicznej, ale także dajecie przykład innym, jak w tej sferze publicznej funkcjonować” – podkreśliła. Odniosła się też do tematu obrad Parlamentu Młodych związanego z aktywnością lokalną i polityką samorządową. Zauważyła, że wielu młodych ludzi bierze udział w konsultacjach społecznych czy zgłaszaniu projektów w budżecie obywatelskim. „Wiem, że misją Parlamentu Młodych jest krzewienie zasad partycypacji, budowanie zaangażowanie i odpowiedzialnej za losy ojczyzny postawy społecznej, dlatego jestem pełna uznania, że chcieliście się zaangażować w tę sferę aktywności ludzkiej, jaka jest polityka i działalność społeczna” – powiedziała minister Karolina Zioło-Pużuk. 

Około 100 parlamentarzystek i parlamentarzystów z całej Polski, którzy spotkali się w Senacie, reprezentowało różne organizacje młodego pokolenia i młodzieżówki partyjne, regiony kraju, a także poglądy polityczne, społeczne i gospodarcze. Podczas dyskusji oraz w przyjętych uchwałach odnieśli się do aktywności młodzieży na poziomie lokalnym oraz polityce samorządowej widzianej z perspektywy młodych ludzi.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie