Narzędzia:

7 grudnia 2011 r.

15.12.2011

Z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Rady Europy wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Cezary Grabarczyk i Stanisław Karczewski oraz poseł Tadeusz Iwiński otworzyli w Sejmie wystawę „20 lat Polski  w Radzie Europy”.

Otwierając wystawę, wicemarszałek Sejmu C. Grabarczyk przypomniał, że Polska stała się pełnoprawnym członkiem Rady Europy 26 listopada 1991 r. Jak podkreślił, Rada Europy była pierwszą europejską instytucją, do której Polska  przystąpiła po zmianach ustrojowych. „Przyjęcie Polski do Rady Europy było potwierdzeniem, że wybraliśmy właściwą drogę” – powiedział. Dodał, że wypracowane w Radzie Europy standardy demokracji, praw i wolności obywatelskich były drogowskazem dla polskiej demokracji.

„Rada Europy, pamiętając o swojej wieloletniej historii i osiągnięciach, debatuje obecnie nad swoją przyszłością” – powiedział wicemarszałek Senatu S. Karczewski. Podkreślił, że aktywny udział Polski w pracach tej instytucji sprawił, iż nasz kraj czuje się współodpowiedzialny za jej dalsze losy. Wicemarszałek Senatu wyraził nadzieję, że reforma Rady Europy przyczyni się do wzmocnienia jej roli w europejskiej architekturze instytucjonalnej. Dodał, że Polska wspiera intensyfikację relacji Rady Europy z partnerami międzynarodowymi takimi jak ONZ czy OBWE, a także tworzenie nowej jakości w stosunkach z Unią Europejską, polegającej na regularnych konsultacjach politycznych na najwyższym szczeblu.

Poseł T. Iwiński, członek delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, podkreślił szczególne znaczenie dwóch organów Rady Europy – Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Zgromadzenia Parlamentarnego. Zdaniem posła, Trybunał Praw Człowieka to „ostateczna instancja” dla osób znajdujących się w beznadziejnej sytuacji, które w swoim kraju wyczerpały wszystkie możliwości prawne.

Na wystawie, przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zaprezentowano zdjęcia upamiętniające m.in. powstanie Rady Europy i przystąpienie Polski do tej instytucji organizacji. Wśród eksponatów są też fotografie ukazujące m.in. podpisanie Statutu Rady Europy przez ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, ceremonię akcesji i wciągnięcia polskiej flagi, przemówienie prezydenta Lecha Wałęsy na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w 1992 r., a także wizytę Jana Pawła II w siedzibie Rady Europy.

Z wystawy można dowiedzieć się m.in., że przy znaczącym wsparciu Rady Europy przeprowadzono w Polsce reformę samorządową, rozwijały się inicjatywy lokalne i współpraca z samorządami innych państw.

Rada Europy powstała w Londynie w 1949 r. Zrzesza większość państw Europy i niektóre państwa spoza naszego kontynentu; obecnie liczy 47 członków, wśród nich nie ma Białorusi. Warunki przyjęcia do Rady Europy to m.in.: demokratyczny charakter rządów, respektowanie praw człowieka i podstawowych wolności, wolne wybory, gospodarka rynkowa, wolność tworzenia partii politycznych i związków zawodowych, swoboda zrzeszania się, wolność prasy i mediów.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krązenia

Eksperci, m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób układu krążenia, debatowali na temat priorytetów dla kardiologii na najbliższe lata.