Narzędzia:

27 kwietnia 2020 r.

zdrowie 27.04.2021

Senacki Zespół – Zdrowie Polaków debatował 27 kwietnia 2020 r. na temat „Narodowej strategii onkologii – szczepień HPV”. Członkowie zespołu postanowili zwrócić się z apelem do ministra zdrowia o jak najszybszą realizację ustawy i wprowadzenie świadczeń gwarantowanych w zakresie programu profilaktyki zdrowotnej mającego na celu zaszczepienie 12-letnich dziewczynek, a w przyszłości także chłopców, przeciw wirusowi HPV. 

Wprowadzając w problematykę posiedzenia, przewodnicząca zespołu senator Beata Małecka-Libera przypomniała założenia narodowej strategii onkologicznej, w której zapisano, że do 2028 r. zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV ma być 60% 12-letnich dziewczynek. W ocenie senator, aby zrealizować ten cel, szczepienia powinny yć już wdrożone i realizowane w 2021 r. „Jesteśmy w niedoczasie, nie wiemy, kto ma szczepić i jak. Dlaczego to się tak powoli posuwa do przodu?” – pytała.   

Krajowy konsultant ds. zdrowia publicznego Jarosław Pinkas przywołał przykład Australii, która dzięki masowym szczepieniom przeciw HPV jest praktycznie wolna od raka szyjki macicy. Jak mówił, chciałby, aby w Polsce w tej kwestii było jak najmniej ideologii, a jak najwięcej wiedzy. W opinii Jarosława Pinkasa trzeba zrobić wszystko, aby dla każdej dziewczynki była dostępna bezpłatna szczepionka, w następnych latach także dla chłopców, przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wywołującego również inne pochodne nowotwory, np.  głowy i szyi. „Szczepionka populacyjna to najlepiej wydane pieniądze na zdrowie publiczne” – przekonywał.

„Zależy nam, żeby ten program został zrealizowany w pełni i dobrze” – mówiła rzeczniczka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Aleksandra Rudnicka. Jak dodała, program powinien opierać się na pediatrach, a nie aptekarzach, być całkowicie refundowany i zawierać założenia edukacyjne.

Senator Alicja Chybicka zwróciła uwagę, że wiele samorządów, np. Wrocław, szczepi dziewczynki przeciwko wirusowi HPV. „Jeżeli program rządowy nie wejdzie w życie, to może samorządy podjęłyby się tego zadania” – pytała.

Kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Centrum Onkologii na Ursynowie prof. Andrzej Nowakowski uznał, że akcja samorządów to jedynie kropla w morzu potrzeb, dlatego apelował o zgodę ponad podziałami politycznymi i poparcie narodowej strategii onkologicznej.

Senator Ewa Matecka wyraziła ubolewanie, że wpisany w strategię obecny model realizowania szczepień zwalczających  nie tylko raka szyjki macicy, ale także szereg innych nowotworów pochodnych od wirusa HPV jest, niestety, mało skuteczny. 

Krajowy konsultant ds. ginekologii onkologicznej prof. Mariusz Bidziński przypomniał, że polska strategia ma na celu zaszczepienie 60% dziewczynek, podczas gdy w innych krajach unijnych zakłada się aż 90%. „Jest to jedyna droga, aby zredukować liczbę zachorowań. Jedyna słuszna strategia to powszechność szczepień” – przekonywał.

W ocenie Joanny Konarzewskiej z Fundacji Onkologicznej Nadzieja Polska powinna wzorować się na krajach, które odniosły sukces w walce z HPV. Według niej refundacja apteczna nie zapewni wysokiego poziomu szczepień, tak jak to się okazało w innych krajach, np. w Bułgarii czy Francji. Opowiedziała się za wprowadzeniem łatwego dostępu do szczepień poprzez podstawową opiekę zdrowotną i krótkiej ścieżki realizacji tego zadania (zgłoszenie i  szczepienie).

Podsumowując, senator Beata Małecka-Libera stwierdziła, że wszyscy uczestnicy spotkania byli w pełni zgodni, że przyszła pora na działanie, skorzystanie z doświadczeń innych krajów i  jak najszybsze przeprowadzenie szczepień powszechnych przeciw HPV. Zdaniem przewodniczącej Senackiego Zespołu – Zdrowie Polaków, aby w 2028 r. osiągnąć zakładany cel (60% zaszczepionych), należy zacząć szczepić już w tym roku. Wyraziła nadzieję, że pieniądze na ten cel są zagwarantowane ustawowo. Zapowiedziała, że zespół wystosuje w tej sprawie apel do ministra zdrowia. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów