Narzędzia:

5–6 lipca 2020 r.

społeczeństwo 05.07.2020

Marszałek Tomasz Grodzki 5–6 lipca 2020 r. złożył wizytę w województwie pomorskim. 5 lipca wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika prof. Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Monument, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym, stanął w centrum Sopotu i jest pierwszym w Polsce pomnikiem zmarłego w 2015 r. Władysława Bartoszewskiego ‒ żołnierza AK, działacza opozycji w czasach PRL i  ministra spraw zagranicznych w III RP. W uroczystości wzięli również udział wicemarszałek Bogdan Borusewicz oraz senatorowie Sławomir Rybicki i Ryszard Świlski, a także b. prezydenci – Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, b. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa- Błońska, prezydenci Sopotu Jacek Karnowski i Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Obecni byli też współpracownicy prof. Władysława Bartoszewskiego, członkowie ruchów obywatelskich i mieszkańcy Sopotu.

„Władysław Bartoszewski jest jednym z największych Polaków XX wieku” – powiedział marszałek Senatu. Podkreślił, że stanowi uosobienie łacińskiej maksymy „Verba volant, exempla trahunt” – „Słowa ulatują, przykłady pociągają”.  Był mentorem wielu pokoleń ludzi, dla których przyzwoitość, wolność, demokracja i szacunek dla drugiego człowieka są drogie. „Dziękujemy, że pan profesor w swoim bogatym życiu znalazł czas na pozostawienie tylu spisanych myśli, dysertacji i przesłań dla przyszłych pokoleń; warto czytać co, to pisał” – zaznaczył marszałek Senatu. Nawiązał także do najbardziej znanego powiedzenia prof. Bartoszewskiego o tym, że warto być przyzwoitym. „Wierzę, że gdyby nasz naród w swej ogromnej masie utworzył partię, to byłaby to największa partia ludzi przyzwoitych” – powiedział marszałek, choć jak zaznaczył: „jak patrzę czasami na to, co wyprawiają obecnie rządzący, to czasami mam wątpliwości, ale ciągle wierzę”. Marszałek dodał, że marzy o tym, by to poczucie przyzwoitości zapewniło Polsce wielkość i sprawiło, że nasz kraj będzie dobrą przystanią i bezpiecznym domem dla wszystkich, niezależnie od tego jak wyglądają, co myślą, jak są zamożni i jakie mają poglądy. „Niech ta przyzwoitość, której emanacją jest pomnik profesora, rozlewa się na całą Polskę, bo tylko Polska przyzwoita może być Polską wielką” – podkreślił marszałek Tomasz Grodzki.

6 lipca marszałek odwiedził Kartuzy i Sierakowice. Towarzyszyli mu senatorowie: Kazimierz Kleina, Stanislaw Lamczyk i Ryszard Świlski. „Polska stoi samorządem, a reforma samorządowa to jedna z lepszych, która przebudowała polską rzeczywistość” – powiedział marszałek w Kartuzach. Zaapelował także do rządu, by zostawił samorządy w spokoju i zajął się uczciwą dystrybucją pieniędzy polskich podatników. Podczas konferencji prasowej marszałek Senatu ocenił, że rząd rozdaje samorządowcom przed wyborami prezydenckimi czeki bez pokrycia, a nie ma jeszcze żadnej ustawy, która upoważniałaby do tego rząd. Podkreślił, że władza publiczna może działać tylko na podstawie prawa. „To rozdawnictwo czeków jest bezprawne, to nie są standardy państw demokratycznego” – zaznaczył marszałek. Dodał, że rząd nie może oszukiwać swoich obywateli i musi poinformować, jaka jest szansa, że te czeki zostaną zrealizowane. Marszałek przywołał także słowa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który mówił, że najgorsza fraza w języku angielskim brzmi: jestem z rządu i przyszedłem, żeby pomóc. „Niech rząd zostawi samorządowców i nasze wspólnoty, niech zajmie się uczciwą dystrybucją naszych pieniędzy,  niech rząd zacznie się kierować regułami demokratycznymi. Niech da rozwinąć skrzydła takim samorządom jak tu, na Kaszubach” – mówił marszałek Senatu.  Ocenił, że samorządy nie są ulubieńcami władzy. W opinii marszałka  nadchodzące wybory prezydenckie będą także wyborem wizji: czy będą rządzić wspólnoty i samorządy, czy Polska stanie się scentralizowana. „Nie ma Polski bez samorządu, tak jak nie ma Polski bez Kaszub, a bez Kaszub Polski” – oświadczył marszałek Tomasz Grodzki.

Na spotkaniu z kaszubskimi samorządowcami podkreślił, że Polacy są wielkim i dumnym narodem, którego nikt nie ma prawa dzielić na Kaszubów, górali, Ślązaków czy innych. „Tworzymy jedną wspólnotę, której bogactwem jest różnorodność, bo za różnorodnością idzie kreatywność i wielkość naszego państwa” – podkreślił marszałek. Zapewnił też, że Senat jest zawsze otwarty na postulaty i potrzeby samorządowcówa, będzie stać na straży praw i godności samorządów i samorządności.
Podczas rozmów z marszałkiem samorządowcy informowali o bieżących problemach, jakie napotykają w swojej pracy na rzecz mieszkańców, spowodowanych m.in. pandemią. Rozmawiano także m.in o lokalnych inwestycjach, nowych połączeniach kolejowych i o działaniach Senatu na rzecz samorządności.

W Kartuzach marszałek Senatu spotkał się także z mieszkańcami i wziął udział w otwarciu parku miejskiego. W Sierakowicach marszałek spotkał się m.in. z samorządowcami regionu i złożył kwiaty przed pomnikiem z figurą Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, upamiętniającym odparcie nawały bolszewickiej przed 100 laty. Odwiedził też zabytkowy drewniany kościół i obejrzał ołtarz papieski, wybudowany przez rzemieślników z Sierakowic, przy którym papież Jan Paweł II odprawił mszę w Pelplinie w 1999 r.

W Słupsku marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z prezydent miasta Krystyną Danilecką-Wojewódzką, samorządowcami i mieszkańcami miasta. Podczas briefingu powiedział, że nawet jeśli reforma samorządowa wymaga poprawy, to zmiany powinny być dokonywane w wyniku debaty i kompromisu, a nie w drodze autorytarnych decyzji rządzących. „Chodzi o to, aby zachować istotę samorządności i uznać ją za jeden z filarów Rzeczypospolitej” – podkreślił marszałek.  Zwrócił jednocześnie uwagę, że władze lokalne z każdą kolejną decyzją rządu o przyznaniu nowych zadań nie dostają jednocześnie dodatkowych środków, jako przykład podał likwidację gimnazjów, której koszty w zakresie np. przebudowy budynków szkolnych spadły na samorządy. Jak dodał marszałek, Sejm i Senat powinny być do dyspozycji samorządów. Zwrócił uwagę, że w Senacie zasiada mocna ekipa samorządowców. Zaapelował także, by cieszyć się z dokonań ostatniego 30-lecia w samorządach i życzyć im w 30-lecie ich istnienia, by nadal były solą polskiej ziemi.

Na spotkaniu z samorządowcami marszałek wspominał swoje doświadczenia z pracy w samorządzie Szczecina, gdzie przez 3 kadencje  był radnym, pełnił funkcje szefa klubu radnych, przewodniczącego komisji zdrowia, był też twórcą komisji inicjatyw społecznych, która dała początek budżetowi obywatelskiemu w Szczecinie. Marszałek Senatu zapewnił, że Izba jest otwarta na inicjatywy oddolne i że to, co wypływać będzie od ludzi, Senat ‒ tam, gdzie to możliwe ‒ będzie przekuwał w projekty inicjatyw ustawodawczych.


 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów