Narzędzia:

1 lipca 2020 r.

społeczeństwo 01.07.2020

„Z racji mojego zawodu Ludwik Rydygier to osoba szczególnie mi bliska. Cieszę się, że udało się doprowadzić w Senacie do pokazania wystawy poświęconej temu jednemu z 2 najwybitniejszych obok Jana Mikulicza-Radeckiego polskich chirurgów” – mówił marszałek Tomasz Grodzki, otwierając 1 lipca 2020 r. ekspozycję przypominającą życie i dzieło tego znakomitego lekarza, profesora medycyny i generała brygady Wojska Polskiego. Otwarcie wystawy poprzedziło podjęcie przez Senat uchwały w 100. rocznicę śmierci wielkiego polskiego chirurga.

Senator Ryszard Bober, inicjator pokazania wystawy w Senacie, podkreślił, że Ludwik Rydygier był wielkim patriotą, myślicielem, osobą, która wprowadziła do medycyny wiele innowacyjnych metod. Potrafił też działać dla dobra wspólnego. Jak przypomniał prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Marek Jackowski, Ludwikowi Rydygierowi udało się połączyć chirurgów wszystkich 3 zaborów i organizować wspólne zjazdy. Za zaprezentowanie wystawy w Senacie dziękował wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski.

Wystawę „Ludwik Rydygier (1850–1920) – życie i działalność” przygotowała z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego Książnica Kopernikańska w Toruniu. Ekspozycja przedstawia karierę Ludwika Rydygiera od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego.

Ludwik Rydygier był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Przeprowadził pionierską resekcję żołądka, opracował nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego czy usuwania gruczolaka gruczołu krokowego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie