Narzędzia:

26 maja 2020 r.

26.05.2020

„Samorządy to jeden z największych sukcesów 30-lecia wolnej Polski” – powiedział 26 maja 2020 r. marszałek Tomasz Grodzki podczas spotkania z włodarzami miast i gmin oraz przedstawicielami korporacji samorządowych. Spotkanie w Senacie odbyło się z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego.

Jak podkreślił Senatu, spotkanie z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego, odbywa się w 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce, rocznicę pierwszych, całkowicie wolnych wyborów samorządowych. „Samorządność, czyli władza blisko ludzi, to jest podwalina tego, że Polska znajdowała się w zupełnie innym miejscu 30 lat temu, a w zupełnie innym miejscu znajduje się teraz” – ocenił. Wyraził też nadzieję, że dzięki dojrzałej i silnej samorządności Polska nadal będzie się pięknie rozwijać.

Marszałek Tomasz Grodzki przypomniał, że 30. rocznica odrodzenia samorządu została uczczona uchwałą Senatu przyjętą w marcu 2020 r. Napisano w niej m.in., że „Reforma samorządu gminnego z 1990 r. to jedna z najbardziej udanych zmian po 1989 r. Rozpoczęła ona proces decentralizacji państwa i wprowadziła w życie zasadę pomocniczości. Wspólnoty lokalne uzyskały wtedy podmiotowość prawną, polityczną i ekonomiczną. Monopol państwowej własności i system centralnej władzy zostały złamane”.
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, prezes Związku Miast Polskich senator Zygmunt Frankiewicz przekonywał, że rocznicę odrodzenia samorządu Polacy powinni świętować w poczuciu dumy i satysfakcji. „Bezsprzecznie jest to wielkie osiągnięcie Polski. Polski samorząd zdał egzamin, jest silny. Myślę, że jest dobrze skonstruowany i sprawdził się. Miał dobre fundamenty prawne i organizacyjne, na początku został wyposażony w majątek; ma właściwe podstawy finansowe. Także teraz, w okresie pandemii, samorząd wykonuje większość zadań w obronie obywateli naszego państwa” – mówił senator Zygmunt Frankiewicz. Zwrócił jednocześnie uwagę, że finanse samorządów są w kryzysie, a to, jak z niego wyjdą, zależy m.in. od Senatu.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że samorząd zawsze jest blisko ludzi. „W czasach epidemii, kiedy świat stanął na głowie, samorządy były na pierwszej linii. W tych trudnych czasach zawsze były i dalej będą blisko ludzi, solidarne” – mówił. W jego przekonaniu w ostatnich miesiącach samorządy stanęły na straży najważniejszych zasad, na straży demokracji. Jak zapewnił, dalej będą tych zasad bronić. W ocenie prezydenta stolicy obrona silnych, niezależnych samorządów powinna być zadaniem wszystkich polityków.

Marszałek województwa mazowieckiego i wiceprezes Związku Województw RP Adam Struzik wskazał, że w rozwoju Rzeczypospolitej były 3 kluczowe momenty – reforma samorządowa, wprowadzenie 2 kategorii samorządów – powiatowego i wojewódzkiego oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej. „Samorządy odegrały olbrzymią rolę w absorpcji środków europejskich, w przemianach, które miały miejsce w każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym województwie” – powiedział marszałek Adam Struzik. Jak przypomniał, pozytywny przepływ środków UE to 118 mld euro. „To są pieniądze wbudowane w naszą infrastrukturę, w nasze szkoły, domy kultury, szpitale, nasze autostrady” – dodał.

Mirosław Lech ze Związku Gmin Wiejskich wyraził zaniepokojenie przyszłością samorządów. Jak stwierdził, dla gmin z obszarami wiejskimi obecny czas jest coraz trudniejszy. „Inwestycyjne moce naszych samorządów się kończą, dlatego też apelujemy teraz do premiera, do rządu, o wprowadzenie dla tego typu gmin bonu inwestycyjnego w wysokości miliona złotych” – oświadczył.

Z kolei wójt podwarszawskiego Izabelina Dorota Zmarzlak mówiła o potrzebie budowania relacji i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Jak zaznaczyła, wszystkie przeprowadzone inwestycje są ważne, ale zawsze najważniejsi są ludzie. „Chciałabym, żeby to samorządy miały ambicję stać się gospodarzami rozmowy i porozumienia. Mamy do tego największy społeczny mandat” – dodała.

W spotkaniu wzięli także udział prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Miasteczek Polskich Artur Tusiński, Rudolf Borusiewicz ze Związku Powiatów Polskich oraz Jakub Mielczarek ze Związku Województw RP.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów

Wicemarszałkini Senatu na gali z okazji 50-lecia powołania komitetu powązkowskiego

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na gali w Teatrze Dramatycznym