Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Wydarzenia

2 kwietnia 2009 r

2 kwietnia 2009 r. w Senacie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na plakat "Rok Polskiej Demokracji i 20-lecie Senatu RP", ogłoszonego przez Kancelarię Senatu. Nagrodzenie zwycięzców połączone było z otwarciem wystawy ponad trzydziestu prac konkursowych, wybranych przez jury spośród 73 nadesłanych projektów.

W skład jury wchodzili przewodniczący prof. Ksawery Piwocki - rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Roman Kalarus - z Pracowni Projektowania Plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Maria Kurpik - dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie, prof. Piotr Kunce - z Pracowni Projektowania Plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz prof. Tomasz Bogusławski - kierownik Katedry Grafiki Projektowej.

Pomysłodawcą konkursu był wicemarszałek Zbigniew Romaszewski. Jego zdaniem, plakat jest tą dziedziną plastyki, w której za pomocą prostego znaku wyraża się głębokie i bogate treści. Poza tym plakat to polska specjalność w sztuce, która ewoluowała wraz z polską historią, wyrażała nasze emocje, ambicje i pragnienia. Dlatego - jak powiedział wicemarszałek podczas uroczystości - zorganizowano konkurs, by zainspirować twórców do wypowiedzi na temat polskiej demokracji właśnie w formie plakatu.

Decyzją jury, pierwsza nagroda w wysokości 7000 zł przyznana została Mateuszowi Gilecie, studentowi ASP w Gdańsku, a wyróżnienia w wysokości 4000 zł otrzymali: Sandra Dudek, studentka ASP w Gdańsku i Kamil Banach, student ASP w Poznaniu. Nagrody wręczał laureatom marszałek Bogdan Borusewicz.

Juror M. Kurpik, dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie, podkreśliła, że demokracja jest dla plakacisty trudnym tematem, nasuwającym dość określone skojarzenia graficzne, tymczasem uczestnicy konkursu, zwłaszcza autorzy prac eksponowanych na wystawie, zaprezentowali niekonwencjonalne, dojrzałe myślenie o demokracji i umiejętność przetworzenia własnych pomysłów w interesującą formę graficzną. M. Kurpik zwróciła też uwagę na wyjątkowo wysoki poziom prac, co - jak stwierdziła - cieszy tym bardziej, że daje nadzieję, iż wraz z polską demokracją rośnie nowe pokolenie twórców dobrego polskiego plakatu.

W uroczystości wzięli udział senatorowie, autorzy konkursowych prac, jurorzy oraz zaproszeni goście.

Prace laureatów będą towarzyszyć wszystkim uroczystościom związanym z Rokiem Polskiej Demokracji i 20-leciem Senatu RP.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito