Narzędzia:

13 grudnia 2008 r.

13.12.2008

13 grudnia 2008 r. w Radomiu, z okazji 27. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, odbyła się promocja książki "Radomska droga do wolności 1980-1984", autorstwa pierwszego przewodniczącego radomskiej "Solidarności" Andrzeja Sobieraja. Udział w uroczystości wziął wicemarszałek Zbigniew Romaszewski, który napisał wstęp do książki i współpracował z J. Sobierajem, gdy w czasach komunizmu, jako członek KOR-u, przyjeżdżał do Radomia.

Autor wykorzystał nie tylko własne wspomnienia i zapiski, ale też sięgnął do pochodzących z lat osiemdziesiątych publikacji "Solidarności", prasy lokalnej oraz do materiałów udostępnionych mu przez IPN. W książce znalazła się też lista odtajnionych nazwisk agentów, którzy na niego donosili.

Wicemarszałek Z. Romaszewski podkreślił, że zwycięstwo nad komunizmem było możliwe dzięki narodowej solidarności, którą jednak zniszczył stan wojenny. Według niego, duży wpływ na to miała prowadzona przez komunistów świadoma polityka dezintegracji i skłócenia społeczeństwa, w której dużą rolę odegrali agenci SB. "Ich szkodliwość polegała na tym, że oni do środowiska wnosili plotki, intrygi i animozje, które, niestety, przetrwały do dzisiaj" - stwierdził wicemarszałek.

Konferencję panelową z udziałem działaczy "Solidarności" i zaproszonych gości poprzedziła uroczysta msza św., odprawiona w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Złożono też kwiaty pod tablicą upamiętniającą siedzibę pierwszej radomskiej "Solidarności".

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.