Narzędzia:

29 września–2 października 2012 r.

05.10.2012

Senatorowie Helena Hatka, Grażyna Sztark, Alicja Zając, Mieczysław Gil, Andrzej Misiołek oraz Norbert Obrycki przebywali w Gruzji, gdzie obserwowali przebieg kampanii wyborczej, przygotowania do głosowania i wybory parlamentarne. Senackiej  misji obserwacyjnej, obejmującej regiony Mccheta-Mtianeti, Kachetii i stolicę kraju Tbilisi, przewodniczyła senator Grażyna Sztark.  Senatorowie odwiedzili okręgowe i obwodowe komisje wyborcze, a także sztaby wyborcze niektórych kandydatów do parlamentu. Misja odbywała się na zaproszenie władz gruzińskich, a także opozycji parlamentarnej, złożone marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi podczas jego wizyty oficjalnej w Gruzji w czerwcu 2012 r.

Obserwatorzy podzieleni na dwuosobowe zespoły monitorowali przebieg kampanii wyborczej,  obserwowali głosowanie, przyglądali się liczeniu głosów w lokalach wyborczych. Zwracano uwagę na poszanowanie praw człowieka i zasad demokracji, transparentność procesu wyborczego, a także przestrzeganie procedur. Zapowiedziano opublikowanie raportu, zawierającego wnioski i rekomendacje dotyczące organizowania wyborów w przyszłości.

W komisjach wyborczych przyglądano się m.in. spisom wyborców, ze szczególnym uwzględnieniem zasad prowadzenia wykazu głosujących za pomocą urny mobilnej. Podczas rozmów z przewodniczącymi komisji wyjaśniano również kwestie związane z prowadzonymi  przez okręgowe i obwodowe komisje wyborcze przygotowaniami do wyborów oraz procedury związane z przebiegiem głosowania. Dokumentowano rozmieszczenie i zróżnicowanie materiałów wyborczych (bannerów, billboardów czy plakatów).

Jak stwierdzili senatorowie, na ulicach widoczne były ulotki i materiały tylko niektórych  partii – przede wszystkim Zjednoczonego Ruchu Narodowego (lista nr 5) oraz bloku „Gruzińskie Marzenie” Bidziny Iwaniszwilego (lista nr 41). Można było  zauważyć duże zróżnicowanie jakości, liczby i wielkości nośników wyborczych. Stwierdzono nieliczne przypadki niszczenia i zaklejania plakatów.

W wyborach do gruzińskiego parlamentu mandaty uzyskało 150 deputowanych – 77 wybranych z ogólnokrajowych list partyjnych, a 73  w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Senacka delegacja spotkała się z ambasador RP w Gruzji Urszulą Doroszewską, która przedstawiła informację na temat sytuacji w tym kraju. Rozmawiano także o najważniejszych obowiązkach obserwatorów wyborów, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania bezpieczeństwa.

W Tbilisi senatorowie odwiedzili dom dziecka prowadzony przez gruziński Caritas. Dyrektorem domu jest ksiądz Krzysztof Kowal, a dziećmi opiekują się polskie siostry elżbietanki. Senatorowie przekazali dzieciom zakupione przez siebie podarunki, a także upominki od Senatu.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.