Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Sprawy międzynarodowe

15–17 lutego 2008 r.

W dniach 15–17 lutego 2008 r. wicemarszałek Zbigniew Romaszewski przebywał w Wilnie, gdzie wziął udział w obchodach 90. rocznicy odrodzenia Litwy. Z tej okazji 16 lutego br. w Wilnie na placu Katedralnym odbyły się główne uroczystości państwowe, w których uczestniczył prezydent Lech Kaczyński oraz prezydenci państw bałtyckich: Łotwy – Valdis Zatlers i Estonii – Toomas Hendrik Ilves, a także wicemarszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski.

Podczas rocznicowych uroczystości prezydent L. Kaczyński wyraził nadzieję, że Polska, Litwa, a także Łotwa i Estonia będą wspólnie coraz więcej znaczyć w Europie, a także, iż wizja Europy tych państw i ich doświadczenia, szczególnie jeśli chodzi o Wschód, będą miały coraz większy wpływ na Unię Europejską i NATO, dla dobra ich narodów, ale także dla dobra Europy i stabilizacji na całym świecie.

Prezydent L. Kaczyński życzył narodowi litewskiemu jak najwięcej sukcesów we wszystkich dziedzinach, w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym.

Zgodnie z polsko-litewskim porozumieniem prezydenci wzajemnie uczestniczą w obchodach niepodległościowych. Prezydent Valdas Adamkus uczestniczył m.in. w polskich obchodach Święta Niepodległości 11 listopada.

W ramach uroczystości rocznicowych odbyła się ceremonia podniesienia flagi państwowej na placu Daukanto, msza święta w wileńskiej katedrze i parada wojskowa, a także uroczysta akademia w operze i teatrze narodowym. W Pałacu Prezydenckim prezydent V. Adamkus odznaczył Krzyżem Rycerskim Orderu "Za zasługi dla Litwy" wicemarszałka Z. Romaszewskiego, prof. Michała Hasiuka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, działaczkę polskiego podziemia Barbarę Różycką oraz dziennikarkę "Rzeczpospolitej" Maję Narbutt.

17 lutego 2008 r. wicemarszałek Z. Romaszewski rozmawiał z litewskim ministrem spraw zagranicznych Petrasem Vaitiekunasem. Podczas spotkania mówiono m.in. o stosunkach polsko-litewskich, a także o budowie demokracji na Białorusi. W rozmowie nie zabrakło wątków osobistych, odniesień do dawnej współpracy w dziedzinie obrony praw człowieka. Wspominano wspólnie organizowaną konferencję w Leningradzie w 1990 r.

Podczas pobytu w Wilnie wicemarszałek Z. Romaszewski spotkał się także z wiceprzewodniczącym litewskiego Sejmu Ceslovasem Jursenasem, a także ze swoim długoletnim znajomym, litewskim eurodeputowanym Arūnasem Degutisem.

O problemach Polaków na Litwie wicemarszałek Senatu rozmawiał z Waldemarem Tomaszewskim – prezesem Rady Naczelnej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, jednym z dwóch polskich posłów w Seimasie, i wicemerem Wilna Arturem Ludkowskim.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito