Narzędzia:

21 września 2012 r.

21.09.2012

20-21 września 2012 r. marszałek Bogdan Borusewicz w Strasburgu uczestniczył w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów 47 państw będących członkami Rady Europy oraz krajów mających status obserwatora - Japonii, Kanady, Meksyku, USA i Watykanu. W pierwszym dniu obrad odbyła się debata na temat przyszłości Europejskiego Trybunału Praw Człowieka , który - według uczestników spotkania - powinien zostać zreformowany ze względu na nadmierne obciążenie skargami i wynikającymi z tego zaległościami w ich rozpatrywaniu. Przewodniczący parlamentów dyskutowali również o roli parlamentów narodowych, o demokracji przedstawicielskiej i wyzwaniach, jakie się z tym wiążą.

Konferencja w Strasburgu była też okazją do odbycia rozmów bilateralnych. Marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Senatu Kanady Noelem Kinsellą. Omówiono stan prac nad umową pomiędzy Polską i Kanadą o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz poruszono kwestie związane z możliwościami współpracy między Gdańskiem a Halifaxem w dziedzinie przemysłu stoczniowego. Rząd Kanady zamierza przeznaczyć na modernizację swojej floty ok. 26 mld dolarów. Większość tych środków otrzyma przemysł stoczniowy w Halifaxie. Kanadyjskie stocznie nie dysponują jednak wystarczającą liczbą wykwalifikowanych pracowników. Dlatego istnieje możliwość nawiązania współpracy z przemysłem stoczniowym Trójmiasta, szczególnie w kontekście zbliżającego się sfinalizowania w lutym 2013 r. umowy pomiędzy Kanadą a Unią Europejską w zakresie ustanowienia strefy wolnego handlu. Przewodniczący Senatu Kanady zadeklarował pomoc w zorganizowaniu spotkania delegacji Sejmu i Senatu oraz ekspertów z przedstawicielami przemysłu stoczniowego w Halifaxie. Obaj rozmówcy uznali, że impuls tej współpracy mogłyby nadać parlamenty obu krajów.

Marszałek Bogdan Borusewicz i przewodniczący Noel Kinsella rozmawiali także o nawiązaniu współpracy przez obie izby parlamentów Polski i Kanady. Mogłaby ona dotyczyć odbywania stażów przez urzędników polskiego Senatu w Senacie kanadyjskim. Taki program administracja parlamentu Kanady realizuje dwa razy do roku. Marszałek Bogdan Borusewicz zaprosił przewodniczącego Senatu Kanady do złożenia wizyty w Polsce.

W drugim dniu obrad w Strasburgu szefowie parlamentów omówili sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Starali się określić role parlamentów narodowych oraz ich nowe zadania. Główne tematy dyskusji to: wyzwania związane z umacnianiem zaufania do nowych władz, wspieranie takich demokratycznych wartości, jak równość, sprawiedliwość i tolerancja oraz zapobieganie dyskryminacji religijnej czy etnicznej.

Marszałek Bogdan Borusewicz mówił o sytuacji w krajach, przez które przetoczyła się arabska wiosna, o ich szansach na przemiany i wyzwaniach stojących przed tamtejszymi społeczeństwami. "Mottem mojego wystąpienia jest teza, że kraje demokratyczne nie mogą nie wspierać demokratycznych zmian w tamtym regionie" - powiedział na wstępie.

Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów jest organizowana co 2 lata pod auspicjami Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Posiedzenia odbywają się na przemian w siedzibie Rady Europy w Strasburgu i w jednym z państw członkowskich Rady. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest organem opiniodawczym i doradczym Rady Europy. Jego członkowie cyklicznie zbierają się na posiedzeniach. Zgromadzenie wybiera sekretarza generalnego Rady Europy, jego zastępcę, sekretarza generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz komisarza praw człowieka Rady Europy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.