Narzędzia:

18 listopada 2014 r.

18.11.2014

18 listopada 2014 r. marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się na lunchu z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Bułgarii Rosenem Plewneliewem. Rozmawiano o stosunkach dwustronnych, a także o sytuacji na Ukrainie, Bałkanach i Bliskim Wschodzie. W spotkaniu uczestniczyli także senatorowie: Alicja Zając, Stanisław Gorczyca i Marek Rocki.

Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że Bułgaria i Polska są krajami sobie bliskimi i pozostają w przyjacielskich stosunkach. Choć mają różne doświadczenia historyczne, obecnie dotykają je podobne problemy, które trzeba rozwiązać. Prezydent Rosen Plewneliew przypomniał, że Polskę i Bułgarię łączy wspólna przeszłość komunistyczna. W obu krajach wiemy, co znaczy komunizm, faszyzm, wiemy też, co to znaczy być narodem wolnym. Prezydent dodał, że celem jego wizyty w Polsce jest zintensyfikowanie współpracy gospodarczej, rozpoczęcie wspólnych projektów, które uwolnią potencjał obu państw. Prezydent stwierdził, że 20 lat temu Bułgaria była odizolowania od Europy, ale obecnie członkostwo w Unii Europejskiej i wspólne wartości są motorem przemian w tym kraju.

Obaj politycy wiele uwagi poświęcili bezpieczeństwu energetycznemu. Prezydent Rosen Plewneliew podkreślił, że dobrym rozwiązaniem zaproponowanym przez Polskę jest stworzenie unii energetycznej w ramach UE. Zdaniem rozmówców to jedna z metod przełamania dyktatu cenowego stosowanego przez monopolistycznego dostawcę gazu i ropy naftowej. Jak powiedział marszałek Senatu, aby uniezależnić się od jednego dostawcy gazu, Polska buduje w Świnoujściu gazoport, który na pierwszym etapie budowy będzie przyjmował 2,5 mld m3 gazu, a po planowanej rozbudowie – dwukrotnie więcej. Marszałek dodał, że inwestycja ta jest kosztowna, ale zapewni Polsce niezależność energetyczną. Rozmawiano o projekcie budowy gazociągu South Stream i problemach związanych z jego realizacją.

Prezydent Bułgarii wyraził zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Bałkanach, zwłaszcza w Serbii, wynikającej z napływu do tego rejonu Europy kapitału rosyjskiego. Wiele uwagi poświęcono sytuacji na Ukrainie. Zdaniem obu polityków aneksja Ukrainy przez Rosję i możliwy scenariusz dalszych działań stawiają przed społecznością międzynarodową nowe wyzwania.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.