Narzędzia:

24 września 2014 r.

24.09.2014

24 września 2014 r. w związku z rozpatrywaniem przez Zgromadzenie Narodowe Węgier uchwały upamiętniającej 70. rocznicę śmierci Henryka Sławika oraz 40. rocznicę śmierci Jozefa Antalla seniora gościem Zgromadzenia Narodowego Węgier była wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej. W debacie wzięło udział 180 spośród 199 węgierskich parlamentarzystów. Za podjęciem uchwały, identycznej jak uchwała podjęta tego samego dnia przez Senat RP, opowiedziało się 179 z nich.

Wicemarszałek spotkała się również z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem. Omówiono problemy i oczekiwania związane z nadchodzącymi wyborami do władz lokalnych w obu krajach. Przewodniczący Laszló Kövér przedstawił propozycję uelastycznienia formuły obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przypadającego 23 marca, uwzględniającego ich kulminację w czasie spotkania przewodniczących parlamentów.

W czasie rozmowy z rzecznik narodowości polskiej w parlamencie węgierskim dr Lászlóné Csúcs omówiono różne modele w Europie Środkowej wspierania mniejszości narodowych. Dzięki wprowadzeniu od początku obecnej kadencji instytucji rzeczników narodowych w Zgromadzeniu Narodowym Węgier reprezentowanych jest 13 narodowości.

Przewodniczący Laszló Kövér stwierdził, że tragiczne nieraz losy mieszkańców i narodów Europy Środkowej są tak skomplikowane i przemieszane, że nie da się dziś ich problemów rozwiązać inaczej niż w duchu zgody i pojednania. Wsparcie materialne władz państwowych ma w tym wypadku decydujące znaczenie. Przewodniczący stwierdził zarazem, że w procesie odkłamywania przeszłości Polska jest bardziej zaawansowana od krajów zamieszkiwanych przez ludność węgierską. Wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej przedstawiła kwestie związane z różnymi forsowanymi obecnie koncepcjami identyfikacji narodowościowej części mieszkańców Śląska i Zaolzia. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier omówił konsekwencje prawne i własnościowe deklarowania w rumuńskim spisie ludności narodowości szeklerskiej przez Węgrów mieszkających w Siedmiogrodzie.

Wicemarszałek Senatu poinformowała o planowanej jesienią w Senacie wystawie poświęconej śląskiej emigracji w Teksasie, gdzie potomkowie dawnych poddanych Prus od pięciu pokoleń kultywują rodzimą, śląską mowę, a jednocześnie identyfikują się z Polską.

Wicemarszałek podziękowała za opiekę władz węgierskich nad Polonią i zaprosiła przewodniczącego Laszló Kövéra do Katowic, gdzie będzie mógł się zapoznać ze zmianami, jakie dokonały się na Śląsku od czasu jego ostatniego pobytu 25 lat temu.

Wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej spotkała się również z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Sándorem Lezsákiem i wiceprzewodniczącą Węgierskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej Móniką Bartos. Wspólnie z przewodniczącym László Kövérem w muzeum parlamentaryzmu wicemarszałek otworzyła wystawę katyńską.

Podczas wizyty na Węgrzech wicemarszałek Senatu spotkała się także z przedstawicielami najważniejszych środowisk tamtejszej Polonii. Wcześniej w imieniu Senatu wicemarszałek złożyła wieńce na grobie Jozsefa Antalla seniora na cmentarzu Farkasreti i pod tablicą upamiętniającą Polski Komitet Obywatelski na Węgrzech.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.