Narzędzia:

31 sierpnia 2012 r.

31.08.2012

Marszałek Bogdan Borusewicz podczas wizyty w Niemczech wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody im. Rychezy Lotaryńskiej, przyznawanej osobistościom lub instytucjom z obu krajów za zasługi na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Wizyta marszałka w tym kraju była też okazją do podsumowania i zakończenia Roku Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii (2011/2012).

Nagroda im. Rychezy Lotaryńskiej, ustanowiona przez rząd Nadrenii Północnej-Westfalii w czerwcu 2009 r., jest przyznawana co 3 lata. W tym roku otrzymała ją Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży - organizacja zajmująca się promocją współpracy młodzieży z Polski i Niemiec. Odebrali ją dyrektorzy Stephan Erb (Berlin) i Paweł Moras (Warszawa). Marszałek Senatu objął nagrodę, której pierwszym laureatem był prof. Władysław Bartoszewski, honorowym patronatem,.

Uroczystości odbyły się w opactwie Brauweiler koło Kolonii. Nagrody wręczyli premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hannerlore Kraft i marszałek Bogdan Borusewicz. Wśród gości znaleźli się m.in.: sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów prof. Władysław Bartoszewski, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, b. premier Nadrenii Północnej-Westfalii, a obecnie członek Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau Juergen Ruettgers, wicemarszałek województwa śląskiego (województwo partnerskie Nadrenii Północnej-Westfalii) Jerzy Gorzelik, ambasador RFN w Polsce Rüdigerr von Fritsch, konsul generalny w Kolonii Jolanta Róża Kozłowska, minister do spraw federalnych, europejskich i medialnych w rządzie Nadrenii Północnej-Westfalii Angelica Schwall-Düren, przedstawiciele parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, a także świata gospodarki, nauki, kultury, sportu, studenci i uczniowie, którzy realizowali projekty w ramach Roku Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii. Przeprowadzono też krótki panel dyskusyjny na temat rezultatów tego kończącego się przedsięwzięcia.

Po uroczystości odbyło się krótkie spotkanie premier Hannelore Kraft z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem, na którym podkreślono wagę dobrych stosunków Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii. Rok Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii oceniono jako sukces, wskazano też na istotną rolę Polonii w życiu tego landu.

Marszałek Senatu i premier Nadrenii Północnej-Westfalii w parku opactwa Brauweiler złożyli wieńce pod kamieniem pamiątkowym, poświęconym ofiarom narodowego socjalizmu, i uczcili minutą ciszy ich pamięć.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

13 października 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej

8 października 2021 r.

Wizyta deputowanego Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu

6 października 2021 r.

Wizyta delegacji Senatu w Kijowie