Narzędzia:

8 lipca 2014 r.

08.07.2014

8 lipca 2014 r. wicemarszałek Jan Wyrowiński przyjął w Senacie przewodniczącą łotewskiego Sejmu Solvitę Aboltinę. Wicemarszałek podkreślił, że wizyta przypadła w ważnym dla Senatu czasie. Obchodził on bowiem 25.rocznicę odrodzenia. Wraz z odzyskaniem przez Polskę wolności odrodził się Senat. Jak mówił wicemarszałek, 4 czerwca 1989 r. to symboliczna data dla całej Europy Środkowowschodniej, bo Polska zaczynała wówczas odzyskiwać suwerenność, i kraje, będące pod dyktatem Związku Radzieckiego, podążyły naszymi śladami. Zaznaczył, że niedawno Polska i Łotwa obchodziły 10. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Zdaniem wicemarszałka Łotwa, przyjmując wspólną walutę, jeszcze bardziej zintegrowała się z UE. Wicemarszałek Senatu wyraził także zadowolenie, że priorytetem zbliżającej się prezydencji łotewskiej w UE będzie Partnerstwo Wschodnie, utworzone m.in. z inicjatywy Polski. Dodał, że Polska jest chętna do dzielenia się swoimi doświadczeniami z okresu przewodnictwa w Radzie Unii.

Przewodnicząca łotewskiego Sejmu Solvita Aboltina powiedziała, że oba kraje łączy nie tylko polityka, ale także wspólna historia. Przyznała, że Polska zainspirowała Łotwę do wyzwolenia się spod okupacji radzieckiej. Podkreśliła, że gdy już mamy wolność i demokrację, bardzo ważna jest współpraca gospodarcza, a także w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Zdaniem przewodniczącej łotewskiego Sejmu państwa demokratyczne nie mogą obojętnie przyglądać się sytuacji na Ukrainie, ich obowiązkiem jest udzielenie wsparcia temu krajowi. W ocenie przewodniczącej Rosja jest częścią problemów na Ukrainie i polityka sankcji wobec Rosji powinna być konsekwentna. Dodała, że UE musi mówić jednym głosem w sprawach Ukrainy i udzielić wsparcia reformom tam przeprowadzanym.

Wicemarszałek wyraził wdzięczność za opiekę nad polską diasporą żyjącą na Łotwie, za stworzenie jej możliwości nauki języka polskiego, kultywowania polskich tradycji i kultury.

Politycy rozmawiali ponadto o potrzebie wspólnej polityki energetycznej i dywersyfikacji źródeł energii, a także o współpracy międzyparlamentarnej i polsko-łotewskim współdziałaniu na forach międzynarodowych.

Po zakończeniu rozmów została otwarta wystawa „Stosunki polsko-łotewskie 1919–1991 w zasobie Archiwum Akt Nowych”, przygotowana przez Senat, Parlamentarną Grupę Polsko-Łotewską, Archiwum Akt Nowych Rzeczypospolitej oraz ambasadę Łotwy w Polsce. Otwierając wystawę, przewodnicząca Solvita Aboltina powiedziała, że Polska i Łotwa są partnerami w UE i NATO, co nakłada na oba kraje obowiązek szerzenia demokracji w innych państwach europejskich. Dodała, że dokumenty, które znalazły się na tej wystawie, ukazują naszą wieloletnią współpracę.

Goście otrzymali publikację senacką „Polska – Łotwa dzisiaj”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Ministrem Wyżywienia i Rolnictwa RFN

Prof. Tomasz Grodzki i minister Cem Őzdemir rozmawiali między innymi o sytuacji w Ukrainie.

Wizyta Marszałka Senatu RP i senatorów w Królestwie Marokańskim

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Królestwie Marokańskim na zaproszenie przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary.

Marszałek Senatu RP przyjął parlamentarzystów z Nowej Zelandii

26 maja Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce Przewodniczącego Izby Reprezentantów Nowej Zelandii Trevora Mallarda wraz z delegacją.